Jak šel čas s rouškami i bez nich. Výroky dokládají zmatek ministerstva

Roušky ano, roušky ne, roušky jen někde a roušky zase jinak. Z veletočů kolem nošení roušek od září si utahuje veřejnost, opozice mluví o chaosu, premiér Babiš zachraňuje situaci, roušky ruší, zastává se Vojtěcha. Epidemiolog Rastislav Maďar zase mluví o podpásovkách a odchází.

Andrej Babiš sice mluví o tom, jakým je Česko premiantem ve zvládání koronaviru, ale rekordně stoupající čísla nemocných i ochranná opatření zahraničních zemí vůči Česku ukazují, že situace je zdaleka odlišná od toho, jak to tu vypadalo na jaře. Více si můžete přečíst například v článku V Česku přibylo nejvíc případů covidu-19 od počátku epidemie.


Pravidla platila jen den

Pobavení na sociálních sítích (viz přiložené obrázky) i pozdvižení vyvolal chaos posledních dní. Ministr Vojtěch vydal nejprve poměrně přísná opatření, která od 1. září znovu zaváděla povinné roušky do škol, obchodů, restaurací, divadel nebo veřejné dopravy. Jenže zároveň platila i řada výjimek a například prostý pohyb žáka po škole znamenal, že jen cestou ze třídy na toaletu nebo do jídelny by si několikrát roušku mohl sejmout nebo naopak musel nasadit.

Pravidla, teprve plánovaná od začátku září, platila jediný den, než je svým radikálním zásahem změnil a výrazně změkčil premiér Babiš. Stalo se tak po jeho schůzce s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem. Více v článku Roušky zase jinak. Babiš sjel Vojtěcha a změnil pravidla. Je to chaos.
Vina padla na Maďara, ten raději odešel z týmu

Takový chaotický postup vyvolal nejen kritiku vlády a Ministerstva zdravotnictví ze strany opozice, ale i posměch vůči ministru Vojtěchovi a úvahy řady komentátorů o tom, jak pevná je jeho pozice a zda se neblíží jeho konec.

Znovu do situace zasáhl premiér, který potvrdil, že o odvolání Vojtěcha neuvažuje. Naopak se ho zastal a prohlásil, že ho „v omyl uvedli podřízení“. Bránit se ovšem musel i sám Babiš, který prohlásil, že o zavádění tak přísných opatření nevěděl. Vojtěch ale mezitím oznámil, že premiér na jednání Rady vlády pro zdravotní rizika, která opatření vyhlásila, osobně byl.

Vina za chaos nakonec padla na epidemiologa Rastislava Maďara, který na Ministerstvu zdravotnictví vedl pracovní skupinu pro rozvolňování karanténních opatření. Ten naopak tvrdí, že ministra upozornil, aby povinné roušky na školách (později zrušené) nezaváděl. Dokonce tvrdí, že má uloženou písemnou konverzaci s ministrem Vojtěchem. Nicméně v reakci na to se rozhodl pracovní skupinu nazvanou Karanténa opustit. „Abych musel čelit zákeřným podpásovým útokům, to nemám zapotřebí,“ odůvodnil to Rastislav Maďar.
Vojtěch už bude jen podepisovat dokumenty

Veřejně viditelný chaos, na který upozorňovala i opozice, ovšem vedl také k dalším změnám v boji proti koronaviru. Dosud se covidem-19 v Česku zabývaly vlastně tři pracovní skupiny. Ty teď ministr Vojtěch převedl pod hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou, jak ukázal interní e-mail, který získal portál Seznam Zprávy.

Nově všechny tři skupiny sdružuje Integrovaný centrální řídící tým (ICŘT) chytré karantény, jehož předsedkyní bude hlavní hygienička. Ministr se v e-mailu také víceméně vzdal toho, že by se na tvorbě dalších opatření sám podílel. To bude úkolem Rážové a Vojtěch už bude jen podepisovat finální dokumenty.
Jak se v posledních dnech proměňovaly postoje a opatření vyhlášená ministrem Vojtěchem, jak do nich zasahoval premiér a proč, jsme shrnuli ve výběru zpráv z médií...

_______________________________

Pondělí 3. 8. 

