Hlavička
27/01/2020

Koronavirus v Česku? V podezření tři pacienti, u jednoho už nákazu vyloučili

Dva turisté, Čech a Brazilka, skončili na infekčních odděleních nemocnic v Praze a Uherském Hradišti. Přiletěli z Asie a vykazovali známky onemocnění. Další žena na severu Moravy je v domácí izolaci. Výsledky jejich testů na koronavirus 2019-nCoV budou známy v řádu hodin.

reklama

reklama

Kvůli rizikům nového koronaviru z Číny dnes zasedala i Bezpečnostní rada státu. Ta zatím mírní paniku a na radu hygieniků odmítla plošný screening cestujících z Číny. Všichni ale budou varováni ještě před přistáním v letadlech, aby při dýchacích problémech okamžitě vyhledali pomoc lékařů. Mezi Českem a Čínou pravidelně létají čtyři linky.


Podezřelý pacient je v izolaci a s vyhrazeným personálem

reklama

Čeští lékaři a hygienici prověřovali nejnověji tři čerstvé případy pacientů, u kterých je podezření, že by mohli být koronavirem nakažení. Všichni v posledních týdnech navštívili Asii, odkud se virus šíří, a teď mají dýchací problémy nebo teplotu. 

První z nich, devětatřicetiletý muž, přišel dnes dopoledne na plicní ambulanci v Kroměřížské nemocnici. Vykazoval příznaky chřipky, ale lékaře zároveň upozornil, že byl na konci prosince a na začátku ledna jako turista v Číně.

„Naši zdravotníci ihned udělali nezbytná opatření, vybavili se ochrannými pomůckami, pacientovi nasadili roušku a umístili jej do izolace, informovali také hygieniky. Pacient byl transportován na Infekční oddělení Uherskohradišťské nemocnice, kde bude hospitalizován v izolaci a kde mu také budou odebrány vzorky. Ty odešleme na rozbor do specializované laboratoře, aby mohla být případná nákaza novým koronavirem potvrzena, či vyloučena. Výsledky by měly být známy zítra,“ potvrdil tiskový mluvčí Egon Havrlant.

Pacient má podle ředitele Uherskohradišťské nemocnice Petra Sládka standardní režim, ale je izolovaný na jednolůžkovém pokoji a smí k němu jen vyčleněný personál vybavený ochrannými pomůckami. „Budeme k němu přistupovat jako k infekčnímu pacientovi s nebezpečím vzdušné nákazy,“ uvedl ředitel.


Brazilka koronavirus nemá, další žena čeká na výsledky

Další pacientku v noci na pondělí přijala infekční klinika pražské Nemocnice Na Bulovce. Žena pochází z Brazílie a do Česka přicestovala přes letiště v Malajsii a čínské Šanghaji. Společně s respiračními potížemi ji to přivedlo do nemocnice i do izolace, ale testy dnes odpoledne vyloučily, že by se koronavirem 2019-nCoV nakazila.

Další podezření na pacienta s nákazou mají moravskoslezští hygienici. Týká se ženy, která z Číny přiletěla před 11 dny. Zatím je v domácí izolaci a lékaři testují na koronavirus vzorky její krve. Výsledky budou známy zítra.


Přes 80 mrtvých, tisíce nakažených. A čísla rostou

Celosvětově ovšem přibývá nakažených i mrtvých. Jen v Číně za 24 hodin přibylo oficiálně skoro osm stovek dalších potvrzených pacientů, což byl ještě nedávno souhrn všech nemocných. Celkem nyní Čína přiznává 2 744 nakažených a 81 mrtvých. S nimi ale přišlo do styku více než 30 000 dalších lidí, které teď zdravotníci preventivně sledují.

I když Čína uvalila karanténu na desítky milionů lidí a v podstatě uzavřela pro jakoukoli dopravu několik měst a regionů, koronavirus se už rozšířil mezi kontinenty. Více například v článku Uzavřený Wu-chan: Šok, kolabující lidé, mrtví mezi živými, péče se hroutí.

Čína hlásí kromě uzavřeného Wu-chanu nové případy z Hongkongu a dalších šest v Macau. Virus ale už přeskočil i k sousedům a objevil se na Tchaj-wanu, v Thajsku, v Jižní Koreji, ve Vietnamu, v Nepálu či Japonsku. Potvrzené případy má rovněž USA, Kanada, Austrálie a Francie.


David Garkisch

Foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama