Testování a trasování lidí nakažených koronavirem se v hlavním městě už takřka zhroutilo. Svědčí o tom zkušenosti lidí, kteří jsou buď nemocní, měli rizikový kontakt nebo mají příznaky nákazy. Celé dny se jim nikdo neozývá. Nákazu často šíří dál a sami jsou přitom bezradní.
Chaos pokračuje. Nejenže se pod tlakem narůstajících počtů nakažených neustále mění protiepidemická opatření a lidé jim přestávají důvěřovat. Ti, kteří se setkávají se systémem testování a dohledávání kontaktů, potvrzují, že přinejmenším v Praze přestává fungovat.
Lidé neskrývají rozčarování i hněv, protože zůstávají v nejistotě, nevědí, jestli sami nejsou nemocní a jestli nehrožují své okolí. Informace, které získávají, jsou často protichůdné. Netuší, co mají dělat a nikdo jim to s jistotou nepoví.
Popisují někdy až komické zkušenosti s trasováním jejich kontaktů a bizarní postávání v několikahodinových frontách na test společně se stovkami dalších lidí, z nichž někteří jsou skutečně nakažení.
Měla rizikový kontakt, hygienici se jí ozvali až po deseti dnech
Rekordní počty nových případů odhalily nepřipravenost celého systému i tzv. chytré karantény. A také nedostatečnou kapacitu hygienických stanic, kterým sice pomáhají medici i armáda, ale přesto jich není dost. To vše víc než půl roku od chvíle, kdy se koronavirus v Česku poprvé objevil.
Popisuje to i příběh ženy, která sdílí kancelář s kolegyní, která má na covid-19 podezření. Setkala se totiž s později pozitivně testovanou kamarádkou. Hygienikům trvalo deset dní, než ji vytrasovali a ozvali se jí. Poslali jí sice do karantény a objednali k ní testovací sanitku, která ovšem přijede až za dalších pět dní, přičemž dalších několik dní potrvá čekání na výsledek testu. I kdyby žena byla nakažená, po takové době už patrně nemoc přechodí.
Vzhledem k inkubační době nemoci (2 - 14 dní) tak dlouhé prodlevy v dohledávání nakažených a jejich rizikových kontaktů nezabrání, aby infikovaný člověk nemoc dál nevědomky šířil. Rychlost testování i trasování je klíčová. "Je to bordel. Pokud se u kolegyně objeví skrytá forma covidu, tak já s ní už celých deset dní, kdy ji nemohli najít nebo oslovit, sedím v kanclu! To je opravdu pružné a účinné, jen co je pravda!" píše žena, která teď ani neví jestli a jak je pro své okolí sama riziková a nebezpečná.
Problém je už také testování. I když si ho chcete zaplatit
V takovou chvíli by opatrný člověk zvolil test, třeba i na své náklady jako samoplátce. Jenže i tady je vážný problém. Podle množících se svědectví objednací doby v Praze přesahují i týden. Chaos panuje i v tom, kam smí samoplátci a kam nahlášení pacienti. Vyrazit bez objednání znamená postavit se do několikahodinových front vedle dalších lidí s podezřením na covid-19.
Přestože je v Praze nejvíc testovacích míst (18), je tam i nejvíc nakažených v zemi a jak případů přibývá, ukazuje se nedostatečná kapacita už při tom nejzákladnějším - odhalit nemocného infekčního pacienta. Ukázku, jak to vypadá jsme popisovali na příkladu mladíka z Prahy, který na sobě pociťoval příznaky onemocnění, ale ani obcházení testovacích míst mu nepomohlo.
"První problém - testovacích míst po Praze tolik není, liší se otevírací dobou, některá jsou jen na doporučení, některá bez, některá obojí, ale jen drive-in a další kombinace. Co jsem pochopil, tak Thomayerova nemocnice má volné termíny až od 17. září. Na Václaváku, kde mají testovat od 8 do 18 hodin, je ve dvanáct plno a koordinuje to ne moc milá slečna, která mluví více rusky než česky, takže tam je to asi hlavně pro cizince. V ulici Na bojišti má být rezervační formulář, který nikde není, ale na místě stálo ve frontě asi 200 lidí. Všechna odběrová místa mají samozřejmě telefonní číslo, na které se ovšem nedá nikdy dovolat," popsal Našemu zdravotnictví mladý muž. Více v článku Roušky a sebetrasování. Jak Česko promrhalo náskok před koronavirem
Jméno nakaženého studenta na koleji hygienici odmítli říct
A jak to vypadá, když jste skutečně nemocní a máte pozitivně potvrzený test? Další zklamání z fungování systému. Následující muž popisuje, že od sdělení diagnózy trvalo čtyři dny, než se mu hygienici ozvali s dotazy na jeho kontakty. "Hygiena je samozřejmě už čtyři dny ve skluzu. Předevčírem Rážová říkala, že 72 hodin zpoždění jsou naprosté výjimky. Tak mám asi prostě smůlu, no, jsem naprostá výjimka. Zvláštní je, že moje pozitivní přítelkyně, je taky naprostá výjimka. Asi máme špatnou karmu nebo co..." popsal prodlevu a rozčarování z (ne)fungování systému muž.
Překvapený byl i z amatérského způsobu, jakým trasování po telefonu probíhalo, když se hygienici konečně ozvali: "Dvě starší, lehce zmatené, ale velice milé paní. Žádné trasování neproběhlo, přestože hovor trval skoro čtvrt hodiny. Vyptaly se na x zbytečných informací, které jsou všechny uvedené v laboratorním nálezu. Zeptaly se na rodné číslo mé přítelkyně, ale než jsem ho našel, tak je napadlo, že ho vlastně nepotřebují a vzaly si na ni jen telefonní číslo, které už ale stejně mají. Zpětně je mi líto, že jsem se nezeptal, jestli to zapisují do počítače nebo na papír."
Další absurditu, kdy prodleva v pouhém informování nakaženého, že je nakažený, ohrožuje desítky dalších lidí, popsala studentka z pražských kolejí. "Přijeli ´erasmáci´ ze země, odkud se chodí na testy povinně, tak šli. Byli čtyři a jeden byl pozitivní. Hygiena nahlásila univerzitě, že jeden byl pozitivní, ale už nesdělila který, protože to prý nemůže. Studentům ovšem ty výsledky sdělili až o několik dní později, kdy už lidé kolem nich vyšilovali, jak tohle může dopadnout. Bydlíme s někým pozitivním na kolejích, víme to a víme, že je to jeden ze čtyř a ani oni sami nevědí, který z nich. To se děje na kolejích, kde jsou navíc společné záchody na konci chodby... Tak uvidíme," uvedla studentka.
Nestíháme, tvrdí hygienici. Stíhají, říká o nich Babiš
Svědectví jsou jednoznačná a rozhodně nijak výjimečná. Zato od odpovědných politiků i úřadů se veřejnosti dostávají protichůdné informace. Že hygienici nestíhají trasovat a obvolávat rizikové a potenciálně nakažené lidi, se ukázalo už v létě, kdy v Česku proti dnešní situaci panoval klid.
Když se koronavirus začátkem září začal rychle šířit populací, ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová poprvé přiznala pravdu: "My se velmi omlouváme, ale nejsme prostě schopni to zvládat. Trasovat se nám daří obtížně, pomáhá nám už kde kdo," uvedla už 4. září hygienička Jágrová.
Potvrdil to i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. "Děláme maximum pro personální i technické posílení kapacit hygienických stanic. Krajské hygienické stanice posilujeme novými zaměstnanci i externími zdroji. Hygienikům pomáhají medici lékařských fakult, armádní medici a budou také další posily z řad nelékařských zdravotnických pracovníků," uvedl ministr Vojtěch a přiznal tím zároveň, že se na druhou vlnu nákazy přes léto hygienici nepřipravili. U našich evropských sousedů přitom ve stejnou dobu školili tisíce trasovačů a připravovali call centra s profesionálním provozem.
Ačkoliv selhávání hygieniků připustila hlavní hygienička a ministr zdravotnictví, o týden a několik tisíc nových případů později (11. září) prohlásil premiér Andrej Babiš, že hygienici trasování zvládají. Odmítl tak pomoc policistů, kterou hygienikům nabídl ministr vnitra Jan Hamáček. Policisté mají podle Babiše dohlížet raději na dodržování povinnost nosit roušky.
