Hlavička
30/08/2020

Koronavirus v Česku nebývale nabral na síle i rychlosti. Je to druhá vlna?

Nejsou to dobré zprávy, tím spíš, že začíná nový školní rok a koronavirus se bude šířit ještě víc. I tak ale už Česko v posledním týdnu překračuje všechna dosavadní čísla. Je nejvíce nemocných a přibývá jich také nejrychleji od počátku epidemie. Stejně tak i ve světě.

reklama

reklama

Prvním varováním byl denní nárůst o 506 případů koncem minulého týdne. Tehdy se také poprvé přehoupl počet aktuálně nemocných v Česku přes pět tisíc. Více jsme o tom psali v článku V Česku přibylo nejvíc případů covidu-19 od počátku epidemie


Česko se blíží hranici 25 tisíc dosud nakažených lidí

reklama

Ovšem i tahle čísla už jsou zastaralá. Počet aktuálně nemocných i hospitalizovaných nadále roste. Aktivních případů je už 6 229 a nepolevuje ani příliv dalších nemocných. Například v pátek jich za jediný den přibylo 485, což je druhý nejvyšší počet od začátku epidemie v březnu. Za sobotu jich pak bylo 319. 

Celkově se s covidem-19 v Česku podařilo odhalit už skoro 25 tisíc případů. Většina lidí se z nemoci vyléčila, ale 423 jich zemřelo a v nemocnicích právě teď leží s těžším průběhem 153 lidí. Dosud měla na 100 tisíc obyvatel nejvyšší přírůstek pacientů Praha, ale už ji překonalo Hodonínsko, které patří k dalším ohniskům nákazy v zemi. Více v článku Praha má na semaforu žlutou. Ve hře jsou zase povinné roušky ve školách


Británie Čechům dala červenou, Maďarsko uzavírá hranice

České situace si všímají i v zahraničí. Od soboty Česko na seznam \""červených\"" zemí zařadila Velká Británie. Nepovažuje zdejší stav za bezpečný a Češi, kteří do Británie přijedou, budou muset do dvoutýdenní karantény.

Mezi rizikové země v červené zóně si nás připsalo i Maďarsko - to ovšem uzavřelo své hranice turistům ze všech stran. Zemí se od soboty smí více méně pouze projíždět, ale jinak je pro cizince bez zvlášť závažných důvodů pobyt zapovězený.

Rozhodl o tom kabinet premiéra Viktora Orbána, protože i u sousedů počet nakažených narůstá a navíc jde většinou o nákazu zavlečenou ze zahraničí. Vláda tak prý hrání maďarskou ekonomiku a navíc zohlednila, že i v Maďarsku začíná nový školní rok.


Od září se mění pravidla i v Česku

I ministerstvo zdravotnictví od 1. září naplánovalo nová omezující pravidla. Částečně budou vycházet z epidemiologického semaforu, ale povinné budou plošně ve všech nemocnicích, zdravotnických a sociálních zařízeních, na úřadech a ve veřejné dopravě.

Původně plánovaná i vyhlášená opatření přitom byla mnohem přísnější. Roušky se měly povinně nosit i v obchodech, v restauracích nebo ve školách. Po zásahu premiéra je ale ministr zmírnil. Více v článku Roušky zase jinak. Babiš sjel Vojtěcha a změnil pravidla. Je to chaosDavid Garkisch

Ilustrační foto: Pikist.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama