Hlavička
Kauzy -
02/01/2020

E-neschopenky v praxi: Část lékařů je odmítá vydávat, ministerstvo vyhrožuje

Elektronické neschopenky si dnes, v první pracovní den roku, odbyly ostrou premiéru. Dostaly je tisíce pacientů a systém nezkolaboval. Přesto je někteří lékaři odmítají a dokonce i pod hrozbou pokut sabotují. Také proto, že stát jim jejich další náklady nijak nekompenzuje.

reklama

reklama

E-neschopenky musí všichni lékaři vydávat povinně od začátku ledna. Protože je ale první den roku svátkem, skutečně ostrý start si odbyly až dnes. Zatímco prvního ledna vydali lékaři 274 elektronických neschopenek, dnes to bylo už o řád víc - jen za dopoledne jich bylo asi šest tisíc, odpoledne počet dále rostl.


Pacienti si od lékaře stále odnesou papírový průkaz

reklama

Co se tím mění pro pacienty? Už nebudou muset zaměstnavateli nosit nebo posílat neschopenku a později rozhodnutí o ukončení nemoci. To za ně bude dělat elektronicky lékař. Od lékaře přesto budou odcházet s papírem - takzvaným průkazem práce neschopného. 

\""Jediná věc, která se bude tisknout,  je průkaz pacienta. A to logicky, protože pacienti u sebe chtějí mít nějaký papír. Tiskne se to proto, protože je tam termín příští kontroly, kdy jsou vycházky a tak dále,\"" uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) .

Právě ona a její úřad za systémem e-neschopenek stojí. Původně měl fungovat už od července loňského roku, kdy byla zrušena karenční doba, tedy neproplácení prvních tří dnů nemoci. Nakonec se ale start e-neschopenek posunul až na leden. \""E-neschopenka bude miláčkem lékařů,\"" prohlásila při této příležitosti ministryně Maláčová.


Za nevydanou e-neschopenku až 10 tisíc pokuty

Zatím to ale vypadá, že se do e-neschopenky lékaři nijak zvlášť nezamilovali. A vlastně ani zaměstnavatelé. Ti si stěžovali, že si systém před uvedením do ostrého provozu nemohli dostatečně vyzkoušet. Stejná výtka vůči ministerstvu zněla i od lékařů. 

Někteří z nich se e-neschopenky rozhodli dokonce bojkotovat. Jde o téměř stovku lékařů ze Zlínského kraje. Přidat se k nim mohou praktičtí lékaři napříč celou zemí, když začnou odmítat vydávání neschopenek za ambulantní specialisty. To se už dosud stávalo asi ve třetině případů.

Za každou nevydanou  e-neschopenku mohou lékaři dostat pokutu až deset tisíc korun. Zatím chce ovšem ministerstvo přechodně od sankcí ustoupit - alespoň pokud nebudou lékaři nevydávat neschopenky záměrně. \""Nebudeme lékaře pokutovat za drobná pochybení, ale ministerstvo práce a sociálních věcí nemůže tolerovat vědomé porušování zákona. Pokud lékaři nebudou chtít vystavovat e-neschopenky, což jim nařizuje zákon, tak ministerstvo musí k těm sankcím přistoupit,\"" řekla k tomu ministryně Maláčová.


Lékaři: Naše náklady nám nikdo neuhradí

Lékaři a priori neodmítají nové technologie, ale upozorňují na chyby v projektu. \""E-neschopenky jsou málo připravené, je to jakýsi polotovar, je to polovičaté. Musíme tisknout další papír pro pacienta. Musíme stále řešit posílání nějakých lístků na peníze čtrnáctý den a pak vždycky jednou za měsíc, což je naprosto zbytečné. Jestliže je to elektronické, proč bychom měli znovu něco takového řešit,\"" vysvětlil předseda \""revoltující\"" zlínské organizace Sdružení praktických lékařů Lubomír Nečas.

Navíc přidal další argument - náklady, které se zavedením systému saturují samotní lékaři a ordinace. \""Třetí věc je, že nám nikdo nezaplatí ty naše náklady. V téhle chvíli jsou náklady na ordinaci kolem pěti až osmi tisíc a pak bude každý rok platit každý lékař tisíc korun, aby ten jeho modul v počítači mohl fungovat,\"" dodal Lubomír Nečas.

Totéž tvrdí i předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko: \""Stát tím ušetří prostředky za úředníky, kteří papíry zpracovávali. Práci přesune na lékaře a přitom se zdráhá jim tu práci zaplatit.\""

Celkem bude e-neschopenku používat kolem 22 tisíc zdravotnických zařízení. Ty papírové mají skončit do dvou let a zatím je budou lékaři a pacienti využívat jen jako rezervu, pokud by centrální systém vypadl.


David Garkisch


reklama

reklama


reklama

reklama