Hlavička
Zprávy -
26/01/2022

Kubek: Celý únor budeme mít o zábavu postaráno. Úvahy o rozvolňování jsou předčasné

Některé státy začínají rozvolňovat. Na nás se omikronová vlna teprve začala valit. Prezident České lékařské komory Milan Kubek očekává, že vrchol by mohl nastat v polovině února a následně by čísla mohla začít klesat.

reklama

reklama

Kam až podle něj mohou čísla růst? Jaká úskalí vidí u nově připravovaných vakcín proti novým variantám covidu? A je rozvolňování možné?

Ve Velké Británii a dalších zemích se ustupuje od současných opatření a nastává úplné rozvolnění. Mohlo by se vydat Česko taky touto cestou?

Jsme ve fázi vzestupu omikronové vlny, takže tyto diskuze jsou v současnosti zcela mimo mísu. Velká Británie, stejně tak Dánsko nebo Pyrenejský poloostrov, se nachází v jiné situaci. My se do podobné situace dostaneme až za několik týdnů. Navíc mají mnohem vyšší míru proočkovanosti. Česká republika je s 63 procenty na 22. místě v Evropské unii a v aplikaci třetích dávek jsme dvacátí. V počtu zemřelých jsme třetí za Bulharskem a Maďarskem. Výsledek je katastrofální a nemůžeme si tedy příliš vyskakovat.

reklama

Také si nemyslím, že by tato omikronová vlna prošla tak rychle, protože zatím panuje obrovský rozdíl mezi Prahou a ostatními regiony. Není žádný důvod, proč by se vlna neměla převalit přes celou Českou republiku, což také bude nějakou dobu trvat. Jsem přesvědčen, že celý únor budeme mít o zábavu postaráno. Jakékoli úvahy o rozvolňování jsou úplně předčasné. Hlavním problémem je, že současná platná protiepidemická opatření se nedodržují a jejich dodržování nikdo nekontroluje. 

Očekáváte, že by vrchol omikronu mohl nastat v průběhu února? 

Věřím, že bychom se mohli v druhé polovině února vypracovat k poklesu, který nemusí být bůhví jak rychlý. Důležité je sledovat reprodukční číslo – v současnosti je 1,5, takže stále jsme ve fázi prudkého nárůstu počtu nových případů. Vrchol epidemické vlny nastane, až se reprodukční číslo ustálí okolo hodnoty jedna a teprve až bude menší, začne vlna pozvolna opadávat. 

Je útěchou, že v nemocnicích zatím nárůst nenastává?

Vy jste správně řekla slovo zatím. Na základě zkušeností z ostatních zemí, kde omikronová vlna proběhla, víme, že se varianta omikron ve větším počtu případů projevuje jen jako zánět horních cest dýchacích. Eviduje se menší množství covidových pneumonií, na které část lidí umírá, takže klinicky je průběh méně závažný. Varující zprávy ale přichází ze Spojených států, a to, že se zhoršující stav vedoucí k úmrtí u některých pacientů dostavuje za delší dobu od momentu, kdy u nich infekce propukla.  

Co to znamená pro nás?

Nevíme, nakolik toto bude hrát roli, ale co určitě bude hrát roli, je, že se nám epidemie začíná šířit mezi seniorní populaci. Dosud výrazně dominuje nákaza u mladých lidí a školní mládeže. Na počet obyvatel jsou tyto rozdíly několikanásobné. V momentě, kdy se omikronová vlna rozlije i mezi seniory, lze očekávat i větší počet závažnějších případů. Stále totiž platí, že starší lidé mají větší riziko horšího průběhu, a tím pádem i počty hospitalizovaných porostou.

Kam až mohou čísla růst?

Není zodpovědné asi moc spekulovat, jak vysoko může tento nárůst jít. Pevně doufám, že se nebude opakovat hrůza způsobená delta vlnou, kdy za listopad a prosinec zemřelo 5500 lidí. I když omikron částečně obchází jak očkování, tak imunitu po prodělání infekce, určitě má stále očkování smysl, protože zmírňuje klinický průběh. Význam očkování se naplno prokázal právě na podzim. Pokud bychom nebyli očkovaní vůbec, pak by podle střízlivých odhadů bylo mrtvých 30.000. 

Doufáme, že to teď bude lepší. Co je ale nejdůležitější, že neexistuje žádný důkaz, že po vlně omikron nepřijde další vlna. Naopak si myslím, že na podzim další epidemická vlna přijde a rozhodně je dobré být na ni připravený než nepříjemně překvapený. Zároveň bychom se měli zamyslet nad tím, proč u nás očkování skomírá. Vláda by měla očkování podpořit. Zatím se jí to vůbec nedaří. Počet nově naočkovaných lidí zatím představuje asi jen 3000. Tímto tempem bychom se dostávali na úroveň západních vyspělých zemí dva roky.

Není to i tím, že lidé i vláda čekají na novou variantu očkovací látky, která bude účinnější proti novým variantám covidu? 

Očekávání hrají svoji roli. Viděli jsme to v momentě, kdy vláda začala mluvit o zrušení vyhlášky o povinném očkování. Okamžitě klesl zájem lidí o očkování, protože ne všichni lidé se očkují proto, aby neumřeli, aby byli zdraví a aby odpovědně chtěli chránit své okolí. Řada lidí se očkuje proto, aby mohli snadněji žít. To se nám nemusí zamlouvat, ale taková je realita. A v současnosti, kdy mizí výhody pro očkované a vláda žádné motivace k očkování nenastavuje, považuji pokles zájmu mezi dosud neočkovanými lidmi za logický důsledek. Samozřejmě hovoří se o vakcíně od firmy Novavax. Očekává se zvýšený zájem lidí, kteří doposud odmítali americkou vakcínu od společnosti Pfizer. Já tak optimistický nejsem.

Nemyslela jsem ani tak vakcínu od Novavaxu jako novou variantu vakcíny od Pfizeru. 

Omikron se nevyvinul přímo z delty a není to tak, že by se jedna varianta vyvíjela z druhé. Nové varianty vybíhají prstencovitě z toho původního prazákladu. I stávající vakcína je na omikron celkem účinná. Když vyvine Pfizer vakcínu na omikron, není žádná jistota, že nová vakcína bude účinnější na mutaci příští, kterou ještě neznáme. Vědci z Armádního výzkumného ústavu Waltera Reeda provádí ještě vývoj vakcíny, která by měla zavřít velké množství koronavirových kmenů. Ke klinickému použití takové vakcíny však ještě povede dlouhá cesta a my se musíme připravovat už na letošní podzim. Pokud se vše podaří, pak to bude novinka, která se logicky bude potýkat s obdobnou nedůvěrou jako účinné a bezpečné mRNA vakcíny, které již byly podány stovkám milionů lidí. A stejně je antivaxeři považují na „nevyzkoušený experiment“. 

Nevidím žádné racionální důvody, proč se v současnosti neočkovat bezpečnými a účinnými vakcínami, které máme k dispozici. Čekání na zázrak by se nám nemuselo vyplatit. 



Autor: Pavlína Zítková
Foto: ČLK

reklama

reklama

reklama

reklama