Je dobré uvolňovat zákazy? Experti: Přijde další vlna pandemie

Česko se chystá na další rozvolnění ochranných opatření proti nákaze a stejně postupují i některé další země. Právě jim bylo adresováno varování Světové zdravotnické organizace (WHO): Virus je stále tady, ústup z ochrany a opatrnosti přinese další vlnu pandemie.

Upozornění přišlo od WHO záměrně v tuto dobu a bylo zřejmé, že míří k zemím jako je Česko, které už začaly s rozvolňováním opatření a další brzy chystají. Varování vyslal přímo generální ředitel organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus a další experti ho vzápětí podpořili. Virtuální konference byla určená novinářům z celého světa.

Šéf WHO prohlásil, že neexistuje žádný zaručený způsob uvolnění omezení, aniž by nedošlo ke spuštění druhé vlny pandemie. "Mnoho zemí by se chtělo dostat z různých opatření," řekl šéf WHO. "Naše doporučení, aby v každé zemi byla opatření na nejvyšší možné úrovni, je stále platné."


Kubek: Uvolňování opatření je totální chaos

Stejný názor má i Česká lékařská komora. Její prezident Milan Kubek od ústupu z ochranných opatření odrazoval ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha ještě před první vlnou rozvolňování 11. května. Ta další má přitom přijít už 25. května.

Kubek na rizika ministra osobně upozornil například v pořadu TV Prima Partie. Vyčetl mu, že zprvu dobrý a přísný postup vlády se změnil v totální chaos. "Ty plány rozvolňovacích opatření vnímám jako naprosto chaotické a spíše jako výsledek lobbistických tlaků, prohlásil Kubek. "Nemůžete zahodit to, co jste skvěle udělali,“ dodal.

"My jsme tady zbrzdili ekonomiku na mnoho týdnů, my to teď prostě nesmíme pokazit a nesmíme být netrpěliví. Pokud to pokazíme a vláda bude muset šlápnout na brzdu podruhé, tak je otázka: Bude mít odvahu udělat to podruhé? Budou lidé ochotní to podruhé respektovat, když si řeknou: nemělo to žádnou cenu," kritizoval rozvolňování opatření šéf lékařské komory.


WHO: Virus může zůstat v populaci navždy

Podobné hlasy byly slyšet i teď na tiskové videokonferenci WHO ze Ženevy. "Přetrvávají nějaké tajemné úvahy, že opatření fungují perfektně a jejich uvolňování bude skvělé. Obě úvahy jsou plné nebezpečí," prohlásil například ředitel WHO pro mimořádné události Mike Ryan.

Ten mimo jiné varoval, že nákaza může v lidské populaci zůstat dokonce navždy. I kdyby se podařilo vyvinout účinnou vakcínu, bude podle něj i pouhé kontrolování viru vyžadovat "masivní úsilí". Více jsme psali v článku: Koronavirus možná nikdy nezmizí, varovala WHO. Naučíme se s ním žít? "masivní úsilí"


Epidemioložka WHO: Pandemie bude ještě nějakou dobu trvat

Epidemioložka WHO Maria van Kerkhoveová se postavila taky proti rychlému návratu k běžnému stavu: "Musíme si uvědomit, že bude nějakou dobu trvat, než se svět z pandemie dostane."

Generální ředitel WHO Ghebreyesus také upozornil, že je stále možné šíření viru ovládat: "Trajektorie vývoje je v našich rukou a  my bychom měli všichni přispět k zastavení této pandemie."


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


Anketa

Myslíte si, že se podaří nový koronavirus někdy zcela vymýtit?

Celkem hlasovalo 162 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Obří očkovací centrum začne fungovat o měsíc později. Nejsou vakcíny

Babiš odvolal ministra Blatného. Podle prezidenta Zemana škodil Česku