Hlavička
04/05/2021

Hamáčkova cesta do Moskvy? Prý chtěl vyměnit Vrbětice za milion Sputniků

Pandemie nového koronaviru, nedostatek vakcín pro Česko a teroristický akt ruských agentů v muničním skladu ve Vrběticích možná budou mít nečekaný dopad na tuzemskou politiku. Vicepremiér Hamáček podle zjištění novinářů chtěl s Moskvou údajně vyměnit ututlání aféry za milion dávek vakcíny Sputnik V.

reklama

reklama

S odhalením pozadí plánované cesty Jana Hamáčka do Moskvy přišel server Seznam Zprávy. O tom, že vicepremiér měl odcestovat do Ruska, se veřejně vědělo. Stejně tak je známo, že z diplomatické výpravy druhého nejvyššího muže vlády sešlo.


Oznámili to společně s premiérem Andrejem Babišem současně s veřejným oznámením, že ruští agenti tajné služby GRU ve Vrběticích vyhodili do vzduchu muniční sklady. Důvodem bylo právě tamní vojenské zboží, které mělo přes Bulharsko putovat na Ukrajinu, s níž Rusko už několik let válčí o některá území.

reklamaCesta do Moskvy jako zastírací manévr?


Hamáček měl odcestovat do Moskvy v polovině dubna, aby vyjednával o dodávkách ruské vakcíny Sputnik V. Ta je přitom poměrně kontroverzní, některé státy už ji oficiálně odmítly používat a dosud jí chybí schválení Evropskou lékovou agenturou (EMA).


Česku stále chybí dostatek vakcín proti covidu-19 a Sputnik V měl s tímto problémem pomoci. Sám Hamáček ovšem cestu označil za zastírací manévr, jak se připravit na odhalení ruské akce ve Vrběticích a další diplomatické kroky. „Vzhledem k rozsáhlosti a ojedinělosti celé akce i v rámci celého NATO a EU bylo nutné ji provést diskrétně, přičemž svou roli hrála i moje avizovaná cesta do Moskvy. Z pochopitelných důvodů nemohu veřejnosti sdělit všechny podrobnosti,“ uvedl tehdy Hamáček. Více jsme psali v článku Konec českého namlouvání vakcíny Sputnik. Rusové platí za VrběticeHamáček: Žádný obchod s Rusy za tím nebyl


Podle serveru Seznam Zprávy ovšem vicepremiér plánoval v Rusku politický obchod – za utajení kauzy Vrbětice prý chtěl od Rusů získat milion dávek vakcíny Sputnik V a slib, že se v Praze setkají na vrcholném summitu ruský a americký prezident.


Novináři ze Seznamu mluvili s několika účastníky schůzky, kde se tento záměr měl projednávat. Ti potvrdili, že Hamáček takovou politickou výměnu s Rusy opravdu plánoval. Sám Hamáček to ovšem popřel a dál trvá na své původní verzi událostí.


„To je úplný nesmysl, to nevím, kdo vám to řekl,“ reagoval vicepremiér. Na odpověď, že informace má redakce přímo od účastníků jednání, které na 15. 4. svolal, uvedl: „To nemůžete mít. To je úplný nesmysl, nevím, kde jste na to přišli.“Rusko agenty Čechům nevydá


Seznam Zprávy ovšem tvrdí, že mají svědectví většiny účastníků jednání, které svolal Hamáček na své ministerstvo vnitra 15. dubna. V tu dobu už všichni věděli, že ve Vrběticích útočili ruští agenti. Na schůzce se sešli s vicepremiérem velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka, ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (rozvědky) Marek Šimandl, ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun a policejní ředitel Jan Švejdar. Později před koncem schůzky kolem půl desáté večer dorazil ještě nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Chyběl ovšem zástupce české tajné služby BIS.


Už nyní je téměř jasné, že viníky výbuchu ve Vrběticích, který stál Česko kromě životu dvou lidí téměř miliardu korun, zdejší spravedlnost nedostihne. Rusko je za současné situace nevydá. Proto Hamáček údajně přišel s plánem, jak z této situace alespoň něco získat a chtěl utišení kauzy vyměnit za zmíněnou dodávku vakcín a příslib rusko-amerického summitu v Praze.Rozhodla prý hrozba vydírání ruskou rozvědkou


Ačkoliv účastníci schůzky novinářům otevřeně tuto verzi nepotvrzují, zároveň jejich informace přímo nevyvracejí. A některým naopak přitakali. Například nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který na setkání dorazil až poslední. „Na schůzku jsem dorazil se zpožděním. V té době bylo jasné, ze se neuskuteční žádná cesta do Ruska, a v tomto bodě jsem věc považoval za vyřešenou,“ napsal redakci Seznam Zprávy Pavel Zeman.


Novináři tvrdí, že podle několika svědectví, které mají k dispozici, se všichni přítomní Hamáčkova plánu zděsili a od jeho záměru vyměnit politicky Vrbětice za vakcínu, ho odrazovali. Rozhodlo údajně to, když velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka Hamáčka ujistil, že si jakékoli jednání s vicepremiérem Rusové tajně nahrají. Pak prý Hamáček od svého plánu ustoupil, protože nechtěl být ruskou rozvědkou vydíraný či vydíratelný.


David Garkisch


Ilustrační foto: Pixabay, CC0
reklama

reklama

reklama

reklama