Hlavička
Rady a tipy -
14/05/2019

Klíšťata jsou na vrcholu sezony, ale vakcína má výpadek. Do půlky června

Už o víkendu mají být podle předpovědi klíšťata na nejvyšším stupni své aktivity. Právě současné počasí jim vyhovuje více než horké a suché léto. I teď by bylo možné a vhodné nechat se očkovat, ale vakcína proti klíšťové encefalitidě pro dospělé má v Česku výpadek.

reklama

reklama

Podle zkušeností lékařů proti jiným rokům mírně přibývá Čechů, kteří se raději nechávají očkovat proti klíšťové encefalitidě. Aktuálně ale mají dospělí smůlu – vakcína FSME-IMMUN má výpadek ve výrobě. Pro pacienty bude dostupná až v polovině června. Na nedostatku se nejspíš částečně podílí i zvýšený zájem lidí o toto očkování.


Do Česka nedorazilo 65 tisíc vakcín

reklama

O výpadku dodávky vakcín FSME-IMMUN informovala Česká vakcinologická společnost. „Začátkem dubna se zpozdila výroba jedné šarže o objemu 65 tisíc kusů určená pro český trh,“ potvrdila mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Barbora Peterová. Výrobní cyklus vakcíny přitom podle ní trvá až 24 měsíců.

Proti klíšťové encefalitidě se očkuje ve třech dávkách a potíže by tak mohly nastat lidem, kteří právě teď potřebují v termínu naočkovat další dávku. Obavy ale lékaři mírní – pokud v červnu opravdu dorazí vakcíny, nebude problém si počkat.


Jak vypadá očkování? Odkdy chrání?

Už první dávka přitom částečně chrání; nemoc sice může propuknout, ale s mnohem slabším průběhem i následky. První dávka se běžně aplikuje na jeden až tři měsíce. Pak následuje druhé očkování a s odstupem pěti měsíců až jednoho roku dávka třetí.

V upraveném a zrychleném očkovacím schématu – například pokud chcete stihnout tuto ochranu do prázdnin – je možné první a druhou dávku vakcíny nasadit dokonce jen dva týdny po sobě. Třetí dávka následuje opět do jednoho roku.


Případů přibývá

Klíšťata infikovaná virem klíšťové encefalitidy se vyskytují na 99 % rozlohy Česka. Za posledních deset let v zemi onemocnělo každý rok 355 až 861 lidí. Případů přitom přibývá, protože klíšťata se s oteplováním přesunula i do vyšších poloh, kde dříve nebývala.

Ačkoliv zájem Čechů o očkování mírně stoupá a dosahuje asi čtvrtiny proočkované populace, zdaleka nemáme třeba na sousední Rakousko. Tam se díky téměř 90% proočkovanosti podařilo snížit počty onemocnění ze stovek na desítky. Více v článku Začíná Světový týden očkování. Připomíná pokrok, který zahazujeme.


Starší lidé mívají po nemoci horší následky

Je důležité očkovat nejen děti, ale i dospívající a dospělé. Dokonce platí, že čím starší člověk onemocní, tím má onemocnění závažnější průběh s možnými následky. Klíšťová encefalitida, jinak také klíšťový zánět mozku, může mít na zdraví těžké dopady, vede i k ochrnutí a může také zabít.

Inkubační doba nemoci je týden až dva, ale může být až měsíc. Děti infekci obecně snášejí lépe než dospělí nebo staří lidé. Nejprve se nemoc projevuje jen lehkými bolestmi hlavy a zvýšenou teplotou. Podstatně horší je druhá fáze nemoci, kdy jsou bolesti hlavy už prudké, horečky vysoké, pacienti mají porušenou motoriku, jsou dezorientovaní nebo jim tuhne šíje. 

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydává od dubna do října k aktivitě klíšťat předpověď. Už teď je na sedmém nejvyšším stupni, ale o víkendu má vzrůst na stupeň 10, tedy nejvyšší riziko. Doporučení ústavu zní nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů a pohybovat se pouze po zpevněných cestách. Používat repelent a večer a ráno si prohlédnout celé tělo.


David Garkisch

Ilustrační foto: Maxpixel.net, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama