Hlavička
30/01/2020

Globální stav světové nouze kvůli koronaviru. Co to pro nás znamená?

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli čínskému koronaviru stav nouze. Je to výjimečný krok přijatý teprve po šesté v historii. Lze jím zastavit i cestování, i když tak daleko opatření zatím nesahají. Česko ale začne kontrolovat cestující na všech letištích.

reklama

reklama

Podle vyhlášení WHO se planeta nachází ve stavu globální zdravotní nouze. Důvodem je nový koronavirus, který se šíří z Číny, zasáhl aktuálně 21 zemí, zabil už 170 lidí a přes osm tisíc jich je koronavirem 2019-nCoV nakaženo, i když skutečná čísla budou podle epidemiologů mnohem vyšší. V Evropě nejnověji hlásí dva potvrzené případy Itálie.


Obavy z dopadu na chudší země

reklama

Obavy z šíření viru stojí i za rozhodnutím WHO. Vyspělé a bohatší země zatím mají prostředky i možnosti, jak nemocné zachytit a izolovat, ale Světová zdravotnická organizace se obává rozšíření nákazy do chudých zemí se slabým zdravotnickým systémem. Virus by se pak mohl začít masivně šířit.

„Nevíme, jaké škody by mohl tento virus napáchat v zemích se slabším systémem zdravotnictví. Musíme jednat, abychom jim pomohli se na takovou možnost připravit,“ odůvodnil rozhodnutí ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus.
„Jediný způsob, jak tuto epidemii porazit, je solidární spolupráce všech zemí,“ dodal Ghebreyesus. 

Čísla mu dávají za pravdu, nákaza je potvrzená u 8 100 lidí. Většina případů sice pochází z Číny, ale hlásí je i další kontinenty. Nový koronavirus navíc už dosáhl parametrů svého předchůdce, viru SARS, s nímž Čína i svět bojovaly před 17 lety.

Zajímavé je, že WHO ve své nejnovější výzvě neapeluje jen na vývoj léků, vakcín, diagnostiky a na výzkum viru, ale kromě toho také na boj s dezinformacemi a fámami.


Zatím žádná cestovní omezení

Vyhlášení globální zdravotní nouze je i podle WHO mimořádná událost. Dosud k takovému kroku organizace sáhla předtím jen pětkrát. Nejprve v roce 2009 kvůli prasečí chřipce H1N1, v roce 2014 kvůli dětské obrně a epidemii eboly v Africe, v roce 2016 kvůli viru zika v Jižní Americe. Naposledy se tak stalo při epidemii eboly loni v Kongu.

„Jsme teď v důležitém okamžiku této události. Věříme, že by šíření nákazy stále ještě mohlo být přerušeno,“ uvedl ředitel krizových programů WHO Michael Ryan. V pravomoci WHO jsou závazná nařízení pro země, kam se ještě nákaza nedostala. Kromě toho existují i dočasná doporučení organizace, kterými se ale státy nemusejí povinně řídit.

„Na základě aktuálních dostupných informací výbor (WHO) nedoporučuje žádné cestovní ani obchodní omezení,“ uvádí ve svém posledním rozhodnutí Světová zdravotnická organizace. Zároveň ale všechny země vyzvala k prevenci a k tomu, aby kladly důraz na rizika přenosu koronaviru z člověka na člověka.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama