Hlavička
09/09/2020

Kubek: Máme problém. U koronaviru jsme pokazili vše, co jsme mohli

Politika a populismus podle prezidenta lékařské komory stojí za tím, že se Česko propadá do horší epidemie koronaviru, než tu byla na jaře. Chaotická opatření pak přispěla ke ztrátě důvěry veřejnosti. Pokud místo kampaně nezačne vláda vládnout, může přijít katastrofa.

reklama

reklama

Lehkomyslně jsme zahodili týdny karantény a stovky miliard korun, díky kterým jsme jarní nástup nákazy obdivuhodně zvládli, napsal Milan Kubek, prezident České lékařské komory, ve svém dnešním komentáři...


Milan Kubek: Máme problém

reklama


Máme problém.

Nepíše se mi to lehko, ale mám nepříjemný pocit, že jsme pokazili vše, co jsme mohli. Počty nakažených rostou takovým tempem, že hygienici přestávají stíhat a bohužel se začínají plnit též lůžková oddělení našich nemocnic. Představy, že v létě viru dojde dech, byly jen klamnou iluzí.

Z premiantů Evropy, kteří se s první vlnou epidemie dokázali skutečně obdivuhodně  popasovat, jsme se kvůli své vlastní neukázněnosti propadli mezi státy, kterých se sousedé začínají bát. Lehkomyslně jsme zahodili ty jarní týdny strávené v karanténě i stovky miliard korun, o které přišla naše ekonomika.

Rozvolňování protiepidemických opatření probíhalo chaoticky a překotně bez ohledu na varování epidemiologů. Rozumný člověk sice doufá v to nejlepší, ale zároveň se připravuje na nejhorší. Tento racionální princip předběžné opatrnosti zválcovaly lobbistické zájmy, peníze, politika a populismus.

Již počátkem prázdnin, poté, co ministr Vojtěch nejprve vydal a po třech dnech odvolal nařízení o nošení roušek ve zdravotnických zařízeních, bylo jasné, že se my zdravotníci můžeme spoléhat pouze sami na sebe. Věděli jsme, že pokud chceme jako lékaři normálně pracovat, musí zůstat nemocnice i naše ambulance bezpečným místem. Právě nošení roušek a užívání dezinfekce může dát pacientům potřebný pocit bezpečí, aby se nebáli chodit k lékaři, a to ani v případech, kdy jde o \""pouhou\"" prevenci. Komora, kterou ministr Vojtěch nepodpořil, tedy sama vyzývala k dodržování těchto jednoduchých pravidel ve všech zdravotnických zařízeních i během léta. Prostě: Opatrnost a ohleduplnost.

Dnes nemá smysl vyhlížet druhou vlnu, když neskončila ta první. Virus nás neopustil. Zůstal tu s námi a počkal si, až mu takříkajíc naběhneme na vidle. Nezměnil se. My bohužel ano. Unavení a otrávení lidé, zmatení protichůdnými vyjádřeními odborníků i \""odborníků\"" již nejsou ochotní dodržovat hygienická a protiepidemická opatření, která kvůli hloupým vyjádřením řady politiků vnímají jako nepřiměřený zásah do svých práv. Pocit solidarity a vzájemné sounáležitosti se během léta, které si všichni chtěli \""hlavně užít\"", vytratil. Propadli jsme falešnému pocitu bezpečí a sebeuspokojení, že jsme zvítězili a že jsme to zase jednou my šikovní Češi celému světu ukázali.

Říká se, že se všichni politici bojí Andreje Babiše, který se nebojí nikoho, jen průzkumů veřejného mínění. A to je problém. Procitnutí z našeho letního snu je tvrdé, a pokud politická reprezentace okamžitě nepřeřadí z režimu \""předvolební kampaň\"" do režimu \""racionální vládnutí\"", mohou být následky katastrofální.

Musíme být opatrní a navzájem k sobě ohleduplní!

S přáním pevného zdraví a hodně štěstí všem


MUDr. Milan Kubek – prezident České lékařské komory


(Reprofoto ČT)reklama

reklama

reklama

reklama