Hlavička
01/09/2020

Dvacet škol se neotevřelo. Roušky školáci nemusí nosit ani v Praze

Do škol dnes nastoupilo skoro milion a půl dětí. Pro většinu z nich to je po jarním uzavření škol kvůli nákaze koronavirem návrat po téměř půl roce. Děje se tak ve chvíli, kdy v Česku rekordně stoupají počty nových případů. Roušky přesto děti ve školách nosit nemusí.

reklama

reklama

Přestože roušky nejsou pro školáky povinné, děti s aktovkami a rouškami byly dnes k vidění zřejmě před každou školou. Rodiče jsou raději opatrní. Hygienici a epidemiologové také s napětím očekávají, jak návrat 1,4 milionu dětí s vývojem nákazy zahýbá. Všeobecně se předpokládá, že mísení dětí ve školních kolektivech by mohlo k šíření covidu-19 přispět.


Roušky zatím hygienici jen doporučují. Rozhodnutí je na ředitelích škol

reklama

Dvacet škol v zemi zůstalo kvůli covidu-19 zavřených. Dnes to při zahájení školního roku potvrdil ministr Robert Plaga (ANO). \""Škol, které jsou zavřeny z rozhodnutí krajských hygienických stanic, je v tuto chvíli nad deset,\"" uvedl Plaga. Jen některé školy tak zavřeli přímo hygienici, další se k tomu rozhodly samy. Někde i kvůli tomu, že je učitelský sbor v karanténě. 

Roušky nemusí nosit školáci ani učitelé nikde. A to ani v Praze, která se na covidovém semaforu zbarvila do oranžové. Pravidla v tomto případě nařizují povinné nošení roušek ve školách, ale hygienici to přesto zatím ponechali na rozhodnutí jednotlivých ředitelů. 

\""Praha je na hranici mezi zeleným a oranžovým stupněm, proto zatím ponecháváme jen doporučení roušek ve školách. Pokud by se situace zhoršila, museli bychom přijmout širší opatření. Budeme ji neustále vyhodnocovat,\"" uvedla Zdeňka Jágrová, ředitelka pražské hygienické stanice. Více v článku Praha má na semaforu žlutou. Ve hře jsou zase povinné roušky ve školách

\""Z mého pohledu by bylo jednodušší, kdyby pravidla byla ještě víc předvídatelná. Pro oranžový stupeň by bylo přehlednější, kdyby automaticky pražská hygienická stanice rozhodla o plošném nošení roušek,“ řekl dnes ministr Plaga ČTK. Podotkl ale, že hlavní město je nyní na semaforu na přechodu mezi zelenou a oranžovou.


Opatření na školách měla být podstatně přísnější

Původně přitom mělo být všechno jinak, roušky měly být povinné na všech českých školách a jeden nemocný žák mohl uzavřít celou třídu nebo dokonce i školu. Jenže pravidla byla poměrně chaotická - žáci by si střídavě museli roušku nasazovat a sundavat podle toho, jestli by byli zrovna ve třídě, na chodbě nebo na toaletě či v jídelně. Více v článku Manuál pro fungování škol: Kašel žáka může znamenat okamžitou izolaci

Do věci se vložil premiér a sotva jeden den stará pravidla znovu proměnil. Roušky se tak po jeho zásahu ve školách nosit nemusí. Platí to pro žáky i učitele. Více v článku Roušky zase jinak. Babiš sjel Vojtěcha a změnil pravidla. Je to chaos


Plaga: Roušky budou na jaře a na podzim nezbytné

Podle ministra Plagy je školství na \""covidový školní rok\"" připraveno lépe než na počátku epidemie na jaře. Školy se tehdy uzavřely poměrně záhy - už 11. března. Proto chce ministr Plaga podle svých slov posílit vybavení škol pro výuku na dálku.

I ministr školství počítá s tím, že se roušky do škol mohou plošně vrátit, včetně dalších opatření. Ministr dokonce prohlásil, že na jaře a na podzim budou některá omezení - zejména nošení roušek - nezbytná. 


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0reklama

reklama

reklama

reklama