Hlavička
Zprávy -
15/06/2018

Komunisté vládu podpoří. Chtějí za to ale mluvit i do zdravotnictví

KSČM je ochotná podpořit menšinovou vládu ANO a ČSSD. Podmínkou je, že v programovém prohlášení vlády bude sedm požadavků komunistů – od prosazení zákona o referendu přes zdanění církevních restitucí až po zdravotnictví bez spoluúčasti pacientů.

reklama

reklama

Obrysy nové vlády se začínají rýsovat. Sociální demokraté si ve vnitrostranickém referendu odsouhlasili vstup do vlády s Babišovým ANO. Vláda ale bude menšinová a tak pro vyslovení důvěry potřebuje i toleranci komunistů. Ti souhlasí, ale tvrdě za to vyžadují ústupky a navíc si je chtějí na vládě pojistit.

KSČM má sedm podmínek. A chce, aby si je nová vláda dala do svého programového prohlášení. ANO má dokonce zaručit, že příslušné návrhy zákonů projedná nejpozději do půl roku před koncem svého volebního období.


reklama

Sedm podmínek komunistů

Komunisté dnes svých sedm podmínek zveřejnili a dostalo se při tom i na zdravotnictví. KSČM požaduje, aby nová vláda prosadila předpis o obecném referendu, zvýšila minimální mzdu a zdanila církevní restituce. Dále chtějí po vládě, aby chránila přírodní bohatství - mimo jiné tím, že ochrání těžební ložiska před \""zcizením do zahraničních rukou\"" a zajistí, aby vodní zdroje přešly do rukou státu, krajů a obcí.

Dále komunisté trvají na valorizaci důchodů a na tom, aby vláda zabránila nárůstu cen bydlení a podpořila výstavbu obecních bytů. Také podle nich nesmí navyšovat počty vojáků na zahraničních misích. Sedmá poslední podmínka se týká zdravotnictví - komunisté po vládě požadují udržení kvalitní a dostupné zdravotní péče bez navyšování spouúčasti pacientů.

Pokud by vláda z těchto požadavků ustoupila, komunisté pohrozili, že se přidají na stranu opozice a budou hlasovat proti důvěře vládě. Je zřejmé, že komunisté drží Andreje Babiše v šachu a pokud jim nevyjde vstříc, ani jeho druhá sestavená vláda důvěru sněmovny nedostane.


Spoluúčast pacientů komunisté vylučují

Co to znamená pro zdravotnictví? Podmínka \""udržení kvalitní a dostupné zdravotní péče bez navyšování spouúčasti pacientů\"" zní sice líbivě, ale zakonzervuje zdravotnictví v současném stavu hlubokého podfinancování. Je tak otázkou, zda se bez spoluúčasti pacienta může zdravotnictví udržet jako kvalitní a dostupné.

Babišova vláda přitom spoluúčast pacienta původně slibovala. Prosadila to mimo jiné Česká lékařská komora, která na nutnost spoluúčasti upozorňuje už roky. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch k tomu byl původně také svolný. 

Například loni v prosinci v rozhovoru, který sdílelo na webu i ministerstvo zdravotnictví, to vypadalo, že spoluúčast bude požadovat: \""Spoluúčast pacientů je v České republice jedna z nejnižších v porovnání s rozvinutými zeměmi. Pacienti u nás doplácejí na léky, zdravotní pomůcky a u zubaře. Zdravotní péče jako taková, a to ambulantní i lůžková, je z pohledu pacientů prakticky zdarma, i když reálně samozřejmě stojí ročně stovky miliard korun z veřejného zdravotního pojištění.\""


Poplatky u lékaře? Jestli chce Babiš vládnout, tak nebudou

S vyškrtnutím spoluúčasti pacientů padá pod stůl i případné znovuzavedení poplatků u lékaře. Pro vyčerpané a nedostatečně financované zdravotnictví to není dobrá zpráva. Experti totiž radí přesný opak.

Nejde přitom jen o Českou lékařskou komoru. V polovině května České republice doporučili zavedení spoluúčasti a obnovení regulačních poplatků u lékaře i ekonomové Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Ti byli v Praze osobně na pravidelné misi, která každoročně hodnotí hospodářskou politiku jednotlivých zemí. Ve své zprávě ekonomové MMF upozorňují, že Česko bude stále více čelit tlaku stárnoucí populace na zdravotnictví.

Za hospodárné považují znovuzavedení poplatků u lékaře. Paradoxně je ve své zprávě označují za \""spoluúčast pacienta\"", kterou nová vláda rovnou odmítá, i kdyby šlo jen o symbolický poplatek u lékaře. \""Opětovné zavedení spoluúčasti by například odrazilo nadměrnou spotřebu zdrojů zdravotní péče,\"" výslovně doporučují ekonomové MMF.

Regulační poplatky u lékaře byly v Česku zavedeny od 1. ledna 2008 ministrem zdravotnictví ODS Tomášem Julínkem. Vytrvaly až do konce roku 2014, kdy sociální demokraté naplnili slib, který jim vyhrál krajské a senátní volby, a poplatky zrušili. I proto je nepravděpodobné, že by se k nim nová vláda s ČSSD, byť jen v úvahách, vrátila. Od té doby zůstává jen poplatek 90 korun za návštěvu lékařské nebo zubní pohotovosti.

Statistiky přitom ukázaly, že regulační poplatky fungovaly. I když šlo ve většině případů o symbolických třicet korun za návštěvu lékaře, frekvence návštěv pacientů hned mírně poklesla. 

David Garkisch

Foto: Pixabay.com, CC0 Creative Commons


reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?


reklama

reklama