Hlavička
01/01/2021

Index rizika se vyšplhal na rekordních 90 bodů. Česko je na pátém stupni

Začátek roku není z epidemického hlediska pro Česko vůbec příznivý. Index rizika PES se dostal na dosud nejvyšší úroveň 90 bodů ze sta. Jen v posledním dnu přibylo 13 274 nových případů nákazy. Pozitivních byla polovina všech testů, což je také nový rekord.

reklama

reklama

Špatné zprávy tím nekončí - reprodukční číslo, které označuje průměrný počet lidí, které nakazí jeden pozitivní pacient, se vyhouplo na 1,44. Na Silvestra, tedy pouhý den předtím, přitom bylo na hodnotě 1,2. Navíc se zvyšuje i počet úmrtí na covid-19.


PES je na rekordu

reklama

To vše dohromady navýšilo index PES na zmiňovaných 90 bodů. Takové hodnoty dosud nikdy nedosáhl. Na 89 bodech se držel jen dva dny koncem října. Přitom ještě tento týden se pohyboval na 80 bodech.

Nejhůř je na tom aktuálně Opavsko, následuje Rychnov nad Kněžnou, Hradec Králové, Ostrava, Beroun a Trutnov.


Poslední den roku zemřelo 62 lidí s covidem

Za poslední den roku lékaři udělali 26 547 testů, z nichž 13 274 bylo pozitivních. Covidu-19 na Silvestra podlehlo 62 lidí, celkem tak v Česku v souvislosti s koronavirem zemřelo 11 711 nakažených.

V nemocnicích zůstává s horším průběhem nemoci 6 023 pacientů, aktivních případů je přes 120 tisíc. Dosud se v zemi nakazilo více než 732 tisíc lidí a zhruba 600 tisíc se už z koronaviru uzdravilo. 


Česko je na pátém stupni a nejpřísnějších opatřeních

Aktuálně se Česko nachází v pátém stupni indexu rizika a platí tak nejpřísnější režim protiepidemických opatření. Znamená to, že žáci se nevrátí do škol, jak bylo původně plánováno, většina obchodů a služeb je uzavřena, lidé se nesmí veřejně scházet ve větším počtu a také platí zákaz nočního vycházení.

Uzavřeny jsou i restaurace a pro návštěvy i nemocnice a sociální ústavy. Kompletní přehled opatření najdete v článku Od neděle čeká Česko lockdown a pátý stupeň PES. Přibylo 11 000 případů


David Garkisch

Ilustrační foto: Pikist.com, CC0reklama

reklama

reklama

reklama