Zasedání Evropské organizace mladých lékařů (EJD) pořádala Česká lékařská komora v Praze již podruhé. Poprvé mladí evropští lékaři přijali pozvání v roce 2013. Jednání, na kterém Sekci mladých lékařů ČLK zastupovali předseda MUDr. Veselý, místopředsedkyně MUDr. Hilšerová a viceprezident ČLK MUDr. Přáda, se uskutečnilo ve dnech 25. a 26. října v sídle ČLK v Domě lékařů. Den před vlastní konferencí se zde konalo také zasedání předsednictva EJD.
reklama
reklama
Jako nejvýznamnější zahraniční host se konference účastnil viceprezident CPME dr. Ole Johan Bakke, kterého si o několik dní později v Amsterodamu zvolili lékaři novým prezidentem CPME (Evropští lékaři).
Jménem hostitelské organizace měl prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek možnost představit účastníkům stručnou historii lékařských komor na území současné České republiky a zavzpomínat na rok 2005, kdy ještě v pozici předsedy Lékařského odborového klubu se poprvé účastnil jako zástupce ČR jednání evropských mladých lékařů. Organizace v té době fungovala pod názvem PWG.
V roce 2006 pak, již jménem ČLK, podával přihlášku za členy. Do organizace byla komora přijata na podzim 2006 v Berlíně. V květnu 2013 pak ČLK pořádala zasedání v té době již EJD v Praze. Delegaci komory tenkrát vedl MUDr. Šindler.
reklama
Letošního Ppodzimního setkání Evropské asociace mladých lékařů v Praze se účastnilo více než 70 delegátů a hostů z celé Evropy. O čem jednali?
Fotografie: Předseda Sekce mladých lékařů ČLK MUDr. Dalibor Veselý
Výbor pro lékařskou pracovní sílu
- Společná politika EMO
EJD spolupracuje s dalšími evropskými zdravotnickými organizacemi (EMO) na tvorbě návrhů, jak řešit nedostatek zdravotnických pracovníků. Evropské zdravotnické organizace společně vytvářejí jednotnou politiku, jejímž cílem je řešit nedostatek pracovních sil, zlepšit pracovní podmínky a zajistit personální udržitelnost zdravotnictví v Evropě.
- Průzkum o duševním zdraví a pohodě zdravotnických pracovníků
Regionální kancelář WHO pro Evropu, financovaná Evropskou komisí, zahájila dosud největší evropský průzkum o duševním zdraví a pohodě lékařů a sester ve 27 zemích EU, na Islandu a v Norsku. (V rámci tohoto projektu oslovila ČLK své členy s žádostí o vyplnění společného dotazníku – poznámka redakce). Díky aktivitě EJD budou mít mladší lékaři specializovanou analytickou podskupinu, která přinese neocenitelné poznatky na národní i evropské úrovni.
- Řešení nerovností a posílení rozmanitosti
EJD se snaží odstraňovat nerovnosti mezi pohlavími nebo různými menšinami a většinovou populací. Snaží se řešit problémy související s přeshraniční mobilitou lékařů, jak bylo zdůrazněno v průzkumu National Interim Report Survey. Diskuse zdůraznily potřebu inkluzivních politik, jako je podpora lékařů se zdravotním postižením nebo chronickými nemocemi, kteří potřebují mít možnost individuálního přístupu ve specializačním vzdělávání. Byl spuštěn nový projekt a ustavena pracovní skupina, která se bude těmto tématům věnovat.
- Partnerství BeWell
Dále bylo navázáno nové partnerství s projektem BeWell na podporu zelených a digitálních dovedností ve zdravotnictví. Z diskuse vyplynula potřeba praktického přístupu ke školení digitálních dovedností, zapojení lékařů do plánování IT a důležitost interaktivního školení. Pokud jde o zelené dovednosti, účastníci zdůraznili potřebu vzdělávání o udržitelnosti na lékařských fakultách, poskytování ekologických pobídek pro dopravu a propagaci rostlinné stravy jako udržitelné volby.
- Doktor 2.0
„Doktor 2.0“ je iniciativa na zlepšení postavení lékařů. Projekt čerpá ze studií o pohodě, rovnováze mezi pracovním a soukromým životem a rozdělení úkolů. Tento komplexní projekt, od kterého se očekává, že přinese praktická řešení a politická doporučení, se snaží učinit lékařské povolání atraktivnější pro další generaci.
Výbor pro EU/EHP
Na zasedání výboru Evropské unie / Evropského hospodářského prostoru byl představen závěrečný průzkum o pracovní době mladších lékařů, který bude brzy zveřejněn. Všechny delegace byly požádány, aby poskytly důležité informace pro přizpůsobení průzkumu jejich vnitrostátnímu kontextu.
- Postgraduální vzdělávání a spolupráce s UEMS
Zástupci EJD se účastní práce v sekcích UEMS pro jednotlivé lékařské obory. Cílem EJD je zpřístupňovat kvalitní specializační vzdělávání mladým lékařům a lékařkám.
Další setkání a diskuze budou pokračovat v Lisabonu 30. až 31. května 2025.
Autor: Milan Kubek (zpracoval ze zprávy tiskové mluvčí dr. Nea Välimäki)
Foto: ČLK
reklama
reklama
Mohlo by vás zajímat
reklama
reklama