Hlavička
Kauzy -
22/12/2019

Eutanazie? Nesouhlasíme, přidali se k lékařům křesťani, Židé a muslimové

Česko obrazně stojí před velkou křižovatkou - uzákoněním eutanazie, tedy dobrovolného ukončení života. Začátkem příštího roku o takovém návrhu budou jednat poslanci. Lékařská komora eutanazii jednoznačně odmítá. Teď se k ní přidali i duchovní tří významných církví.

reklama

reklama

Eutanazie se dostane na program jednání poslanců nejspíš už v únoru nebo březnu. Návrh převratného a kontroverzního zákona připravuje pracovní skupina kolem lékařky a poslankyně za ANO Věry Procházkové. Pokud by zákon skutečně prošel, Česko by se patrně stalo jakousi evropskou továrnou na smrt. Eutanazii by hradily zdravotní pojišťovny a proto by tu podle evropských pravidel o stejnou službu mohl požádat každý občan EU.


Lékaři jsou jasně proti

reklama

Není to poprvé, co se politici snaží eutanazii uzákonit a proto se tímto tématem už roky intenzivně zabývá i Česká lékařská komora, především její etická komise. Více například v článku Lékaři odmítají snahy zavést eutanazii. Máme léčit, ne zabíjet, vzkazují. Lékařská komora k tomu pořádá konference, uskutečnila rozsáhlý průzkum mezi lékaři a vydala k eutanazii i oceňovanou publikaci Eutanazie - pro a proti. 

Navzdory nejednoznačnému názvu knihy lékařská komora eutanazii jasně odmítá. Teď, dva měsíce předtím, než se téma dostane na program jednání poslanců, se proti eutanazii vyslovili i duchovní nejvýznamnějších církví v Česku - křesťané, Židé a muslimové. Jsou v podstatě zajedno s lékaři a v jejich odmítavém postoji je podpořili. 


Duchovní: Život nelze zpochybňovat ani v nemoci a umírání

Iniciativa církví, která se proti legalizaci eutanazie postavila, se jmenuje Společný hlas křesťanů, Židů a muslimů. Není to poprvé, co duchovní eutanazii odmítli. Vyslovili se tak už v roce 2005 ve společném prohlášení České biskupské konference, Ekumenické rady církví, Federace židovských obcí a Ústředí muslimských obcí.

\""Naše víra chápe lidský život jako dar od Boha a tento dar nezpochybňujeme ani ve chvíli nemoci a umírání. Vnímáme bolest lidí, kteří procházejí těžkými chvílemi nemoci, prázdnoty života a umírání. Přesto nesouhlasíme se snahou reagovat na utrpení, lidskou opuštěnost a samotu ukončením lidského života pomocí smrtícího prostředku,\"" píše se v novém prohlášení iniciativy.


Eutanazie je kluzkou plochou

Případné kritiky duchovní rovnou ujišťují: \""Nejsme pro udržování života těžce nemocných a umírajících za každou cenu. Vítáme možnost, zakotvenou v našem právním řádu, že pacienti a jejich rodiny mohou odmítnout další léčbu či resuscitaci.\""

Duchovní stejně jako lékaři upozorňují, že eutanazie se snadno může zvrhnout. \""Zkušenosti ze zemí, které eutanazii již delší dobu praktikují, ukazují na strmý nárůst počtu eutanazií či asistovaných sebevražd, které jsou vykonávány nejen u těžce nemocných, ale v některých případech ji podstupují i lidé, kteří jsou opuštěni a trpí ztrátou smyslu života. Tato fakta svědčí o krizi mezilidských vztahů, o vážných sociálních problémech, ty však je třeba řešit jinými způsoby. Legalizace eutanazie je kluzkou plochou, protože je obtížně regulovatelná a lidé mohou být vystaveni psychickému tlaku na ukončení života. Psychický tlak by mohl být vyvíjen také na rodiče postižených dětí,\"" píší ve společném prohlášení křesťané, Židé i muslimové.

V této souvislosti upozornili i na \""hrůzné memento\"", kdy během druhé světové války a dokonce ještě před ní nacistický režim začal zabíjet duševně nebo tělesně postižené.


Je to v rozporu s lékařskou přísahou

S lékaři se duchovní shodují i na tom, že eutanazie je v rozporu s jejich přísahou a umírajícím je třeba pomáhat od bolesti, nikoli od života. \""Eutanazie by vůbec neměla být spojována s lékaři. Lékaři mají univerzitní vzdělání k tomu, aby nemocné léčili, nikoli usmrcovali. Prioritou českého zdravotnictví má vždy být moderní, kvalitní paliativní péče dostupná všem potřebným,\"" prohlásila předsedkyně etické komise a lékařka Helena Stehlíková.

Naprosto stejně argumentují i duchovní ve svém prohlášení: \""V duchu Hippokratovy přísahy: ´Nepodám nikomu smrtící prostředek, ani kdyby mne o to kdokoli požádal, a nikomu také nebudu radit (jak zemřít)´ trváme na tom, že poslání lékařů je léčit, pomáhat od bolesti, život se snažit udržet či prodloužit, a nikoliv jej ukončovat.\""


Raději lepší paliativní péči a hospice

Prohlášení \""Společného hlasu\"" duchovních podepsal mimo jiné profesor Tomáš Halík, biskup Václav Malý, rabín Karol Sidon a za muslimy Vladimír Sáňka či šéf muslimské obce Mohammed Abdelmajeed. Podpisů duchovních a zástupců všech tří církví je ale mnohem víc.

I oni nabízejí stejné řešení jako lékaři. \""Podporujeme rozvoj paliativní péče a hospicového hnutí. Kvalitní paliativní péče snižuje počty lidí, kteří se uchylují k eutanazii,\"" upozornili v prohlášení.

Osobní postřehy lékařů a sester k eutanazii jsme publikovali také v článku Lékařka: Když povolíme eutanazii, bude ostuda zabírat místo mladým nebo Sestra: Poprvé jsem viděla pokojný odchod. Už nejsem pro eutanazii


David Garkisch

Ilustrační foto: Flickr.com, Juan Munévar, (CC BY-ND 2.0)


reklama

reklama

reklama

reklama