Hlavička
Zprávy -
17/06/2021

Kam a jak na dovolenou v době covidu? Usnadní to nový web ministerstva

Ministerstvo zahraničí spustilo nový praktický web, který má usnadnit cestování Čechů do ciziny i jejich návrat zpět. Je přehledný, popisuje podmínky a protiepidemická opatření v cílových destinacích a nabízí i postupy pro případ onemocnění covidem v zahraničí nebo užitečné kontakty.

reklama

reklama

Právě přehlednost je cílem nového cestovatelského webu, uvedl při jeho představení ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Je srozumitelnější a lépe se v něm orientuje než na stránkách Ministerstva zahraničí, které až dosud cestovatelé museli využívat k získání informací. „Uvědomujeme si limity našich stávajících webových stránek,“ zdůvodnil to Kulhánek. Ministerstvo zahraničí navíc posílilo své call centrum na čísle 222 264 222, kam lidé mohou směrovat své dotazy ohledně cestování a covidu.


Jak se dostat do cílové země?

reklama

Nový cestovatelský web lze najít na adrese dovolena2021.cz a je součástí státního Covid Portálu. Podrobně popisuje čtrnáct nejčastějších destinací, kam Češi obvykle o dovolených cestují. Jde o Bulharsko, Egypt, Chorvatsko, Itálii, Německo, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Tunisko a Turecko. U všech ostatních zemí odkazuje web na cestovatelské stránky Ministerstva zahraničí

Protože mezi Českem a jednotlivými zeměmi stále panují odlišná pravidla a každý stát si je stanovuje podle síly epidemie jinak, není jednoduché se v nich orientovat. Zejména když některé státy rozlišují příchozí (někdy i odchozí) turisty buď podle různých druhů testů, odlišné délky jejich platnosti nebo podle toho, kolik za sebou mají dávek vakcín a jak dlouhý je od očkování odstup. Podobně se liší přístup k lidem, kteří covid už prodělali.

Pokud cestují rodiny s dětmi, je pro ně zásadní také informace o nutnosti testování dětí, případně od jakého věku. Většinou je nutné také vyplnit příjezdový formulář, někdy s předstihem, někdy ho stačí odevzdat po příletu na letišti. Proto web nabízí i funkční odkazy na příjezdové formuláře jednotlivých zemí.

Dále popisuje podmínky na místě, případné omezení provozů restaurací, obchodů, pohyb na ulici, nutnost nosit respirátory, nebo dokonce zákazy kouření na veřejnosti kvůli šíření covidu-19.


Co když mi odhalí covid v zahraničí?

Zdaleka nejdůležitější je ovšem popis postupu jednotlivých států v případě, že zachytí cestovatele nakaženého koronavirem. Zejména pro nešťastníky, kterým se to v zahraničí stane. Například v Egyptě, oblíbené dovolenkové destinaci Čechů, to znamená rozhodně zkaženou dovolenou, která se navíc může ještě prodražit. Pokud má člověk po příletu pozitivní test, okamžitě putuje do hotelového karanténního pokoje a zcela podléhá opatřením místních úřadů i hotelů.

„Léčba v nemocnicích může přijít až na 15 000 Kč/den. Nakaženou osobu nelze repatriovat běžným letem a nelze ovlivnit její případné umístění do karantény či do nemocnice,“ varuje v případě Egypta web Ministerstva zahraničí.

K tomu ovšem pro případ nouze dodává i e-mail a telefon na české velvyslanectví v Káhiře, na nouzovou linku velvyslanectví a také na místní tísňové linky první pomoci, ambulance či turistické policie.


Co při návratu do Česka?

Podobné detaily se turisté dozvědí rovněž o podmínkách návratu z konkrétní destinace. I v tomto případě musí vyplnit příjezdový formulář a podřídit se protiepidemickým opatřením, která nastavuje Česko vůči jednotlivým zemím. 

Web uvádí tyto obecné podmínky pro každého: „Cestující veřejnou přepravou musí podstoupit antigenní test, provedený maximálně 24 hodin před začátkem cesty, nebo RT-PCR test, provedený nejvýše 72 hodin před zahájením cesty do ČR, a musí disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o jeho výsledku. Toto potvrzení o výsledku testu bude vyžadováno dopravci jako podmínka pro přijetí cestujícího k přepravě a cestující jej musí na vyžádání předložit hraniční kontrole v ČR.“

Ještě přísnější jsou pochopitelně podmínky pro návrat z rizikových států: „Po příjezdu do ČR jsou všechny osoby vracející se ze zemí s vysokým rizikem nákazy povinny se nejdříve pátý den po příjezdu a nejpozději čtrnáctý den na území ČR podrobit RTPCR testu na přítomnost SARS-CoV-2, a to pokud orgán ochrany veřejného zdraví zcela výjimečně v individuálních případech osob nerozhodl o jiných karanténních opatřeních. Do doby předložení negativních výsledků testu se na ně bude vztahovat povinná karanténa/samoizolace (omezení volného pohybu).“

Mimochodem, už od pondělí se budou moci lidé, kteří mají nejméně dva týdny ukončené očkování, vracet z tzv. tmavě červených rizikových zemí (podle barevného kódu Ministerstva zdravotnictví) bez nutné pětidenní karantény. 


David Garkisch

Ilustrační foto: Pxhere, CC0



reklama

reklama

reklama

reklama