Hlavička
03/02/2020

Evakuovaní Češi jsou v karanténě. Zůstanou tam, i když testy vyjdou dobře

Pět Čechů a dva Slováky evakuovala dnes v noci letadla z čínského Wu-Chanu, kde vypukla nákaza koronavirem 2019-nCoV. Jsou teď pod dohledem lékařů a výsledky jejich testů budou známy zřejmě ještě vpodvečer. Vláda od neděle zakázala lety mezi Českem a Čínou.

reklama

reklama

Prvních pět Čechů se po mnoha peripetiích dostalo z uzavřené karanténní zóny ve Wu-Chanu letadlem zpět domů. Do svých domovů se ale jen tak nepodívají. Bez ohledu na výsledky jejich testů, které by měly být známé ještě dnes, zůstanou všichni v karanténě ještě následující dva týdny. 


Evakuované Čechy převezli na infekční kliniku, Slováky domů

reklama

Češi z Číny přiletěli francouzským letadlem společně s lidmi ze 30 dalších zemí. Přistáli nejprve na vojenském letišti v jižní Francii a pak zamířili na další vojenské letiště Melsbroek poblíž Bruselu. Tam je společně s dalšími dvěma Slováky vyzvedl český vládní speciál a převezl do Prahy, kde přistáli dnes v noci. Stačili si po cestě vyrobit i společné selfie (viz foto).

Bezpečnostní opatření začala už v letadlech při cestě z Číny, ale s rouškami, ochrannými obleky a v rukavicích přistupovali k sedmi lidem i na pražském letišti. Letadlo přistálo mimo terminály běžných linek, na terminálu 4, který spravuje ministerstvo obrany. \""Jde o dva studenty z Wu-Chanu, dva občany České republiky a jednoho rodinného příslušníka,\"" uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Dva Slováky okamžitě transportovaly sanitky s policejním doprovodem do nemocnice v Banské Bystrici. Pro pětici Čechů přijel speciální vůz pražské záchranky Atego, který je odvezl na infekční kliniku Nemocnice Na Bulovce.


Dva týdny karantény

Lékaři všem udělali odběr krve a výtěr z nosohltanu, pomocí kterých identifikují možnou nákazu koronavirem. Jasno by mělo být ještě dnes večer. I kdyby byly výsledky negativní, vzhledem k nejasné inkubační době nemoci zůstanou evakuovaní Češi v nemocnici dva týdny.

\""Podle dosud známých skutečností trvá inkubační doba onemocnění 12 až 14 dní, většina nemocných dosud onemocněla do desátého dne,\"" uvedl mluvčí pražské hygienické stanice Zbyněk Boublík.

Každý má samostatný pokoj a ze strany zdravotníků speciální zacházení. K pacientům smí přicházet jen omezený počet lidí a všichni v ochranném obleku, s rukavicemi, rouškami a brýlemi. Žádné návštěvy za nimi nesmí.

Že nejde o přehnané obavy potvrdila i francouzská ministryně zdravotnictví Agnès Buzynová. Podle ní z 250 lidí cestujících ve francouzském letadle z Číny vykazovalo 36 potenciální příznaky nákazy.


Podivný 2019-nCoV zabil už víc lidí než SARS

Podle všech dostupných informací překročil v Číně počet potvrzených úmrtí číslo 360 a nový koronavirus tak zabil více lidí než SARS v roce 2002. Tehdy jich zemřelo 349. Ke konci minulého týdne evidovaly čínské nemocnice a úřady přes 17 tisíc nakažených lidí, i když skutečné číslo bude podle epidemiologů nepochybně mnohem větší.

Světová zdravotnická organizace už přitvrdila některá mezinárodní opatření či doporučení. Více v článku Globální stav světové nouze kvůli koronaviru. Co to pro nás znamená?

V Evropě je dosud potvrzeno 25 případů nákazy. Poslední dva pacienty hlásilo Německo, kde tak evidují celkem deset nakažených lidí. Další potvrzení nemocní se objevili ve Francii, Velké Británii, Itálii, Finsku, Švédsku, Španělsku a také v Rusku.

Podle ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD) v Číně stále zůstává více než stovka Čechů, kteří by se chtěli vrátit do vlasti.


David Garkisch

Foto: Twitterreklama

reklama

reklama

reklama