Hlavička
26/03/2021

Komunisté podpořili nouzový stav. Potrvá i přes Velikonoce, opatření platí

Spojené síly vládních stran ANO a ČSSD společně s komunisty dnes ve Sněmovně prodloužily nouzový stav země o další dva týdny do 11. dubna. Veškerá protiepidemická opatření zůstanou beze změn nejméně do konce Velikonoc. Pak o nich chce vláda znovu jednat.

reklama

reklama

Opozice dnes ve Sněmovně po několikahodinové debatě prodloužení nouzového stavu odmítla. Rozhodující pro vládu tak byla podpora komunistů. „Chápu, že všichni jsou frustrovaní, trvá to dlouho a psychika nás všech je samozřejmě ohrožena, ale teď je tady naděje, že to může být poslední lockdown,“ prohlásil před poslanci premiér Andrej Babiš. Původně ovšem vláda žádala o celý měsíc nouzového stavu, od komunistů dostala polovinu tohoto času.reklama

Vyměnili komunisté Dukovany za nouzový stav?


Nejčastěji zmiňovaným opatřením proti nákaze byla ve Sněmovně uzávěra okresů a omezení volného pohybu. O to totiž šlo především – pokud by poslanci neschválili prodloužení nouzového stavu, vláda by musela vyhlásit pandemický stav. Dosavadní opatření by tak sice mohla platit dál, ovšem padl by zákaz cestování mezi okresy.


Proti tomuto omezení měli mají výtky i komunisté, kteří by ho raději uvolnili a zakázali lidem cestovat jen mezi kraji. „Nevidíme důvod pro to, aby bylo omezeno cestování z okresu do okresu v jednom kraji. Nevnímáme to jako potřebné, je to zatěžující pro policii a armádu,“ uvedl před jednáním sněmovny šéf KSČM Vojtěch Filip. Poslanci jeho strany se přesto dohodli ještě před začátkem schůze Sněmovny, že pro nouzový stav budou bez výjimky hlasovat všichni.


Komunistům výměnou za souhlas s nouzovým stavem stačí slib vlády, že omezení cestování mezi okresy zruší. „Je to jedna z našich podmínek, aby vláda přislíbila, že tuhle záležitost změní,“ prohlásil Vojtěch Filip. Další podmínkou je, aby se od poloviny dubna některým žákům otevřely školy.


Ovšem podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury je motivace komunistů jiná – jejich souhlas s nouzovým stavem je odměna za to, že ministr průmyslu Karel Havlíček osloví ruský Rosatom s tendrem na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany. Do Ruska pošle i dokumentaci, ačkoli před tím varují tuzemské tajné služby. Podobně jako Stanjura uvažuje i šéf Pirátů Ivan Bartoš. „Nemůžu to vyloučit,“ řekl k tomu, zda šlo o obchod vlády s komunisty.Blatný: Čísla jsou pořád nesmírně vysoká


Protiepidemická opatření tedy budou platit dál. Jejich nejbližší rozvolňování lze očekávat případně až po Velikonocích, kdy je chce vláda znovu posoudit. Premiér Babiš se podle svých slov chce vyhnout chybě, kdy vláda o Vánocích opatření uvolnila a epidemie se pak prudce rozšířila po celé zemi.


Určitě po Velikonocích si na vládě na základě celkové situace, a jsem přesvědčen, že to jde správným směrem, sedneme a oznámíme nějaké termíny návratu do škol a další věci, které by měla vláda jednotně odsouhlasit, zkomunikovat a samozřejmě to nejdůležitější – dodržet. Proto je to důležité, abychom to tentokrát nezpackali,“ řekl poslancům Babiš.


Stejně se vyjádřil i ministr zdravotnictví Jan Blatný. I on doufá, že o prodloužení nouzového stavu žádá poslance naposledy. „Čísla se zlepšují, my jsme za to rádi, nicméně pořád jsou to čísla nesmírně vysoká,“ uvedl Blatný. „Když se všechno bude vyvíjet tak, jak si přejeme, tak uvolnění pohybu mezi okresy by právě v tom týdnu po Velikonocích mohlo nastat,“ dodal.David Garkisch


Ilustrační foto: Pixnio.com, CC0reklama

reklama

reklama

reklama