Hlavička
11/03/2021

Evropa se otevírá vakcíně Johnson & Johnson. Schválila podmínečné užití

Evropská komise dnes schválila podmíněné používání proticovidové vakcíny americké firmy Johnson & Johnson. Má zásadní výhody – lze ji skladovat v běžných ledničkách a především se podává jen v jedné dávce. Do Česka by první dodávky těchto vakcín mohly dorazit v dubnu.

reklama

reklama

Na prověření a schválení vakcíny, které ale bylo poměrně rychlé, se netrpělivě čekalo. Ještě předtím toto očkování dnes doporučila jako bezpečné a účinné Evropská agentura pro léčivé přípravky. Konečné rozhodnutí Evropské komise pak padlo asi dvě hodiny později.


Evropa zatím očkuje vakcínami firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Ty všechny se ale podávají ve dvou očkovacích dávkách a tedy i termínech, zatímco přípravek od firmy Johnson & Johnson lze aplikovat jen jednou. Společně s faktem, že vydrží v běžné lednici až tři měsíce, je ideálním vakcínou pro ordinace praktiků.

reklamaEvropa chce do konce léta očkovat 70 procent dospělých


To vše by mělo urychlit očkovací tempo v Evropě. „Vakcína vyžaduje jen jednu dávku, což nás může o krok přiblížit našemu společnému cíli naočkovat do konce léta 70 procent dospělých lidí,\"" prohlásila po schválení vakcíny předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.


EU se dohodla s výrobcem na dodávce celkem 200 milionů vakcín a má zajištěný i přednostní nákup stejného množství. Počítaje v to i ostatní druhy vakcín, měly by mít země unie celkem zajištěno či přinejmenším objednáno 1,8 miliard dávek vakcín. Jenže dorazí postupně, i tak by EU se svými 450 miliony obyvatel měla mít do začátku léta zajištěných 200 milionů dávek všech druhů vakcín.Prověřují se i tři nové vakcíny, včetně Sputniku V.


Podle ministra zdravotnictví se v Česku první dávky vakcín od Johnson & Johnson objeví kolem poloviny dubna. Distribuce do ordinací a očkovacích center pak podle ministra bude otázkou několika dnů. „V době, kdy tady ta vakcína bude, tak bude funkční distributor,\"" slíbil Blatný.


Zatím se v tuzemsku k očkování dostavil nebo ho dostal necelý milion lidí. Obě dávky dostalo 280 tisíc lidí, zatím jen jednu dalších 668 tisíc lidí.


Později by k současným schváleným vakcínám v EU mohly přibýt i další. Evropská agentura pro léčivé přípravky teď prověřuje a sleduje další dva preparáty od firem CureVac a Novavax a také už známou, ale v Evropě dosud neprověřenou ruskou vakcínu Sputnik V.


David Garkisch


Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0

reklama

reklama

reklama

reklama