Medici vzkazují premiérovi: Počítače nestačí
Mezitím se objevují pozoruhodné informace o tom, jak je v Česku síť hygienických stanic fatálně zanedbaná. Ukazuje se, že některé nebyly připojené na internet, některé jen omezeně, jinde chybí nebo až dosud chyběly počítače, na kterých navíc část hygieniků není zvyklá pracovat.
Jak už jsme psali, průměrný věk lékařů na hygienických stanicích se pohybuje kolem 60 let. Panuje mezi nimi nechuť měnit roky zaběhnuté ale zastaralé postupy. S překvapením to popisovali autoři programu Chytré karantény, když narazili na neochotu hygieniků přejít od metody tužka-blok k používání sofistikovaných IT programů. Mnozí ani nedokázali pochopit, proč by najednou museli vést hovory s pacienty podle jednotného předepsaného scénáře, tzv. call skriptu.
O frustraci ze zaostalosti hygienických stanic mluví i mladí medici, které vyslali pomáhat hygienikům.
Stejná medička později přiznává, že jim "po šesti měsících" na hygienickou stanici dorazily nové počítače, ale že to samo o sobě situaci příliš nezmění:
Lékařská komora: Vláda měla přiznat, že to nezvládne. A připravit se
Se znepokojením sleduje situaci i Česká lékařská komora, protože to budou právě lékaři, na nichž bude zřejmě brzy ležet odpovědnost za léčbu vlny nových pacientů s covidem-19. "V první řadě je třeba zaměstnancům hygieny poděkovat. Dělají, co mohou, a je jasné, že nebudou stíhat. O tom, že lékařská část hygienické služby je drasticky poddimenzovaná a věkový průměr převážně lékařek je 63 let, se ví roky. Není to chyba této vlády, ale táhne se od dob Marka Šnajdra z ODS," poznamenal mluvčí lékařské komory Michal Sojka.
I podle něj vláda selhala a dopustila se řady chyb. "Současná vláda měla už na jaře jasně říct, že hygiena to nezvládne a že to je důvod, proč je potřeba zavádět plošná opatření. Neměla vůbec o prázdninách rušit roušky v hromadné dopravě na povrchu i v metru a v obchodech. A když, tak je měla zavést dříve a neřídit se pravděpodobně radami slavného ´epidemiologa´ Prchala. Teď nemusel být tak velký nárůst, který hygiena logicky nezvládne," uvedl mluvčí komory Sojka.
Také on se pozastavil nad tím, že se na očekávanou další vlnu koronaviru vláda nijak nepřipravila - a zmínil třeba chybějící trasovače, kteří mohli být už vyškolení a připravení pomoci hygienikům. "Vláda mohla čas, který jsme získali díky jaru, využít k posílení hygienické služby. Jako v Německu, kde povolali jiné, teď zrovna nepříliš důležité státní pracovníky. Nebo mohli místo blbých a zlých řečí ministryně financí proti samoživitelkám, nabídnout těmto finančně slabým matkám a otcům přivýdělek. Po krátkém kurzu, který mohli v létě absolvovat, mohli být teď nasazení a z domova obtelefonovávat nakažené," dodal mluvčí České lékařské komory Michal Sojka.
David Garkisch
Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0
Anketa
Myslíte si, že stát selhal v přípravách na další vlnu nákazy koronavirem?
