Hlavička
Zprávy -
22/03/2021

Kříže na náměstích, minuta ticha i hlasy zvonů. Česko uctilo oběti covidu

Minutou ticha v pravé poledne si dnes země připomněla památku obětí pandemie covid-19. Uplynul přesně rok od úmrtí prvního člověka v Česku na novou nákazu koronavirem. K pietní akci se připojila i církev a proto zároveň zazněly i zvony kostelů. Památku uctili i záchranáři napříč republikou.

reklama

reklama

Bylo 22. března 2020, když nákaze covidem-19 podlehl v Česku první pacient. Pětadevadesátiletý muž zemřel v pražské Nemocnici Na Bulovce. Tehdy se ještě mohlo zdát, že nemoc zabíjí jen výjimečně nebo že je rizikem jen pro seniory. Těžko si někdo tehdy představoval, že nás čeká hned několik silných vln pandemie, které za sebou do roka nechají pětadvacet tisíc mrtvých.



reklama

Symbolické rozloučení


Uspořádat dnešní pietní akci nazvanou Minuta ticha za oběti pandemie se rozhodli tři občané, publicista Petr Pospíchal, Jana Hradílková a novinář Jan Kašpárek. Jejich iniciativa inspirovala k připojení i církev, takže Česká biskupská konference požádala „duchovní správce“, aby v poledne nechali rozeznít na památku obětí také zvony ve všech kostelích.


Jsme přesvědčeni, že společné sdílení smutku a vzpomínek na oběti umožní naší společnosti lépe a důstojněji vykročit do budoucnosti, která nás po skončení pandemie čeká. Bude v ní mnoho nových výzev, jež se budeme muset naučit zvládat. Ale památka obětí by vyhasnout neměla,“ píše se na stránkách výzvy k minutě ticha. Pietní akce byla podle svých iniciátorů i symbolickým rozloučením, k němuž v rodinách zemřelých často ani nemohlo dojít.



Kolik je skutečně obětí?


K minutě ticha se přidali i záchranáři napříč republikou nebo personál některých nemocnic a covidových jednotek. Zdravotníci to potvrdili sdílením fotografií na sociálních sítích. Už minulý týden se k akci připojil výzvou také prezident České lékařské komory Milan Kubek a oslovil s touto žádostí všechny lékaře a lékařky v republice.


Podle Kubka bude obětí covidu-19 v Česku nepochybně víc, než dokázaly zachytit oficiální statistiky. Sám prezident komory toto číslo odhaduje na třicet tisíc a připomíná, že mezi nimi je i 75 zdravotníků, z toho 30 lékařů. „Desítky tisíc nemocných jsme společnými silami dokázali zachránit, přesto se nezvládnutá epidemie stala katastrofou, která nemá v naší novodobé historii obdoby,“ uvedl. Více v článku Minuta ticha za oběti pandemie. V číslech vymřelo jedno okresní město



Premiére, nesete vinu za zmařené životy


K uctění památky obětí se netradičním způsobem připojil i spolek Milion chvilek pro demokracii, který pokryl Staroměstské náměstí v Praze zhruba 24 tisíci kříži. Dobrovolníci je namalovali křídovou barvou přímo na dlažbu.


Tento happening, který podpořil i pražský magistrát, nazval spolek Vláda zmařených životů. Z takového množství obětí viní vládu Andreje Babiše. „Jsme v hluboké krizi, “Best in covid” v Evropě. A Vláda zmařených životů na tom má velký podíl. Za epidemii koronaviru nemůže. Ale nese odpovědnost za svůj totální amatérismus. Za to, že naprosto ignoruje všechna vědecká data a nabízenou pomoc. Je to obrovská tragédie a celosvětová ostuda,“ napsal spolek na svém webu.


Předseda spolku také sepsal otevřený dopis, který chce ve čtvrtek předat premiérovi Babišovi. Mezitím vyzývá k jeho šíření i podpisu veřejnost. Dopis adresuje přímo premiérovi. „Za pandemii jako takovou vám vinu nikdo nepřičítá. Avšak nikdo vám už neodpáře odpovědnost za naprosto nekoncepční postup při řešení současné situace. Nesete vinu za to, že upřednostňujete svůj marketingový obraz, upevňování moci a ekonomický zisk svých firem a kamarádů před úctou k lidské důstojnosti. Hodil jste přes palubu zdravotníky, sociální pracovníky, podnikatele, umělce, pracovníky v průmyslu, učitele, studenty, děti a jejich rodiče, seniory a vůbec všechny občany České republiky. Nesete odpovědnost za tisíce zbytečně zmařených životů,“ vzkázal předseda spolku Milion chvilek Benjamin Roll Babišovi.



David Garkisch


Ilustrační foto: Pixnio.com, CC0





reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama