Hlavička
Zprávy -
11/08/2021

Kolektivní imunita nás nezachrání, každý se s virem setká, tvrdí vědec

Kolektivní imunity, ať už získané nemocí nebo očkováním, v případě covidu-19 nelze dosáhnout. Britským poslancům to řekl oxfordský profesor Sir Andrew Pollard. Koronavirus totiž překonává bariéru protilátek a jeho šíření tak nelze úplně zastavit. Vakcína ale není zbytečná a může chránit i desetiletí.

reklama

reklama

Názor Andrewa Pollarda by měl mít velkou odbornou váhu – profesor je ředitelem Oxfordské vakcinační skupiny (Oxford Vaccine Group, OVG), která se studiím očkování věnuje už od roku 1994. Aktuálně se zabývá i koronavirem a ochranou proti němu.


Spalničky by očkování zastavilo, covid ne

reklama

Delta mutace koronaviru zamíchala kartami. Přenáší se i mezi očkovanými a lidmi, kteří covid-19 už prodělali. Profesor Pollard tím nezpochybňuje význam očkování – právě naopak. Upozornil ale, že vakcinační kampaně už by neměly zdůrazňovat jako cíl dosažení kolektivní imunity.

\""Problémem tohoto viru je, že není jako spalničky. Pokud by bylo 95 procent lidí očkováno proti spalničkám, jejich virus se v populaci nemůže přenášet,“ řekl poslancům Dolní sněmovny při slyšení profesor Pollard.

Koncept kolektivní imunity závisí na tom, že velká většina populace získá imunitu - buď očkováním, nebo předchozí infekcí - což zase poskytuje nepřímou ochranu před infekční nemocí neočkovaným a těm, kteří nikdy předtím nebyli nakaženi. Koronavirus je ale jiný. „Varianta delta stále dokáže nakazit lidi, kteří byli očkováni. To znamená, že každý, kdo je stále neočkovaný, se s virem setká. A my nemáme nic, co by zcela zastavilo tento přenos,“ přiznal Pollard.


Neočkovaní zůstanou bez ochrany

Přestože nelze šíření viru kolektivní imunitou úplně zastavit, očkování je stále velmi důležité. Tím spíš, že neočkované nebude tato společná imunita chránit. Kromě toho je i tak očkování do jisté míry účinné. Například nedávná studie React Královské univerzity v Londýně uvádí, že očkovaní dospělí mají o 49 procent nižší riziko nákazy ve srovnání s neočkovanými lidmi.

Vakcíny rovněž ochraňují před těžkým průběhem nemoci nebo dokonce úmrtím. Jinými slovy se podle Pollarda téměř s jistotou budeme s koronavirem stále potkávat, ale lidé bez očkování ponesou mnohem větší riziko než ti, co vakcinaci podstoupili.


Očkování si tělo pamatuje desítky let

Podle britského ministra zdravotnictví Sajida Javida existuje plán, aby Velká Británie očkovala „posilovacími“ třetími dávkami vakcín zranitelné skupiny obyvatel. Profesor Pollard je proti tomu. „Čas, kdy očkovat posilujícími dávkami, by přišel až když bychom viděli důkazy, že narůstá počet hospitalizací nebo kdyby umírali lidé i mezi očkovanými. A to v tuto chvíli nevidíme,“ argumentoval před poslanci oxfordský profesor.

Pro očkování se profesor Pollard vyslovil i v tomto bodu. „I kdyby hladiny protilátek vyvolané očkováním klesly, náš imunitní systém by si očkování pravděpodobně pamatoval po celá desetiletí a poskytoval by určitý stupeň ochrany, kdyby byl vystaven viru. Takže v tuto chvíli není důvod k panice, u očkovaných nevidíme problém s těžkým průběhem nemoci,“ dodal profesor Sir Andrew Pollard.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay, CC0




reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?


reklama

reklama