Hlavička
28/01/2021

Je očkování zastaveno, nebo ne? Chaos je i v komunikaci k veřejnosti

Zmatek nad zmatek připomíná nejen způsob očkování, jeho rezervací, ale i informování o něm. Ukázal to nejnovější rozpor mezi Ministerstvem zdravotnictví a vládou. Oznámení o pozastavení rezervací a očkování nejprve oznámilo ministerstvo, pak to ovšem dementoval Babiš i Blatný.

reklama

reklama

Během jediného dne se veřejnost dozvěděla nejprve to, že bude očkování pozastaveno, pak že jen utlumeno a ještě později, že vlastně nic z toho neplatí. Reálně přitom některé kraje či nemocnice skutečně přistoupily k omezení nebo zastavení rezervací seniorů pro první očkovací dávku.


Celkem se už v Česku aplikovalo 236 697 dávek vakcíny, z toho přes 22 tisíc lidí bylo očkováno i druhou dávkou a měli by být chráněni. Zpravidla jde podle vládních pokynů o seniory nebo zdravotníky, i když se už objevilo několik medializovaných případů, kdy očkování dostali přednostně a neoprávněně lidé mimo tuto skupinu.

reklamaBude dost vakcíny pro druhé přeočkování?


Očkování se však komplikuje, protože není dostatek vakcín. Firma Pfizer nemá zatím dostatek kapacit pro výrobu přislíbených dávek a tak se dodávky vakcíny v následujících týdnech sníží zhruba o pětinu. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) je pokles dodávek ještě dramatičtější. „Ty jsou kráceny na 60 až 80 procent a platit by to mělo ještě dva týdny. Poté by se měly vrátit na původní úroveň,“ prohlásil ve středu po jednání Ústředního krizového štábu jeho šéf Jan Hamáček.


To vyvolává obavy, aby byl dostatek vakcín pro druhou dávku už očkovaných lidí, která by měla být aplikována po 21 dnech, aby byla zaručena účinnost vakcíny. V jediném dni se přitom na veřejnost dostaly protichůdné informace o tom, že by mělo být očkování na dva týdny zastaveno.Přerušit očkování, nebo ne?


Nejprve to zmínila v Českém rozhlase středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN). Na videokonferenci s hejtmany, Ministerstvem zdravotnictví a panem premiérem padl jasný pokyn. Vakcín je v současné době málo a na řadu přichází ti, kteří potřebují přeočkování, a pro ně vakcíny musíme mít. Očkování bude zpomaleno, někde až pozastaveno,“ uvedla v Radiožurnálu Pecková.


Později to potvrdila i mluvčí Ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová: „Přerušení očkování první dávkou a pozastavení rezervací na očkování první dávkou doporučuje Ministerstvo zdravotnictví utlumit po dobu následujících 14 dnů.“ Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) přitom dosud takový postup nemocnic a očkovacích center odmítal.Babiš: Lidé si to musí zorganizovat


Do překvapivého sdělení ale zasáhl premiér Andrej Babiš (ANO), který popřel, že by se očkování celkově přerušilo a podle něj pokračuje, i když jsou dodávky vakcín nižší. „Pokud jsou lidé gramotní, umí počítat a vědí, jaké dodávky tento a příští týden dostanou, tak zkrátka si to musí zorganizovat a je to jejich záležitost. Kraje k tomu přistupují různě, my to nemůžeme organizovat do detailu,“ řekl pro iDnes premiér Babiš. „Zkrátka příjemci to vědí a musí si to počítat, aby jim to vyšlo na druhou vakcínu. Zároveň je potřeba, aby očkovali seniory nad 80 let. To je na každém individuálně. Nevím, proč pan ministr dával nějaká plošná doporučení,“ dodal Babiš.


Pak vyjádření popřel v České televizi i ministr Blatný: „Já si nemyslím, že by v České republice byl nedostatek dávek tak velký, aby se přerušilo očkování. My jenom upozorňujeme na to, že těch termínů je teď o něco méně.“


Dodal ovšem, že očkování bude mít zpoždění. Původní plán naočkovat do konce února nejohroženější a také nejpotřebnější skupiny obyvatel – seniory a zdravotníky – se splnit nepodaří. Teď se jeho termín posunuje na konec března.V Česku je další nová vakcína


Kromě převažující vakcíny Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech se nově v Česku očkuje i další vakcínou od společnosti Moderna. Pro použití ji totiž schválila Evropská léková agentura.


Zatím do země doputovalo téměř padesát tisíc lahviček vakcíny Comirnaty a 8 400 dávek nové vakcíny Moderna. Přesný počet očkovacích dávek je z toho ale složité určit, protože některá balení obsahují namísto pěti dokonce šest dávek vakcíny.David Garkisch


Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0
reklama

reklama

reklama

reklama