Hlavička
Zprávy -
20/08/2018

Kdo s koho? Babiš mluví o vydírání, Vojtěch vzkázal, že stávce neustoupí

Ve sporu o platy zdravotníků zatím ani jedna ze stran nehodlá ustoupit. Zdravotnické odbory vyhlásily stávkovou pohotovost, protesty chystají lékaři, podporují je také sestry. A vláda? Plošné zvýšení platů stále odmítá. Ministr Vojtěch odborům vzkázal, ať nevyhrožují.

reklama

reklama

Pevně zakopáni na svých pozicích - tak by se dal označit spor zdravotníků, resp. zdravotnických odborů o plošné zvýšení platů o deset procent. Drží kvůli tomu stávkovou pohotovost a pokud vláda a ministerstvo zdravotnictví neustoupí, hodlají zdravotníci v dalším kroku přísně dodržovat počet hodin přesčasů daný zákoníkem práce.

Ani vláda ani ministr zdravotnictví ovšem také nechtějí povolit. Jejich reakce na stávkovou pohotovost zdravotníků je jednoznačně odmítavá. \""Podařilo se nám pro zdravotní personál vytvořit takové podmínky, že by i odboráři měli být spokojeni, a ne pořád vyhrožovat a dělat si tiskové konference,\"" prohlásil premiér Babiš.

Podobně reagoval i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch: \""Místo toho, aby mě tlačily ke zdi, by měly odbory dělat svou práci a začít jednat o platech zaměstnanců. Za to jsou odboroví předáci placeni. Na mě to neplatí.\"" Přesto ministr připustil alespoň to, že bude s odbory dál jednat.

reklama


Zatím jen dodržování přesčasů. A pak se uvidí

Čas se krátí. Počátkem září se sejdou lékaři na plánovací poradě Lékařského odborového klubu a Svazu českých lékařů (LOK-SČL). Právě s nimi chtějí odbory své akce koordinovat. A postup je už celkem jasný - i lékaři totiž chtějí striktně dodržovat 150 zákonem povolených přesčasových hodin ročně. Více zde: Lékaři budou protestovat, dodrží přesčasy. Položí to nemocnice?.

Zřejmě není jako jedna z posledních možností vyloučena ani stávka. \""Co bude dál, se uvidí,\"" řekla Našemu zdravotnictví předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Více v článku Vláda má problém: Zdravotní odbory vyhlašují stávkovou pohotovost.

Ve skutečnosti ale zdravotníci ani stávkovat nemusejí. Stačí jim jen zmiňované dodržování přesčasů. Když to podobně udělala menšina lékařů v Mělníku, dočasně to na několik týdnů paralyzovalo nemocnici a uzavřelo několik oddělení. Více čtěte v článku Mělnická nemocnice stojí. Důkaz, jak přesčasy lékařů drží celé zdravotnictví.


Zdravotníci požadují plošné zvýšení platů. Sliby neplatí

Současný spor ve zdravotnictví se odehrává kvůli porušenému slibu o plošném zvýšení platů všech zdravotníků o 10 procent. Ačkoli s tím ministr i premiér souhlasili a přislíbili plošné zvýšení, vzápětí vyjednali úplně jinou dohodu s nemocnicemi. Plošně se platy a mzdy zvyšovat nebudou a přidáno dostanou jen sestry a ošetřovatelé ve směnných provozech.

Babiš správně upozorňuje, že do zdravotnictví půjde příští rok rekordních 320 miliard korun, tedy o dvacet víc než letos. Třináct miliard z toho mají přislíbeno jen nemocnice. Potíž je v tom, že tyto prostředky nemusí utratit jen na zvýšení platů a mezd, ale i na své provozní náklady.

Takovou praxi už ostatně zdravotníci v minulých letech zažili. Vedení nemocnici se v mnoha případech zdráhalo platy zvýšit. \""V případě, kdy není dohoda na celostátní úrovni a nedochází k plošnému navyšování platů, tak se v jednotlivých nemocnicích velmi těžko prosazuje navýšení, které je dohodnuto na vládní úrovni. Tyhle zkušenosti máme z předchozích let. V nemocnicích - akciových společnostech, to vždy probíhalo se zpožděním, případně v nižších než dohodnutých procentech,\"" podotkla Žitníková s tím, že o této praxi informovala i premiéra Babiše.


David Garkisch

Foto: Pxhere, CC0


reklama

reklama


reklama

reklama