-
Jirka K. Tak tyto články mě opravdu baví. Jsem si vědom svobodou slova, ale čeho je moc, toho je příliš. Kdyby každý, místo kritizování udělal něco pro správnou věc, nemuseli jsme číst, jak někde za hranicemi všechno funguje. Podle přísloví, "kdo chce psa bít, hůl si najde", i na každém sebelepším systému lze najít chyby a také mnoho kritiků, pesimistů, škarohlídů a chronických nespokojenců. Je snadnější šířit špatnou náladu než li pozitivní pohled. Člověk si uleví když si zanadává, než když něco pochválí.. škoda jen, že nevidí, že tím škodí hlavně sám sobě. P.s.: abych neodběhl zcela od tématu, doba od nahlášení setkání s pozitivně testovanou osobou a kontaktování pracovníci hygienické stanice byla cca 1 hodina a čas, který jsem musel strávit nad nalezením potřebného termínu objednání se na test byla cca 10 minut. Obrázek nechť si udělá každý sám, dle svého uvážení. -
ola souhlas. Tato pandemie ale odkryla personální devastaci ve zdravotnictví. Nyní v hygieně ( např. za posledních 5 let odatestovali z hygieny 2 lékaři, většina je jich v důchodu..) Brzy se bude psát o dětských lékařích, občas slyšíme o zubařích ( např. v TV bylo, jak se od noci registrovali lidé na severní Moravě a tvořili cca 100m frontu) -
Jana Pane Jirko K., mnoho lidí by ocenilo, kdybyste se podělil o místo, kde je možné takto rychle se nechat objednat, otestovat a znát výsledek. Bylo by to od Vás vskutku solidární. Přimlouvám se především za ty s těžkým horečnatým průběhem a dýchacími potížemi... Byli bychom také vděčni za konstruktivní návrhy řešení. Děkuji -
ola Nejspíš v ty rychlosti budou peníze paní Jano. A tak to je nejenom u vyšetření na covid, ale tak to bude v budoucnosti i s léčením. Ve všech oborech denního života hrají roli peníze, jenom v tom zdravotnictví to tak být nesmí. Všem všechno rychle a zadarmo ( resp. za pár pětek na pojišťovnu) -
malyjarda Taková malá spiklenecká teorie. Setkal jsem se s tím i na jiných místech. Když se někde kritizuje Babiš, hned se najde někdo/něco, co ho začne omlouvat a chválit. Nejste vy náhodou Babišův troll?? -
malyjarda Taková malá spiklenecká teorie. Setkal jsem se několikrát na místě, kde se kritizoval Babiš a jeho vláda, že se okamžitě ozval někdo/něco, krerý ho hájil a omlouval. Nejste vy pane placený Babišův troll??
-
-
ola Psychiatr Radkin Honzák popisuje na svém blogu na Aktuálně.cz dnešní vládnoucí činitele skutečně nelichotivými slovy. „Tajtrdlíci z obrazovky“ v čele s Andrejem Babišem při zvládání koronavirové nákazy naprosto selhali. A nejen v tom, jejich podivné kroky poškozují zdravotnictví i v jiných oblastech. Doktor Honzák píše: „Řekněme si upřímně, že státní aparát na počátku epidemie naprosto selhal a úspěchy, které si hodlá připisovat, zajistili obětaví zdravotníci, zejména lékaři první linie, kteří jak za socialismu chodili vystát fronty na pár ochranných pomůcek. Pomůcky sice nebyly, ale Babiše bylo stále vidět a slyšet. Nezapomeňte na to, až půjdete volit! ANO totálně selhalo, a teď to bude vydávat za svoje zásluhy. Nebýt praktických doktorů, kteří nasazovali své zdraví, byla by situace stejná jako tam, kde to řídili podobní géniové, jako třeba Trump. Ten je také stále vidět a slyšet.“ Jak všechno zmateně začalo, tak to i pokračuje. Nejde o virus, ale také o další oblasti našeho zdravotnictví, například té, v které autor působí: „Dezorganizační talent tohoto spolku se projevuje i teď, kdy jedno nařízení stíhá druhé, a tak vláda odvolává, co odvolala, a nařizuje, co nařídila. A že těch rádců má. Bohudík zombie z Hradu k této problematice dlouhodobě zarytě mlčí… Co se týká mé profese, mohu konstatovat, že jsem se nemýlil a že ‚reorganizace psychiatrie‘ řízená Babišovic domácí lékařkou s krymskou afiliací dopadla zcela mizerně. Nepřipravenost terénu, nesmyslně omezující předpisy a ze strany pacientů naprostá neznalost nezbytných návyků v civilním životě vedly k tomu, že celý projekt selhal. Ale nepochybuji, že předběžné dohody o prodeji budov jsou stále připraveny. Selhání nelze svádět na koronavirus, neb bylo naprosto jasné už po roce. Tady to byl takový propadák, že v této souvislosti se Babiš ani další angažovaní na obrazovkách ani omylem neukazovali a potrefení lékaři o tom měli zakázáno mluvit.“ Svůj příspěvek končí jasnou výzvou: „Půjdete volit. Uvědomte si, že to byli pracovníci záchranného systému, hasiči, policajti a zdravotníci, kteří pro vás udělali nejvíc. Volte jejich představitele a zástupce, ne ty tajtrdlíky z obrazovky!“ Doktor Radkin Honzák za osm desítek let života jistě viděl ledacos a jako psychiatr ještě víc, než poznalo mnoho dalších. I my, kteří jsme toho neviděli a neznáme tolik jako odborník na dění v lidských hlavách, máme pocit podobný. Už nějakou dobu to připomíná známé obrazy s motivem lidí–bláznů. -
Covid 20 Bububu už si pro vás jdu. -
Lékař Zdravotnictví, které funguje jen díky obětavost zdravotníků dlouho fungovat nemůže. To platí pro všechny obory,teď hlavně pro hygienu.Ted ať si ti,kteří nepřáli zdravotnikum více peněz,pomůžou sami! -
Irena Z dovolením bych zmínila celou řadu jiných oborů, kde se bere jako naprostá samozřejmost, že se pracuje bez jakéhokoli přidání. Supermarkety, kde se zaměstnanci setkají běžně i s několika tisícovkami lidí denně. Řidiči MHD, zaměstnanci nákupních center a řada jiných. -
ola ano paní Ireno. nějaké supermarkety se zavřou a nějaké linky nebudou v provozu, když to tak srovnáváte. Ale je to primitivní. -
ola Problém je ten pane lékaři, že když se zavře nějaký supermarket, tak se najde nějaký otevřený, prostě tak to v tržním hospodářství funguje, řidíči se zabarikádují za plexisklem, přední dvěře se pro cestující zavřou a dá se ještě páska s nápisem zákaz vstupu k tyčím, dokonce i v angličtině. Ale pacienti si taky sami pomůžou, mají dr. Googla, mají nárok na sebezničující altruismus zdravotníků, protože si celý život platili zdravotní pojištění a politici všechno za musí vyřešit. -
Tomáš Paní Ireno, k tomu přidání. V roce 2019 dostali vysoce kvalifikovaní lékaři 2 %, to znamená, že to bylo max. 1 100 hrubého. A tuto částkud dostal jen lékař s praxí nad 32 let, jinak dostal méně. V roce 2020 dostali lékaři 1 500 Kč, což například u těch nejvalifikovanějších s praxí nad 32 dělalo 2,67 %. Jinými slovy, o žádném přidávání za poslední dva roky nemůže být řeč. Inflace v roce 2019 byla 2,8 % a letos opět bude okolo 3%. Ukazuje to, jak si lékařů tento stát váží. Nástupní plat lékaře je nyní 33 420 Kč. Nástupní plat učitele na střední škole bude od ledna 33 713 Kč. Paní ministrině přidávat ostatním státním zaměstnancům nechce. Takže v lednu absolvent pedagogické fakulty (12. třída) může mít vyšší nástupní plat než absolvent medicíny (11. třída).
-
-
Irena Zrovna u Vás budu ráda pokud na moje příspěvky nebudete reagovat. Já na Vaše taky nereaguji. Co se týká supermarketů, nejen já, myslím, že ani Vy, ani nikdo jiný neslyšel, že by se některý po celou dobu covidu zavřel. Totéž platí pro kteroukoli linku MHD. Myslím, že na primitivismus máme hodně rozdílné názory. -
michal sch přestaňte už s tím mediálním povykem, veškerá opatření stejně budou brzo zbytečná, až se covid zařadí mezi nejčastější a běžné nákazy, a k tomu dojde ještě letos. Kvůli chřipky taky nerušíme kulturní akce a nenasazujeme roušky -
Pavlína Niklfeldová přesně tak ...
-
-
ola Odvoláním servilního kariéristu Vojtěcha Babiš opět prokázal, že opravdu mezi ty psychopaty patří. A to není všechno. Tuto poruchu osobnosti ještě demaskuje i v budoucnu. -
Lucie S dovolenim....pracuju v nemocnici na JIP mensi nemocnice a celou noc jsme se s kolegyni starali o pacienta rocnik 1980 covid pozitivni,kdyz nam lekar ukazal rtg snimek plic zustali jsme stat s otevrenou pusou?cele plice zastrene,no hruza.Rodina pana uplne zdrava,2deti,manzelka naprosto bez priznaku.....ten virus se chova zvlastne a neprijde vam ze vice nemocnych je muzu?