Hlavička
24/12/2017

Jak na rybí kost v krku? Praktický návod pro vánoční nehodu

Mysleli jste si, že nehody s kapřími kostmi u štědrovečerního stolu jsou jen vánoční legendy? Velký omyl! Takoví pacienti plní ambulance ORL celé svátky. Někdy si lidé pomohou sami, jindy je nutný zásah lékaře, občas i akutní. Přinášíme návod, jak kost zkusit zvládnout svépomocí.

reklama

reklama

Nikdy jindy v roce než o Vánocích nemají lékaři na ambulancích ORL tolik pacientů s totožnou a jednoduchou diagnózou: uváznutá rybí kost v krku. Pokud jste si mysleli, že jde o mýtus, není tomu tak. Stává se to - a relativně běžně.

Na pohotovostech už to znají. \""Pacienti s kostí v krku k nám chodí už hned ho po večeři na Štědrý den. A pak ještě aspoň další tři dny,\"" řekla Našemu zdravotnictví dnes sloužící lékařka Zuzana Krchová. V ambulanci ORL v Thomayerově nemocnici ještě večer očekává odhadem asi deset pacientů.


reklama

První pomoc: Chleba, zelí, brambory

Pokud se chcete podobné nehodě u štědrovečerního stolu vyhnout, má Zuzana Krchová zdánlivě jednoduchý recept: \""Kapra přebírat a přebírat, vzít si třeba brýle, mít dostatek světla a dávat si pozor.\""

I přesto se pochopitelně v den, kdy Češi hromadně rituálně konzumují kapra, najde dost nešťastníků, kterým kost v krku i přes všechnu opatrnost uvázne. Autor tohoto textu má stejnou zkušenost za sebou, i když se nakonec obešla bez zásahu lékaře. Kost lze vytáhnout prsty, pokud se na to cítíte. \""Jestli je kost vidět v zrcadle, dá se vyndat. Nejčastěji se zapíchne v oblasti krčních mandlí,\"" vysvětlila lékařka Zuzana Krchová. 

Klasickou první pomocí je podle všech lidových moudrostí chleba, zelí nebo brambory. Zkrátka cokoliv, co by mohlo kost v krku uvolnit. Ani lékaři je neodmítají. \""Jistě, každý to asi zkusí. Zapít, zajíst něčím hutným a tužším není chyba. Když to nepomůže, musíte k lékaři,\"" vysvětlila Zuzana Krchová z ambulance ORL. Neodkladný je podle ní zásah v případě, jestliže kost uvázla níže a hlouběji a pokud například člověka pobolívá u hrudní kosti.


Návštěvy pohotovosti se nebojte. Uděláte \""aaaaa\""

Pokud už máte tu smůlu, že se vám stejná nehoda udála, nemusíte mít z návštěvy lékaře strach. Ve většině případů jde o jednoduchý zákrok na křesle, bez anestezie i bez bolesti a očekává se od vás jen to, že otevřete ústa. 

Od klasického českého štědrovečerního kulinářského obyčeje - kapra se salátem - se navzdory zkušenostem z ambulance ORL nenechává odradit ani Zuzana Krchová. \""No jasně, to víte, že si kapra dám. Jenom si budu dávat pozor na kosti,\"" zněla její rozesmátá odpověď. 

Hezké vánoce bez nehod přeje redakce.reklama

reklama

reklama

reklama