Hlavička
Zprávy -
07/02/2020

Je to smrt hrdiny. Číňané zuří nad smrtí lékaře, který varoval před virem

Na nákazu koronavirem 2019-nCoV v Číně zemřel lékař Li Wenliang. Byl jedním z prvních, kdo před novým virem varoval. Za to ho policie vyšetřovala, obvinila a dokonce i jeho smrt úřady utajovaly. V Číně je teď oplakávaným hrdinou a jeho smrt možná politickou rozbuškou.

reklama

reklama

Lékař Li Wenliang zemřel ve čtvrtek odpoledne na nákazu novým koronavirem, patrně od svých pacientů. Jako první upozornil na nový virus a varoval své kolegy, aby se před virem chránili. Přesto nákaze nakonec sám podlehl.

Už jen to by z něj v běžné zemi udělalo člověka hodného úcty. V čínských poměrech ovšem do závěru jeho života a dokonce i smrti mimořádně necitlivě zasáhl všemocný stát. A to tak, že osud lékaře ohrožuje společně s epidemií stabilitu celé země. Miliony Číňanů lékaře nejen oplakávají, ale jeho smrt a okolnosti v nich vzbuzují takový hněv, že se rozhodla zasáhnout i vláda.


reklama

Úřady jeho smrt chtěly utajit

Li Wenliang zemřel ve čtrtek odpoledne. O jeho smrti nejprve psala čínská média a Světová zdravotnická organizace (WHO) dokonce na Twitteru reagovala kondolencí: \""Velmi nás zarmoutila smrt Li Wen-lianga. Musíme ocenit práci, kterou odvedl při #2019nCoV.\""

Jenže zakrátko nemocnice začala tvrdit, že lékař žije, přestože zůstává v kritickém stavu. Podle informací BBC do události zasáhli vládní úředníci a snažili se smrt lékaře utajit. Bylo to zbytečné a o několik hodin později i úřady úmrtí lékaře oficiálně potvrdily.


Čína lékaře oplakává, ale i zuří

BBC se odvolává na analytiky čínského režimu, podle nichž je těžké si vzpomenout na událost, která by v posledních letech vyvolala tolik \""on-line\"" smutku, vzteku a nedůvěry proti čínské vládě.

Úřady na nejrozšířenější sociální síti Weibo smazaly mnoho hashtagů a stovky tisíc dalších komentářů. BBC ale ještě předtím zachytila, že mezi ty nejsdílenější patřily „Wuhanská vláda dluží Dr. Li Wenliangovi omluvu“ a „Chceme svobodu projevu“.

Hněv obyvatel ilustruje i fotografie z Twitteru, která původně také kolovala na čínské síti WeChat. Na břehu řeky kdosi do sněhu napsal v čínštině vzkaz „Sbohem Li Wenliangu“. Jedna z poznámek, kterou BBC před smazáním zaznamenala, zněla: \""Nejde o smrt whistleblowera. Je to smrt hrdiny.\"" 


Varoval kolegy, došláply si na něj úřady

Zmínka o whistleblowerovi (oznamovatel ohrožení, korupce nebo protiprávního jednání) je v případě lékaře Li Wenlianga podstatná. Byl totiž nejspíš prvním, kdo už v prosinci zprávu o novém koronaviru rozšířil, byť se zprvu domníval, že jde o SARS. 

Všiml si sedmi případů lidí, kteří jedli mořské plody z trhu ve Wu-chanu a vykazovali příznaky SARS. Ten rovněž patří do skupiny koronavirů a způsobil globální epidemii v roce 2003. Li Wenliang ani neburcoval veřejnost, svoji zprávu poslal 30. prosince svým kolegům lékařům v chatovací skupině. Varoval je a upozornil, aby se před virem chránili a nosili ochranný oděv.

O čtyři dny později byl lékař povolán do Úřadu pro veřejnou bezpečnost, kde mu bylo řečeno, aby podepsal prohlášení, ve kterém byl obviněný z \""nepravdivých komentářů, které vážně narušily společenský řád\"". Li Wenliang navíc musel slíbit, že v tom nebude pokračovat.


Lékaře nakazila pacientka bez příznaků

Když se příběh o jeho obvinění objevil společně s novým koronavirem, upoutal pozornost nejen čínské veřejnosti. Úřady se sice později lékaři omluvily, ale nákaza do jeho života zasáhla mnohem osudověji.

Asi týden po jeho obvinění ho nakazila jedna z pacientek jeho oční ordinace, u které ještě nepropukly příznaky nemoci, ale už byla infekční. Li Wenliang začal mít sám první příznaky nemoci 10. ledna, kdy se nejprve přihlásil kašel, později teplota. Už dva dny poté byl lékař hospitalizovaný v nemocnici. O necelý měsíc nákaze podlehl.

Čínská vláda nejenže už přiznala pochybení při reakci na první zprávy o koronaviru, ale snaží se teď tlumit i rozhořčení veřejnosti, pro kterou se stal lékař hrdinou. Nejvyšší čínská protikorupční agentura na místo vyslala své inspektory, aby \""znepokojením občanů\"" zabývali.


David Garkisch

Foto: Twitter, Li Wenliang 


reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat

Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?


reklama

reklama