Hlavička
02/12/2018

HIV v Česku ustupuje. Hrozba přichází z Východu, Rusko čelí epidemii AIDS

Počet Čechů, kteří se nakazí HIV, mírně klesá a odborníci opatrně mluví o nadějném trendu. Roste ale hrozba HIV na východě Evropy. V Rusku dosahuje nemoc rozměrů nekontrolovatelné epidemie, i kvůli represivnímu přístupu k nemocným a rizikovým skupinám.

reklama

reklama

Světový den boje proti AIDS, který každoročně připadá na 1. prosince, má pro Česko letos dobrou i špatnou zprávu. Už druhým rokem v tuzemsku klesá počet nově nakažených. Je to snad až překvapivě dobrá zpráva, protože předloni naopak Češi dosáhli rekordu. Více jsme o tom psali v článku HIV/AIDS v Česku: Nakažených přibývá, stovky z nich to ani nevědí.

Tehdy, v roce 2016, se prokazatelně nakazilo 286 lidí. Loni už to bylo 254 lidí a letos do října zatím jen 178. Přestože lékaři nepochybně ještě nějakéípady zachytí, už teď je jasné, že jich bude méně než loni a předloni. Ukazovalo by to na určitý trend, který by mohl být brán mírně optimisticky, domnívá se vedoucí AIDS centra pražské Nemocnice Na Bulovce Ladislav Machala.


reklama

Nově nakažení v Česku jsou v drtivé většině muži

Další zprávou ze statistik je, že v Česku klesá počet nakažených gayů, i když stále tvoří dvě třetiny všech nově infikovaných. Naopak vzrůstá počet lidí, kteří se nakazí při heterosexuálním styku. Zatímco předloni jich bylo 18,5 procenta, letos je jich už více než čtvrtina.

V současné době žije v Česku 3 338 HIV pozitivních lidí a podle odhadů expertů dalších zhruba sedm stovek, kteří o své nemoci nevědí a roznášejí ji dál. Mezi novými případy nakažených výrazně převažují muži nad ženami v poměru 158 proti 20. Varovný je údaj, že naprosto drtivá většina nově nakažených, přes 90 procent, se nakazí sexuální cestou.


V Rusku se situace kolem HIV vymyká kontrole

Špatnou zprávou pro Česko i Evropu je, že celkem nedaleko, v podstatě ještě na evropském kontinentu, zuří epidemie HIV, která se už vymkla nebo právě vymyká kontrole. Jde o Rusko jen loni tam lékaři zaznamenali více než 100 000 nových případů a v tuto chvíli žije v Rusku přes 1,2 milionu lidí s HIV. O čerstvých datech informovala Světová zdravotnická organizace (WHO) a také Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC).

Rusko doplácí na svůj přístup k nemoci a rizikovým skupinám v posledních letech. V zemi bývají pronásledováni jak narkomani, tak homosexuálové. To ale rozhodně nepřispívá k tomu, aby se tito lidé z rizikových skupin nechávali u ruských lékařů testovat, vyšetřovat a léčit.


Rusko doplácí na represi proti gayům i narkomanům

Pokud se přesto ocitnou na seznamu HIV pozitivních, znovu jejich smůla pramení z faktu, že jsou v Rusku. Tamní lékaři totiž nemají dostatek léků, natož těch moderních, které jsou k léčbě potřeba. Rusko také zavrhuje a zakazuje i náhradní léčbu závislostí pomocí metadonu, která omezuje počet rizikových uživatelů drog i šíření HIV. Země navíc pronásleduje homosexuály, kteří se proto vyšetření brání a vyhýbají.

Za posledních deset let v Rusku stoupl počet nově nakažených při heterosexuálním styku o skoro 60 procent. To znamená, že se nemoc šíří už i mimo obvyklé rizikové skupiny. Pozoruhodným ukazatelem je i fakt, že se počet HIV pozitivních Rusů zvýšil i po ruské okupaci Krymu v roce 2014.


Když se léčí hned, nemocní virus už ani nešíří

Za pozitivními čísly z Česka stojí přesně opačnýístup, tedy vstřícnost v testování rizikových skupin, a především změna léčebných postupů. Zatímco dříve se léčba nasazovala až při snížení imunity pacienta, teď už lékaři s léčbou začínají hned po stanovení diagnózy.

Když se léčí okamžitě, je pacient téměř nerizikový vůči ostatním. Jakmile začne léčba, množství viru velmi rychle klesá, virová nálož je nízká, až skoro na nule. Infekci tak člověk nemůže přenést dále, vysvětlil Jiří Stupka ze Státního zdravotního ústavu.

Lékaři se navíc snaží podchytit co největší množství nemocných. Podle epidemiologů by o své nemoci mělo vědět alespoň devadesát procent nakažených, v Česku je to ale zatím jen kolem pětasedmdesáti procent. Je tedy stále co zlepšovat.


V Čívyrobili geneticky upravené děti. Vzdorují nákaze HIV

Lidstvo se proti šíření HIV a propuknutí nemoci do fáze AIDS brání nejen léčbou nemocných. Pokouší se i o vakcínu a výsledky nejsou špatné. Více v článku Vymýtí lidstvo někdy AIDS? Vědci testují slibnou vakcínu proti HIV.

Zcela kontroverzní novinkou je zpráva z Číny, kde vědec Che Ťien-kchuej údajně geneticky upravil několik embryí tak, aby děti byly imunní vůči nákaze HIV. Ze sedmi pokusů o oplodnění upravenými embryi se údajně v listopadu narodila dvojčata, dvě holčičky.


David Garkisch

Foto: Maxpixel.net, CC0

reklama

reklama

reklama

reklama