Hlavička
Zprávy -
05/01/2022

Izolace i karanténa se zkrátí na pět dní. Testování ve firmách dvakrát týdně potrvá maximálně tři týdny

Izolace v případě nákazy covidem-19 a karanténa po setkání s pozitivní osobou se od úterý 11. ledna zkrátí na 5 kalendářních dní. Informoval o tom na dnešní tiskové konferenci premiér Petr Fiala.

reklama

reklama

Podle premiéra je toto zkrácení karantény a izolace i v rámci šíření varianty omikron na základě zahraničních zkušeností možné.

K ukončení karantény ani izolace nebude nutný PCR test. Lidé s pozitivním antigenním testem ale budou moci na základě negativního výsledku následného RT-PCR testu podle vládního nařízení izolaci ukončit ihned.

Naopak lidé s příznaky nemoci covid-19 budou muset nad rámec pětidenní izolace případně ještě počkat nejméně dva dny po jejich odeznění. 

reklama

Zatím trvala izolace dva týdny. Karanténu bylo možné ukončit po sedmi dnech, pokud dotyčný předložil negativní PCR test a neměl žádné příznaky. Podle vlády tento krok zamezí v případě rozsáhlé nákazy tomu, aby chyběli pracovníci v klíčových oblastech.

Dané rozhodnutí považuje za rozumné i prezident České lékařské komory Milan Kubek.

\""Vláda musí přijmout takové opatření, která umožní, aby společnost i nadále fungovala. Pokud najednou onemocní milion lidí a další dva miliony skončí v karanténě, tak by mohlo dojít ke zhroucení ekonomiky a k divokému lockdownu, protože by neměl kdo chodit do práce. Proto je zkracování karantény rozumným kompromisem,“ uvedl Kubek s tím, že většina odborníků se shoduje na délce sedm dnů.

Do karantény nově také musí nastoupit všichni, tedy i osoby naočkované a po prodělání koronaviru. Doposud nemusely, jen v případě, že jsou z jedné domácnosti.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek zároveň zdůraznil, že nejdůležitějším nástrojem v pandemii a v boji s variantou omikron je očkování. 

„Očkování je jediný způsob, aby se občané ochránili proti vážnému průběhu covidu,“ doplnil Válek s tím, že v pátek bude s odborníky jednat o tom, jaká další protiepidemická opatření by se měla přijmout v případě zhoršení situace.


Testování ve firmách od 17. ledna

Druhé opatření se dotkne všech zaměstnanců, a to i všech jednatelů a živnostníků. Ti se musí od 17. ledna testovat dvakrát týdně nebo jednou za 3 až 5 dnů pomocí antigenních samotestovacích sad. Toto opatření se týká všech včetně očkovaných osob.

O tomto opatření informoval ministr zdravotnictví již dříve, ale dnes o tom definitivně vláda rozhodla.

\""My jsme včera jednali se zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců, s klíčovými partnery, seznámili jsme je s naším návrhem testování zaměstnanců a dnes jsme toto rozhodnutí na vládě přijali,\"" vysvětlil premiér Fiala.

Pokud se prokáže, že je zaměstnanec pozitivní, odchází do karantény na 5 kalendářních dní. Zároveň tuto informaci ihned zaměstnavatel nahlásí a zadá do systému, aby mělo ministerstvo co nejaktuálnější přehled o šíření infekce.

„Budeme monitorovat pečlivě, jak se bude vyvíjet varianta omikron. Opatření bude platit maximálně tři týdny a testy budou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, tedy z fondu rezerv,“ řekl Válek.

\""Kombinace těchto opatření nám umožní zkrátit karanténu, zkrátit dobu izolace, identifikovat všechny ty, kteří jsou potenciálně pozitivní a odeslat je do karantény a ochránit stát před kolapsem,\"" dodal ministr zdravotnictví.

Zaměstnanci, kteří se odmítnou testovat, budou podle ministra Válka nahlášeni hygieně a budou muset nosit respirátory. \""Také budou mít nařízený homeoffice nebo budou vyjmuti z kolektivu s ostatními,“ upozornil Válek.

Epidemie přitom opět začíná trochu nabírat na síle. V úterý přibylo 10.169 pozitivních osob s covidem, což je nárůst zhruba o tisíc oproti minulému úterý. Incidenční číslo, tedy kolik případů připadá na 100.000 obyvatel v posledních sedmi dnech, vzrostlo o deset na 368. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.


Autor: Pavlína Zítková
Foto: 

reklama

reklama

reklama

reklama