Hlavička
Zprávy -
26/10/2021

Je to epidemie neočkovaných. Jsme v rizikovém scénáři, řekl Vojtěch

Jděte se očkovat, neodkládejte to ani o den, brzy se dostaneme na pět tisíc nově nakažených denně. To je hlavní shrnutí dnešní tiskové konference ministerstva zdravotnictví. Nemocnice teď plní především neočkovaní lidé, nejčastěji odmítači vakcín. Pokud už musí na JIP, mají jen asi poloviční šanci přežít.

reklama

reklama

Česko podle ministra Adama Vojtěcha nemíří k rizikovému scénáři, ale už v něm je. A další vyhlídky nejsou nijak optimistické. „Jsme v rizikovém scénáři, to je nesporné. Rizika jsou dána i do budoucna nižší proočkovaností zejména ve střední generaci, ale i vyčerpáním ochranného efektu po prvovakcinaci,“ prohlásil dnes před novináři ministr zdravotnictví. Vyzval zároveň i ty, co už očkovaní byli, aby neváhali s aplikací třetí posilující dávky vakcín.


Vojtěch: Kdyby bylo víc očkovaných, nemusela by být opatření

reklama

Ministr poděkoval těm, kdo už se očkovat nechali a kritizoval naopak odmítače vakcín. Výsledky jsou podle něj zřejmé z toho, jací pacienti přibývají. Jsou to právě neočkovaní lidé, kteří nejsou proti covidu-19 nijak chráněni. A právě oni podle Vojtěcha mohou za zavedená protiepidemická opatření, která by jinak nebyla potřeba.

„Epidemie se stala epidemií neočkovaných, to je fakt. Jak je vidět na základě dat, většina nově diagnostikovaných případů jsou neočkovaní lidé a většina hospitalizovaných i v těžkém stavu jsou neočkovaní. Troufám si tvrdit, že kdybychom zvýšili počet očkovaných, podobně jako i jiné státy kolem nás, tak bychom v zásadě mohli zrušit všechna epidemická opatření,“ uvedl Vojtěch.

„Stále máme zhruba třicet procent populace, která je takzvaně vnímavá k infekci,“ upozornil ministr a vyzval veřejnost, aby ti, co dosud očkovaní nejsou, neodkládali vakcinaci ani o jediný den. Celkově je v Česku proočkováno proti koronaviru necelých 70 procent populace.


Vakcína chrání. Před nákazou i nemocnicí

Nákaza nepostihuje jen seniory, ale šíří se teď především mezi mladými a lidmi středního věku mezi 20 a 49 lety. Podle údajů lékařů a hygieniků většina z nich není očkovaná. Potvrdil to i ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. 75 procent nově nakažených není proti covidu-19 očkováno a zrovna tak je to i u pacientů, kteří museli být hospitalizováni s těžkým průběhem nemoci na oddělení JIP.

Podle šéfa statistiků Duška chrání vakcína před nákazou ze 76 procent. Ze 77 procent pak ochraňuje nakaženého před těžkým průběhem nemoci. Pokud se pacienti už dostanou na JIP, mají podle náměstkyně ministra zdravotnictví Martiny Koziar Vašákové a také přednostky plicní kliniky Thomayerovy nemocnice jen zhruba poloviční šanci na přežití.


Pět tisíc případů denně. Anebo víc

Také předpovědi vývoje epidemie jsou varovné. „Nepochybně v příštích dnech půjdeme k průměrnému záchytu kolem pěti tisíc nových případů denně, ve vrcholech to může narůst až nad sedm tisíc,” domnívá se šéf ÚZIS Ladislav Dušek.

„Virus se nešíří exkluzivně mezi mladou populací, ale roste nálož viru i ve středněvěké populaci do 50 let. Tam jsou nárůsty značné. Začíná narůstat i počet nákaz v seniorní populaci. Ve středněvěké populaci se bavíme o významné převaze nákaz mezi neočkovanými,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci Dušek.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pxhere, CC0



reklama

reklama



Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama