Hlavička
13/02/2021

Imunolog: Boj s britskou variantou viru jsme prohráli, hrozí ta jihoafrická

Brzy nejspíš Česko ovládne hrozivější britská varianta covidu-19 a už ji přitom dobíhá ještě děsivější hrozba – jihoafrická mutace koronaviru. Může být virulentnější, s těžším průběhem, a především odolává současným vakcínám proti covidu.

reklama

reklama

Od koronaviru dostává Česko ránu za ranou. A to už nástupu podzimní silné vlny nákazy, která vlastně ještě neskončila. Britská mutace, která se už místy šíří masivněji než původní koronavius, nabourala plány i očekávání v potlačování epidemie. Britský typ viru je totiž nakažlivější.


Možná na něj budeme ale ještě vzpomínat, pokud v zemi převáží jihoafrická mutace koronaviru. Doslova „s největší možnou vážností“ před ní varuje imunolog Zdeněk Hel, podle kterého už tato mutace v Česku „s největší pravděpodobností“ je.

reklamaMusíme se spojit a zabránit šíření nové mutace


Už teď odhaduje Zdeněk Hel, že covid-19 v Česku zabije kolem 30 tisíc lidí. Pokud by se rozšířila jihoafrická varianta, bude podle něj číslo ještě vyšší. A má i jiné nepříznivé vlastnosti. „Tato varianta je více rezistentní k účinku neutralizačních látek,“ upozorňuje imunolog. „Je bohužel pravděpodobné, že současné vakcíny budou mít nižší účinnost prevence proti této virové variantě. Je možné, že jihoafrická varianta bude snáze infikovat jedince, kteří již jednou prodělali nemoc covid-19. Nelze vyloučit ani vyšší patogeniticitu,“ vyjmenoval negativní účinky jihoafrické mutace.


Zdeněk Hel je imunolog, biochemik a profesor patologie na prestižní Alabamské univerzitě a také zakladatel Iniciativy Sníh, sdružení expertů, které sbírá a prezentuje informace o koronaviru a navrhuje strategii proti nákaze. Právě skrze Iniciativu Sníh profesor Hel své varování zveřejnil.


Podle něj nám nezbývá než se spojit a pokusit se zabránit jihoafrické mutaci v ovládnutí Česka. „Musíme spojit síly a zásadními kroky šíření tohoto nebezpečného typu viru zabránit. Bude to vyžadovat nejen konsenzus politických stran, ale také širokou podporu veřejnosti a osobní zodpovědnost každého občana. Pokud tak neučiníme, následky mohou být velmi vážné,“ uvedl profesor Hel.Jihoafrická mutace je už zřejmě i v Česku


Jihoafrická mutace už se do Česka podle imunologa Zdeňka Hela patrně dostala. Právě proto by podle něj bylo nezodpovědné, nebezpečné a vzhledem k našim evropským sousedům i bezohledné uvažovat o rozvolnění protiepidemických opatření.


Má i konkrétní představu, co by vláda měla zajistit. Potřebujeme jasný plán, navýšení kapacit testování, bezplatné a bezbolestné testování pro všechny občany, důkladné monitorování virových variant, účinné trasování, incentivy (pobídky – pozn. red.), zvýšení nemocenské, podporu sociálně slabých skupin a především zlepšení komunikace se společností,“ doporučuje imunolog Zdeněk Hel.


Boj se šířením britské varianty jsme už prohráli. Tato varianta je již dominantně přenášeným typem viru v mnoha oblastech země. V případě jihoafrické varianty máme ještě šanci. Prosím, pojďme zkusit alespoň tento boj neprohrát,“ dodal profesor Zdeněk Hel.David Garkisch


Ilustrační foto: Pxhere.com, CC0
reklama

reklama

reklama

reklama