Hlavička
Zprávy -
06/02/2019

Fotka z porodního centra pobouřila ženy. Sesypaly se na ministra

Tak tenhle marketing příliš nevyšel, dá se říct o příspěvku ministra zdravotnictví Vojtěcha na Facebooku. Pochlubil se snímkem sedmi mužů ve stroze zařízeném pokoji nového Centra porodní asistence na Bulovce. Ženy tím rozběsnil a pod příspěvkem mu to rovnou řekly...

reklama

reklama

Nemocnice Na Bulovce v pátek zahájí provoz prvního centra porodní asistence v Česku. Dnes ho novinářům představilo vedení nemocnice – nechyběl ani ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a premiér Andrej Babiš. A hodí se dodat, že ani spousta dalších mužů.

Bylo jich tak moc, že se na fotografii, kterou z otevírání vybral ministr Vojtěch, nevešla už žádná žena. Snímkem sedmi zasmušilých mužů v nepříliš pohostinném pokoji pro budoucí rodičky ale ministr na Facebooku evidentně šlápl vedle. A nevylepšil to ani dodatečným vysvětlováním, které přineslo další vlnu kritiky.


reklama

Ženy ironicky navrhují hnutí za citlivější vyšetření prostaty

Ministrův příspěvek vyvolal doslova bouři mezi ženami, a dokonce i mezi muži. Někteří lidé se snímkem bavili, ale soudě podle stovek příspěvků spíše většinu žen až rozběsnil. Nejen snímkem „o nás bez nás“, jak ho také komentovaly, ale i tím, co ministerstvo a nemocnice představily jako vzor pro budoucí centra porodní asistence.

Největší ohlas vyvolala ironická reakce jedné z diskutujících žen: „Vážený pane ministře, společně se čtyřmi kolegyněmi, které jsou renomované lékařky a manažerky, bychom rády založily hnutí za citlivější vyšetření prostaty. Chtěla bych se zeptat, zda nemáte na ministerstvu jednu ženu, se kterou bychom mohli dané konzultovat. Děkuji mnohokrát.“


Centrum na Bulovce má být vzorem pro jiné nemocnice

Centrum porodní asistence Nemocnice Na Bulovce je jakýmsi vzorem, který chce ministerstvo podle Adama Vojtěcha (ANO) podporovat i v jiných nemocnicích namísto samostatných porodních domů. „Mělo by to být součástí porodnice, aby tam byl lékař, kdyby se nedej bože něco stalo,“ uvedl při dnešní návštěvě centra ministr.

Ženám má centrum poskytnout „domácí prostředí“. Navíc v něm mohou navštěvovat poradnu vedenou porodními asistentkami, které se nakonec budou účastnit porodu. „Pokud vše bude bez komplikací, lékaře porodníka nemusí maminky vůbec vidět. Snažíme se, aby v pátek začalo něco, co pro ně bude přirozené a normální – že těhotná žena není nemocná, ale naopak prožívá nejhezčí období svého života,“ řekl přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Nemocnice Na Bulovce Michal Zikán.

V centru chce nemocnice ještě vybudovat dva apartmány, které prý už nebudou vypadat jako nemocniční pokoje nebo porodní sály. První dva by měly být hotové na podzim, další čtyři se začnou stavět příští rok.


Jako fotka ze Saúdské Arábie, přidali se ke kritice muži

Ať už bude nakonec centrum porodní asistence vypadat jakkoliv, ministr se neujal jeho propagace nejšťastnějším způsobem. K fotografii napsal: „ZDRAVÍ a BEZPEČNOST matky a dítěte při porodu je naše priorita. Na tomto principu nemůžeme slevit. Nicméně současně vnímáme jako důležitý i MAXIMÁLNÍ KOMFORT a vstřícnost směrem k rodičce. To je zvlášť klíčové u tak soukromé a intimní záležitosti, jakou je porod dítěte. Proto se snažíme jít cestou zvyšování kvality služeb v porodnicích a vytváření center porodní asistence. Chceme, aby PŘÁNÍM maminek bylo co nejvíce vycházeno vstříc. V případě porodního centra to znamená, že porod povede porodní asistentka, ale lékař bude vždy připraven okamžitě zasáhnout, bude-li to zapotřebí. A to je pro nás klíčové!

Jenže k tomu byla připojena ta nešťastná fotografie s úplnou absencí žen. Vynikla pak i v souvislosti se zmínkou o „přání maminek“. Tak to uchopila většina diskutujících žen. „Pane jo, to vypadá jako velká vizita. Moc ráda na ni vzpomínám, akorát vám tam chybí na fotce čerstvá maminka s nohama od sebe, přístupná k nahlédnutí celé vizitě,“ ozvala se další z žen.

Pochopili to ale i muži. Jeden z nich ministrovi vzkázal: „Připomíná mi to fotku ze Saúdské Arábie z udílení cen o genderové rovnosti. Taky ani jedna ženská...“ Další mu napsal: „Řekl bych, že ta fotografie i její popisek říká o dialogu mezi českým zdravotnictvím a jeho uživateli víc, než by nám všem bylo příjemné.“


S milou a citlivou dámou šlápl ministr podruhé vedle

Adam Vojtěch se pokusil fotografii v dalším příspěvku obhájit, když napsal: „Možná že na této fotce jsme se náhodou sešli jen muži, ale mohu vás ujistit, že téma porodních center a vůbec zvyšování kvality služeb v porodnicích velmi úzce konzultujeme s porodními asistentkami. Máte naprostou pravdu, bez nich by to nešlo! Jsem s nimi v kontaktu. Scházím se také s odborníky a odbornicemi, probíral jsem to i na mezinárodní půdě. Na ministerstvu jsem to dal na starosti své kolegyni a náměstkyni Aleně Šteflové, velmi milé a citlivé dámě, která je v tomto směru skutečně aktivní a dělá maximum pro to, aby se budoucí maminky v porodnicích a porodních centrech cítily co nejlépe.

Ministr tím ale spíše přilil olej do ohně, když náměstkyni zodpovědnou za tuto problematiku ohodnotil jako „milou a citlivou dámu“. Jedna z následujících diskutujících na to ministra upozornila: „To, že vám to nepřipadá samo o sobě a bez upozornění zvláštní, svědčí o tom, že se celá tahle vaše skupinka zasekla mentálně někde v 50. letech. Vy jste tomu nasadil korunu tou ‚milou a citlivou‘ dámou. Takhle si nálepkujte své kamarádky. Vaše kolegyně by měly být vzdělané a kompetentní ženy, tak se tak o nich začněte vyjadřovat.“


Ženy: Domácí prostředí vypadá jinak, pane ministře

Došlo ale i na kritiku údajně „domácího prostředí“, které fotografie zachytila. V podstatě jde o sice vymalovaný, ale stále poněkud strohý nemocniční pokoj. I to ministrovi jedna z diskutujících napsala: „K absenci žen bylo napsáno dost. Zaujal mě ještě ten pokoj. Pokud se nefotíte v místnosti vyhrazené pro rekonstrukci, pak mě tedy překvapuje vaše představa o útulnosti. Pokud takto vypadá Váš obývák nebo ložnice, pak oceňuji Vaše asketické sklony.“

Jiné ženy zase ministra upozornily na poněkud všednější problémy českých porodnic: „Porodní centrum je fajn, ale ve většině pražských porodnic (včetně Apolináře a Podolí) nemá žena po porodu k dispozici ani sprchu/toaletu u pokoje a běhá pěkně po patře. To je výstižný obraz toho, co považuje dlouhodobě nejbohatší město v zemi za investiční priority. Včera jsem v Cambridgi vyprávěla německé vědkyni, jak to vypadá po porodu v českých porodnicích a nevěřícně na mne zírala.“


David Garkisch

Foto: Facebook


reklama

reklama

reklama

reklama