Hlavička
Kauzy -
23/12/2017

Je parkování v nemocnicích drahé? Zlevnit asi moc nepůjde, tvrdí nemocnice

Jak drahé by mělo být parkování v nemocnicích? Je únosné platit stokoruny? Měli by mít chudší lidé nárok na parkování zdarma? Otázky, kterými se zabýval dokonce i úřad ombudsmana. Odpověď není snadná. Nemocnice by se mohly změnit v levná parkoviště.

reklama

reklama

Do nemocnice se nejspíš nikdy nechce skoro nikomu. Když ale musíte třeba jen na kontrolu s pořádně vymknutým kotníkem, který vám nedovolí cestovat jinak než autem, může se vám to slušně prodražit. Pár pronuděných hodin v čekárně se při placení parkovného vyšplhá klidně na několik stovek. Zná to možná nejeden z nás.

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček tvrdí, že si u něj na tuto praxi lidé stěžovali a proto se do věci vložil také. Navrhl mimo jiné, aby chudší lidé za parkování v nemocnicích neplatili nebo ho měli se slevou. Nemocnice se ovšem brání. Slevy na parkovném by je proměnily v levná parkoviště uvnitř drahých měst. Průzkum iDnes mezi nemocnicemi ukázal, že i posuzování \""chudoby\"" parkujících pacientů a jejich doprovodu by pro ně bylo neúměrně náročné nebo zcela nemožné.


reklama

Zástupce ombudsmanky: Parkovné může snižovat dostupnost péče

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček přitáhl pozornost k parkovnému v nemocnicích tímto výrokem na webu veřejného ochránce práv: \""Chápu, že areály nemocnic nejsou vhodným místem pro zbytečné a zejména dlouhodobé parkování řidičů a že je nezbytné vjezd osobních vozidel do těchto prostor regulovat. Na druhou stranu ale nelze přehlédnout, že v určitých případech by pro některé lidi mohla vysoká částka za parkování komplikovat nezbytnou dopravu pacienta k vyšetření a mohla by představovat překážku v zajištění nezbytné lékařské péče.\""

Křeček také ministerstvu zdravotnictví a ředitelství nemocnic doporučil hledat způsob, jak nezbytnému doprovodu pacientů \""u nichž to jejich sociální situace vyžaduje\"" parkovné podstatně snížit nebo úplně prominout.


Nemocnice: Zlevnit nelze, staneme se parkovišti

Záměr dobrý, naráží ovšem na realitu, zní většinou vzkaz z nemocnic. Ohlasy na Křečkovy nápady v několika větších nemocnicích zaznamenal iDnes. Podle nich není jednoduché cenu parkovného stanovit, protože nemocnice by se jinak mohly proměnit v levná parkoviště, kam by lidé odkládali na celý den auta. Přitom by ani nebyli pacienty.

Ministerstvo zdravotnictví výzvu zástupce ombudsmanky odmítlo. Na parkovné v nemocnicích totiž nemá vliv - stanovuje si ho ředitelství každé nemocnice samostatně. Takže například v Nemocnici Na Bulovce se dá zaparkovat zdarma první půlhodinu. Následující hodina stání je za třicet, druhá a třetí za padesát koruna všechny další hodiny už po stovce. Pokud tedy v nemocnici zaparkujete na pět hodin, vyjde vás parkovné na 330 korun.

\""Částka je nastavená tak, aby její úhrada pacienty nezatěžovala příliš, ale aby si lidé z nemocnice nedělali odstavné parkoviště. Jinak to být ani nemůže, na Praze 8 jsme všude obklopeni modrými zónami a navíc jsme nárazníkem pro Středočechy, kteří jezdí do Prahy za prací,\"" vysvětlil ale mluvčí nemocnice Martin Šalek. Kdyby byla cena parkovného nižší, z nemocnice se podle něj stane odstavné parkoviště typu P+R.


Motolská nemocnice: Jsme u metra, nemůžeme být odstavným parkovištěm

Fakt, že cenu parkovného v nemocnicích ovlivňují ceny běžného parkovného v okolí nebo vyhrazené zóny, potvrdily i jiné nemocnice. Ve Fakultní nemocnici Motol se platí podobně jako na Bulovce. Za každou započatou půlhodinu 30 korun, za pět hodin tedy tři stovky. I v Motole přitom mají obavy, že by se jinak areál nemocnice změnil ve veřejné parkoviště.

\""Myslím, že cena odpovídá současným cenám za parkování, a jedním z hlavních důvodů upravení parkovného byla dostavba metra, kdy stanice končí přímo v areálu. Bylo nutné zabránit tomu, aby se z areálu nemocnice stalo odkladné parkoviště u konečné stanice metra,\"" řekla pro Echo24 mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková. Podotkla, že po stížnostech pacientů dokonce nemocnice zvýšila první půlhodinu parkování zdrama na celou hodinu.


Posuzovat, kdo na parkování má a nemá? Nikdo neví jak 

Nápad zástupce ombudsmanky, aby nemocnice chudším pacientům či jejich doprovodu nabízely parkování třeba úplně zdarma, nemocnice nepovažují za uskutečnitelný. \""V tomhle směru absolutně nejsme schopní posoudit sociální situaci dotyčného, to je koneckonců velmi složité i pro specializovaný odbor sociálních věcí na příslušné radnici či magistrátu, když řeší, kdo má či nemá nárok na dávky,\"" řekl mluvčí Nemocnice Na Bulovce Martin Šalek. Podle něj by se navíc výjimka dotýkala jen několika případů, při kterých by šlo o slevy v desítkách nebo stovkách korun. 

Ukázkou toho, že nemocnice problém chápou, ale zároveň se v tržním \""parkovacím\"" prostředí svého okolí chovají realisticky, je například reakce mluvčího Thomayerovy nemocnice Ondřeje Macury. Neví, jak řešit dokládání sociálního statusu parkujících nebo jejich příjmů, ale návrhům se nebrání. \""Pokud by se to řešilo plošně a nějaká nemocnice přišla na způsob, jak by se to dalo uskutečnit v praxi, budeme této myšlence otevření,\"" řekl mluvčí Macura.

David Garkisch


reklama

reklama


reklama

reklama