Hlavička
Rady a tipy -
10/01/2020

Jak vznikla optická tabulka, na které si měříme zrak? A co říká o roku 2020?

Jak souvisí rok 2020 se zrakem? Vlastně nijak, ale pokud použijeme tuto číslovku a malý oslí můstek, má k lidskému zraku už blíž. A především k tzv. Snellenově tabulce. Že nevíte, co to je? Ale ano, každý ji už viděl u očního lékaře. Podívali jsme se na její zajímavou historii...

reklama

reklama

Jak tedy souvisí číslovka 2020 se zrakem? Pokud mezi ni vložíme lomítko, je zlomek 20/20 v anglosaských zemích označením dobrého zraku, kdy ještě nepotřebujete brýle. Znamená to, že ze vzdálenosti dvaceti stop (6 metrů) přečtete to, co má člověk s dobrým zrakem z dvaceti stop přečíst. Pokud číslo za zlomkem stoupá, znamená to zhoršující se vidění. Jakmile tedy zlomek vypadá třeba 20/40, znamená to, že z dvaceti stop přečtete to, co by člověk s dobrým viděním přečetl ze čtyřiceti stop (dvanácti metrů), tedy dvojnásobné vzdálenosti.

Na tuhle drobnost k nadcházejícímu roku krátce upozornil ve své glose pro zpravodajský portál Seznam komentátor Miloš Čermák. Ačkoli jde ponejvíce jen o vtip a snad narážku na numerologii, Snellenova tabulka, které se tohle číslo týká, nám dobře slouží dodnes. Jakkoli se přitom může zdát primitivním nástrojem.


reklama

Snellenova tabule slouží lidem od roku 1862

Proč a jak vznikla? A proč Snellenovu tabulku stále používáme? Kdo za ní stojí? Je to docela zajímavá historie. Princip netřeba příliš vysvětlovat. Jsou to písmena různé (ale přesné!) velikosti, která pacient u lékaře či optika zkouší přečíst pouze jedním okem. Až dosáhne svého limitu, lékař hodnotu zapíše.

Tak jednoduchá technika nám k testu zraku slouží už od roku 1862, kdy ji navrhl holandský  oftalmolog Hermann Snellen. Dnešní standardní tabulka, které se stále říká Snellenova, má jedenáct řádků písmen přesné velikosti (tzv. optotyp). Profesionální grafik by nad ní asi zaplakal, protože jde o atypické písmo sázené v rozporu s běžnými typografickými zásadami (více o Snellenových znacích zde). Pro lékařské využití je ale geniální.


Nejprodávanější plakát

Lékař Hermann Snellen nebyl první, kdo takovou pomůcku používal. Vlastně ji ani nevymyslel, ale především ji prosadil, takže se stala globálním standardem. O tom vypovídá ještě další pozoruhodný údaj. Ať už na stěnách amerických domácností visely plakáty Elvise nebo Beatles, prvenství v prodeji plakátů patří právě Snellenově tabuli. Od založení Spojených států totiž bylo prodáno více jejích kopií než jakéhokoli jiného plakátu. (Na přiložené fotografii je vidět kapesní tabulka obchodního cestujícího k testování zraku ze začátku dvacátého století.)

Význam Snellenovy tabulky přesahuje zdravotnictví a váže se na rozvoj industriální společnosti v 19. století. Právě tehdy začalo být velmi potřeba lidí s dobrým zrakem, od železničních inženýrů po dělníky. 


Přesné srovnání zraku chybělo pacientům i zaměstnavatelům

Potíž byla, že každý oční lékař používal jiné znaky, byť stále stejnou jednoduchou metodu: \""Přečtěte mi to.\"" Jenže to dělalo problémy nejen pacientům, ale i zaměstnavatelům, kteří se museli spoléhat na jednotlivé lékaře a chybělo jim standardizované měření kvality zraku.

\""Předtím, než Hermann Snellen vytvořil standardizovaný oční graf, měl každý oftalmolog nebo oční lékař svůj graf, který upřednostňoval,\"" vysvětlila Jenny Benjamin, ředitelka Vision Museum Americké oftalmologické akademie. \""Snellenův graf  umožnil člověku přejít od jakéhokoli očního lékaře k jakémukoli výrobci brýlí a dosáhnout stejných výsledků.\""


Šikovná oční tabule i pro analfabety

V té době ovšem spousta lidí neuměla číst, takže písmena abecedy pro ně byla nepoužitelná. I s tím si Hermann Snellen dokázal poradit. Na jinou verzi tabule použil písmeno E obrácené v různých směrech nahoru, dolů nebo do stran. Negramotní pacienti pak jen prsty ukazovali, jakým směrem je E natočené.

Tabule se čte vždy ze vzdálenosti šesti metrů. Praktickou vlastností fyziky je, že se dá v menších ordinacích použít stejně dobře, jen odrazem přes zrcadlo. Úskalí této metody je trochu jiné - jde o osvětlení. To může výsledky testu ovlivnit, pokud není vždycky stejné.

Tak jako tak byla Snellenova tabule jednoduchým, ale přesto velkým pokrokem nejen pro oční lékařství, ale i pro společnost. Fakt, že ji v ordinacích najdete dodnes, to jen potvrzuje.


David Garkisch

Ilustrační foto: Flickr.com, Les Black, (CC BY-SA 2.0), American Academy Of Ophthalmology



reklama

reklama

reklama

reklama