Koronavirus v Česku nebývale nabral na síle i rychlosti. Je to druhá vlna?

Nejsou to dobré zprávy, tím spíš, že začíná nový školní rok a koronavirus se bude šířit ještě víc. I tak ale už Česko v posledním týdnu překračuje všechna dosavadní čísla. Je nejvíce nemocných a přibývá jich také nejrychleji od počátku epidemie. Stejně tak i ve světě.

Prvním varováním byl denní nárůst o 506 případů koncem minulého týdne. Tehdy se také poprvé přehoupl počet aktuálně nemocných v Česku přes pět tisíc. Více jsme o tom psali v článku V Česku přibylo nejvíc případů covidu-19 od počátku epidemie


Česko se blíží hranici 25 tisíc dosud nakažených lidí

Ovšem i tahle čísla už jsou zastaralá. Počet aktuálně nemocných i hospitalizovaných nadále roste. Aktivních případů je už 6 229 a nepolevuje ani příliv dalších nemocných. Například v pátek jich za jediný den přibylo 485, což je druhý nejvyšší počet od začátku epidemie v březnu. Za sobotu jich pak bylo 319. 

Celkově se s covidem-19 v Česku podařilo odhalit už skoro 25 tisíc případů. Většina lidí se z nemoci vyléčila, ale 423 jich zemřelo a v nemocnicích právě teď leží s těžším průběhem 153 lidí. Dosud měla na 100 tisíc obyvatel nejvyšší přírůstek pacientů Praha, ale už ji překonalo Hodonínsko, které patří k dalším ohniskům nákazy v zemi. Více v článku Praha má na semaforu žlutou. Ve hře jsou zase povinné roušky ve školách


Británie Čechům dala červenou, Maďarsko uzavírá hranice

České situace si všímají i v zahraničí. Od soboty Česko na seznam "červených" zemí zařadila Velká Británie. Nepovažuje zdejší stav za bezpečný a Češi, kteří do Británie přijedou, budou muset do dvoutýdenní karantény.

Mezi rizikové země v červené zóně si nás připsalo i Maďarsko - to ovšem uzavřelo své hranice turistům ze všech stran. Zemí se od soboty smí více méně pouze projíždět, ale jinak je pro cizince bez zvlášť závažných důvodů pobyt zapovězený.

Rozhodl o tom kabinet premiéra Viktora Orbána, protože i u sousedů počet nakažených narůstá a navíc jde většinou o nákazu zavlečenou ze zahraničí. Vláda tak prý hrání maďarskou ekonomiku a navíc zohlednila, že i v Maďarsku začíná nový školní rok.


Od září se mění pravidla i v Česku

I ministerstvo zdravotnictví od 1. září naplánovalo nová omezující pravidla. Částečně budou vycházet z epidemiologického semaforu, ale povinné budou plošně ve všech nemocnicích, zdravotnických a sociálních zařízeních, na úřadech a ve veřejné dopravě.

Původně plánovaná i vyhlášená opatření přitom byla mnohem přísnější. Roušky se měly povinně nosit i v obchodech, v restauracích nebo ve školách. Po zásahu premiéra je ale ministr zmírnil. Více v článku Roušky zase jinak. Babiš sjel Vojtěcha a změnil pravidla. Je to chaosDavid Garkisch

Ilustrační foto: Pikist.com, CC0


Anketa

Myslíte si, že na podzim přijde druhá vlna nákazy koronavirem?

Celkem hlasovalo 171 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Začalo očkování třetí dávkou. Těm, co mají nárok, přijde SMS

Spor o brožuru k rakovině. Opozice: Babiš dělá kampaň z veřejných peněz

Letos zemřelo o třetinu více lidí než loni. Patrně za to může covid