Koronavirus možná nikdy nezmizí, varovala WHO. Naučíme se s ním žít?

Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala, že nový koronavirus možná ze světa "nikdy nezmizí". Dokonce i pokud bude vynalezena vakcína, bude pouhá kontrola viru vyžadovat "masivní úsilí". Podle expertů se zřejmě s nemocí budeme muset naučit žít jako s jinými.

Neradostnou variantu této budoucnosti přednesl novinářům při virtuální tiskové konferenci ředitel WHO pro mimořádné události Mike Ryan. Podle něj nelze předvídat, kdy virus zmizí, protože se tak vůbec nemusí stát.

V době, kdy mnoho zemí včetně Česka uvolňuje ochranná opatření, WHO před takovým postupem všechny státy varovala. Šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus prohlásil, že neexistuje zaručený způsob, jak uvolnit ochranná opatření a nespustit druhou vlnu pandemie.


Virus v populaci může zůstat navždy

WHO tvrdí, že si musíme připustit, že virus v lidské populaci může zůstat. "Je důležité říct si jasně: Tenhle virus se může v našich společnostech stát jen dalším endemickým virem a nikdy nemusí vymizet," prohlásil Mike Ryan, ředitel WHO pro mimořádné události.

Podle něj není nikdo, kdy by mohl předvídat kdy a zda tato nemoc zmizí. Naznačil ale i nadějné vyhlídky: "HIV neodešel, ale my jsme se s virem vyrovnali."


Ani vakcína svět nemusí před koronavirem spasit

Dokonce ani případná účinná vakcína nemusí nákazu úplně vymýtit. Přestože se v současné době vyvíjí více než stovka potenciálních vakcín, neznamená to, že nový koronavirus zcela zničíme.

Jako příklad Ryan uvedl spalničky, proti kterým máme vyvinuté vakcíny, ale přesto se je nepodařilo vymýtit. Případů po celém světě naopak v posledních letech rapidně přibylo - paradoxně i kvůli odporu proti očkování. Více například v článku Epidemii spalniček spustili odmítači očkování. Jste proti nákaze chránění?


V Česku je 8 330 nakažených, ve světě víc než 4,3 milionu

Novým koronavirem se na celém světě nakazilo více než 4,3 milionu lidí a skoro 30 tisíc jich zemřelo. Zasahuje ovšem i ty, kteří dosud neonemocněli. Upozornila na to OSN, podle které pandemie způsobuje mnoha lidem pocity tísně a má dopady na jejich dušení zdraví. Proto OSN vyzvala vlády, aby tyto dopady začlenily do své reakce na pandemii.

V Česku se dosud nakazilo 8 330 lidí a zemřelo jich k dnešnímu dni 292. Z nemoci Covid-19 se naopak už vyléčilo 5 227 pacientů. Dosud hygienické stanice a laboratoře provedly 334 714 testů.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


Anketa

Myslíte si, že se podaří nový koronavirus někdy zcela vymýtit?

Celkem hlasovalo 163 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Testy na covid už nebudou zdarma. Restaurace budou hosty kontrolovat

Lékaři: Prezident není schopen výkonu své funkce. Prognóza nejistá

Návštěvy u Zemana pohlídá policie. Bez souhlasu lékaře nepřijde nikdo