Hlas sester k protestům: Politici neslyší, musíme zatlačit z nemocnic

Ani jednání lékařských a zdravotnických odborů s ministrem zdravotnictví zatím neodvrátilo hrozbu protestů v celém zdravotnictví. Ministr odmítá slíbené plošné zvýšení platů o deset procent. I sestry proto vyzývají k tlaku zdola dodržováním předpisů a zákoníku práce.

Jednání ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha s Lékařským odborovým klubem a zdravotnickými odbory nepřineslo žádný pokrok. Ministr se s nimi na slíbeném desetiprocentním růstu platů a mezd ve zdravotnictví nedohodl.

Odbory trvaly na svém, tedy na slibu, který dala nejen předchozí vláda (včetně ANO), ale ještě letos i ministr Vojtěch a premiér Andrej Babiš. Podle této dohody se od příštího roku měly všechny platy ve zdravotnictví zvýšit o deset procent. A to plošně.

Ministr přišel s jedinou nabídkou: růst platů sedm procent, navíc jen u zaměstnanců v příspěvkových organizacích ministerstva. „My nemáme přímý vliv na odměňování v jiných nemocnicích než ministerstvem přímo řízených a některých krajských,“ vysvětloval ministr po jednání novinářům. 


Odbory: Zákoník práce se porušuje plošně ve všech nemocnicích

Zdravotnické odbory, tedy lékaři i sestry, ovšem zůstávají na svých pozicích. Dodržováním zákoníku práce (především limitů přesčasů) nejen hrozí, ale i argumentují. „Plošně ve všech českých nemocnicích se porušuje zákoník práce i další předpisy, například o manipulaci s těžkými břemeny,“ upozornila po jednání s ministrem předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková.

Podporu protestům, s nimiž jako první začal Lékařský odborový klub (LOK), už dříve vyhlásila vedle odborů také Iniciativa sester. Více jsme o tom psali v článku Sestry podporují lékaře: Dodržujme přesčasy, bojkot musí začít zdola!.

Iniciativa sester, organizace, která vznikla v roce 2016 v západních Čechách a svůj vliv šíří dál, byla hostem i právě proběhlé porady Lékařského odborového klubu. Více o této poradě v článku Lékaři: Popření slibů o zvýšení platů je plivnutím do tváře zdravotníkům. Následující body Iniciativa sester přednesla právě na zmiňovaném setkání k protestům:


1. Managementy i politici znají rozsah krize. Účelově se ji však rozhodli dlouhodobě „řešit“ na úkor personálu, lékařského i nelékařského, a pacientů.

2. Na argumenty, fakta, sebevýhrůžnější nebo sebeplačtivější svědectví z terénu managementy ani politici neslyší. To je jasný limit jakéhokoli vyjednávání a přesvědčování.

3. Nezdá se, že by jednání na státní úrovni s vládou situaci řešilo, alespoň ne ze sesterského pohledu. Vláda nám nejspíš nepřidá ani slíbených 10 procent. Ani to by ovšem k řešení krize nestačilo: náš stav je dlouhodobě podfinancovaný a o téměř 10 procent rostou mzdy napříč pracovním trhem.

4. Problém je nejen plošné přidání, ale též rozdílné peníze za stejnou práci ve státních a nestátních nemocnicích a pracovní podmínky.

5. Tím víc bychom si měli hledět přímého tlaku zdola našich nemocnic, zdola našich oddělení. Jakou může mít onen tlak, boj podobu? Pestrou: Odmítat spolupráci s managementy striktně nad úroveň náplní práce. Dodržovat zákoník práce a všechny předpisy. Odmítat jakékoli záplatování, jímž se managementy snaží krizi flikovat. Tam, kde působíme, obdobná „NE“ v praxi aplikujeme.

6. Nadcházející kolektivní vyjednávání v nemocnicích nabídnou pro takový tlak zdola šanci.

7. Nejde však o kampaň na týden dva. Jde nám o trvalé narovnání pracovních podmínek. S následky na provoz by si tentokrát měly poradit managementy.

8. Pro všední provoz nemocnic je spolupráce mezi našimi profesemi, mezi lékaři a sestrami, ošetřovatelkami, sanitáři, klíčová. Nezbytná. Klíčová a nezbytná je též naše spolupráce v úsilí v boji za lepší peníze, pracovní podmínky a péči.


David Garkisch

Foto: Maxpixel.net, CC0


Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Začíná Světový týden očkování. Připomíná pokrok, který zahazujeme

Účet za chřipku? Nejméně dvě stovky mrtvých. Horní odhad jsou dva tisíce

Čunkovy plány s nemocnicí za miliardy u kraje narazily. Bojí se zadlužit