Je dobré uvolňovat zákazy? Experti: Přijde další vlna pandemie

Česko se chystá na další rozvolnění ochranných opatření proti nákaze a stejně postupují i některé další země. Právě jim bylo adresováno varování Světové zdravotnické organizace (WHO): Virus je stále tady, ústup z ochrany a opatrnosti přinese další vlnu pandemie.

Upozornění přišlo od WHO záměrně v tuto dobu a bylo zřejmé, že míří k zemím jako je Česko, které už začaly s rozvolňováním opatření a další brzy chystají. Varování vyslal přímo generální ředitel organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus a další experti ho vzápětí podpořili. Virtuální konference byla určená novinářům z celého světa.

Šéf WHO prohlásil, že neexistuje žádný zaručený způsob uvolnění omezení, aniž by nedošlo ke spuštění druhé vlny pandemie. "Mnoho zemí by se chtělo dostat z různých opatření," řekl šéf WHO. "Naše doporučení, aby v každé zemi byla opatření na nejvyšší možné úrovni, je stále platné."


Kubek: Uvolňování opatření je totální chaos

Stejný názor má i Česká lékařská komora. Její prezident Milan Kubek od ústupu z ochranných opatření odrazoval ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha ještě před první vlnou rozvolňování 11. května. Ta další má přitom přijít už 25. května.

Kubek na rizika ministra osobně upozornil například v pořadu TV Prima Partie. Vyčetl mu, že zprvu dobrý a přísný postup vlády se změnil v totální chaos. "Ty plány rozvolňovacích opatření vnímám jako naprosto chaotické a spíše jako výsledek lobbistických tlaků, prohlásil Kubek. "Nemůžete zahodit to, co jste skvěle udělali,“ dodal.

"My jsme tady zbrzdili ekonomiku na mnoho týdnů, my to teď prostě nesmíme pokazit a nesmíme být netrpěliví. Pokud to pokazíme a vláda bude muset šlápnout na brzdu podruhé, tak je otázka: Bude mít odvahu udělat to podruhé? Budou lidé ochotní to podruhé respektovat, když si řeknou: nemělo to žádnou cenu," kritizoval rozvolňování opatření šéf lékařské komory.


WHO: Virus může zůstat v populaci navždy

Podobné hlasy byly slyšet i teď na tiskové videokonferenci WHO ze Ženevy. "Přetrvávají nějaké tajemné úvahy, že opatření fungují perfektně a jejich uvolňování bude skvělé. Obě úvahy jsou plné nebezpečí," prohlásil například ředitel WHO pro mimořádné události Mike Ryan.

Ten mimo jiné varoval, že nákaza může v lidské populaci zůstat dokonce navždy. I kdyby se podařilo vyvinout účinnou vakcínu, bude podle něj i pouhé kontrolování viru vyžadovat "masivní úsilí". Více jsme psali v článku: Koronavirus možná nikdy nezmizí, varovala WHO. Naučíme se s ním žít? "masivní úsilí"


Epidemioložka WHO: Pandemie bude ještě nějakou dobu trvat

Epidemioložka WHO Maria van Kerkhoveová se postavila taky proti rychlému návratu k běžnému stavu: "Musíme si uvědomit, že bude nějakou dobu trvat, než se svět z pandemie dostane."

Generální ředitel WHO Ghebreyesus také upozornil, že je stále možné šíření viru ovládat: "Trajektorie vývoje je v našich rukou a  my bychom měli všichni přispět k zastavení této pandemie."


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


Anketa

Myslíte si, že se podaří nový koronavirus někdy zcela vymýtit?

Celkem hlasovalo 163 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Testy na covid už nebudou zdarma. Restaurace budou hosty kontrolovat

Lékaři: Prezident není schopen výkonu své funkce. Prognóza nejistá

Návštěvy u Zemana pohlídá policie. Bez souhlasu lékaře nepřijde nikdo