Ministerstvo zdravotnictví v pondělí představilo první semafor. Ten označuje odlišnou barvou jednotlivé okresy v České republice, a to podle rizika nákazy koronavirem. Okresy budou označeny jednou ze čtyř barev - bílou, zelenou, žlutou nebo červenou. Jednotlivými stupni by se pak měli hygienici řídit při vyhlašování karanténních opatření v souvislosti s covidem-19.

(novinky.cz)

_______________________________

Pondělí 17. 8.

Od prvního září bude opět povinné nošení roušek ve všech prostředcích dopravy, ve veřejných vnitřních prostorách a na vnitřních hromadných akcích bez ohledu na počet účastníků.  Po jednání zdravotnické rady vlády o tom informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. 

Ministr Vojtěch: "Rozhodli jsme se, že od prvního září zavádíme povinnost plošného nošení roušek ve všech prostředcích veřejné dopravy v České republice, včetně meziměstských spojů. Taktéž to bude platit pro společné vnitřní prostory škol, nikoli však v rámci jednotlivých tříd. Chceme to dát tam, kde to má největší smysl. Roušky bereme jako jedno ze tří hlavních preventivních opatření vedle dezinfekce a sociálního distancování."

(čtk)


_______________________________

Středa 19. 8. 

Premiér Babiš: "Vůbec se mi to nelíbí. Proto jsem si pozval na zítra pana ministra a celý ten tým, který o tom rozhoduje, protože když jsem viděl nekonečný seznam výjimek, kterým úplně nerozumím, tak zkrátka to musíme nějak probrat."

(irozhlas.cz)

_______________________________

Čtvrtek 20. 8. 

Premiér Babiš: "Jsem trochu v šoku z toho, co vypadlo z ministerstva zdravotnictví. Vůbec se mi to nelíbí. Používám selský rozum a plno věcí mi hlava nebere."

(radiožurnál)

Premiér Babiš: "Jestli někdo hovoří o alarmující situaci, nezná data a nemyslím si, že je namístě situaci takto hodnotit. Nebudeme zavádět opatření, která by omezila ekonomiku nebo volný pohyb osob. Přijatá opatření vycházejí z informací hygienických stanic podle jejich zkušeností s novými ohnisky."

Ministr Vojtěch: "Uděláme všechno proto, abychom situaci zvládli bez nějakých zásadně omezujících opatření typu omezení volného pohybu nebo zavírání obchodů a restaurací. Opatření budou spíše preventivní. Opatření diskutujeme s epidemiology a zítra bych chtěl oznámit nějaký závěr z té debaty, jaká opatření se tedy budou případně zavádět."

Premiér Babiš: "V 18:00 bude mít pan ministr Vojtěch tiskovku, kde je už teď potřeba avízovat opatření, část (z nich) bude platná od zítra (pátku), část od pondělí. Musíme na vývoj reagovat rychle a apelovat na lidi, aby byli odpovědní."

(deník.cz)_______________________________

Pátek 21. 8.

Premiér Babiš: "Byly tam rozpory, ministra o tom neinformovali, on potom byl uveden v omyl a došlo k tomu, k čemu došlo. (...) Dali jsme to 14 dní dopředu, školy na to mohly reagovat, i na základě jejich stanoviska včera došlo ke změně." Vláda dříve o možnosti diskuse nad pravidly pro školy nehovořila.

(novinky.cz, čtk)

_______________________________

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch poslal podřízeným e-mail, v němž je informuje o změnách v souvislosti s fungováním týmu, který řeší situaci kolem koronaviru v Česku. (...) Podstatnou novinkou také je, že se ministr už nechce přímo podílet na přípravě opatření. Bude jen podepisovat finální dokumenty. "Já chci dostávat skrze ICŘT (Integrovaný centrální řídící tým) pouze finální informace a věci k rozhodnutí," dodal Vojtěch. Zrušil i pravidelnou pondělní platformu, kterou nazývali Covid.

(seznamzpravy.cz: Mlčte a mě vynechte. Po rouškovém debaklu mění Vojtěch boj s covidem)

_______________________________

Babiš o Vojtěchovi: "Samozřejmě má místo ve vládě." 

(idnes.cz)_______________________________

Sobota 22. 8. 

Epidemiolog Roman Prymula k opatřením vyhlášeným ministrem Vojtěchem: "Já jsem se to dozvěděl zhruba půl hodiny před tou tiskovou konferencí. Ale to jsem nebyl na mailu, takže jsem se o tom dozvěděl až po tiskové konferenci."

A co jste si říkal v tu chvíli?

"Že to asi úplně dobře není."

(blesk.cz, Chaos s rouškami překvapil i Prymulu: O nařízení se dozvěděl po Vojtěchově tiskovce)

_______________________________

Premiér Babiš: "Rád bych se vrátil k historii celé té věci. Na 17. srpna na ráno jsem sezval centrální řídící tým a následně radu pro zdravotní rizika. Myslel jsem si, že řešíme pouze návrat dětí do školy. V rámci toho jsem byl informován, že budou od 1. září povinně zavedeny roušky ve veřejné dopravě, v nemocnicích, v sociálních službách a na úřadech. (...) Neslyšel jsem o tom, že by opět měly být na stole služby, obchody, kadeřnictví, restaurace, svatby, pohřby a tak dále. O tom nepadlo ani slovo. Proto jsem byl překvapený, že to tam zaznělo. Problém je celkově v komunikaci jednotlivých odborných skupin na ministerstvu zdravotnictví. Plno epidemiologů má na nošení roušek různé názory. Bohužel zvítězil názor docenta Maďara. (...) Několikrát jsme si (s Vojtěchem) telefonovali. Říkal jsem mu po zveřejnění těch 24 výjimek, že to postrádá logiku. Následně jsem svolal 20. srpna všechny za jeden stůl a probírali jsme to více než dvě hodiny.

(...) Nemluvte o vládě. Rozhoduje ministr zdravotnictví a hygienici. Samozřejmě, že komunikace v rámci jednotlivých resortních skupin v rámci resortu zdravotnictví nebyla vůbec dobrá. Jednotlivé skupiny se dohadovaly, protože to je složitá záležitost.

(...) V pondělí 17. srpna jsme vydali manuál pro školy. Čtrnáct dní před 1. zářím, aby byl čas na debatu a zpětnou vazbu. V naší zemi holt máme x odborníků a každý má jiný názor. Nejdříve nás opozice a média kritizovaly za to, že děláme opatření hned. Ze dne na den. A teď nás zase kritizujete za to, že to děláme se 14denním předstihem a ještě dlouho před samotným zavedením naše opatření revidujeme. Každý může udělat chybu a jen hlupák nemění své názory. 

Babiš k předvolání Vojtěcha: (...) To nebylo na kobereček. Žádal jsem vysvětlení, protože se mi řada těch opatření zdála nesmyslná. Vše, co ministerstvo dělá, musí být maximálně jednoduché, bez velkého množství zbytečných výjimek.

(...) Důvěru (Vojtěch) má. On to má složité. Protože někdo říká, že ten vir zeslábl a odejde, někdo, že se může zase vrátit. To rozhodování není úplně jednoduché. My si to nakonec ve čtvrtek všechno vyříkali, byli tam všichni.

(...) Ne, nejde to z extrému do extrému. Znovu opakuji, že jsem vycházel z toho, že řešíme návrat do školy, případně o povinnosti nosit roušky ve veřejné dopravě, v nemocnicích. Vůbec nebyla řeč o tom, že bychom se měli vrátit k svatbám, pohřbům, kadeřníkům, obchodům, restauracím. Nepadlo o tom slovo. 

(...) Tak jasně, ta komunikace nebyla dobrá. Protože i v rámci ministerstva zdravotnictví a jednotlivých skupin na to lidi nemají jednotný názor. Byla tam spousta divných výjimek. 

(...) Pan Vojtěch odvedl plno dobré práce. Vy už jste samozřejmě zapomněl, když v březnu udělal jako první opatření, díky kterým jsme zachránili tisíce životů. A kdy lidi nosili na ulicích roušky, a když viděli někoho bez roušky, tak na něj křičeli, aby si ji vzal. Dnes je zase jiná situace.

(...) Chápu, že furt všichni křičí. Opozice, která nebyla schopna tuto zemi řídit ani za normálního stavu. Co za sebou máme okolo koronaviru, to tady nikdy nikdo neřešil. Myslím, že jsme obstáli dobře, a i z té krize Česká republika vyjde jako jedna z nejlepších. Lidé s námi mohou mít pocit bezpečí."

(idnes.cz)