Hlavička
18/06/2019

Drsné cvičení: teroristický útok na Smíchově a desítky zraněných dětí

Motolská nemocnice dnes neměla klidnou noc. Vyhlásila traumaplán a po teroristickém útoku přijala přes stovku pacientů, z toho desítky zraněných dětí. Naštěstí šlo jen o cvičení – největší, jaké kdy policie v Praze pořádala. Se střelbou, výbuchy a tisícovkou figurantů.

reklama

reklama

Obří taktické cvičení začalo kolem půl jedné v noci v obchodním centru na Smíchově. Podle scénáře se tam odehrál teroristický útok s více než stovkou zraněných lidí. Účastníků akce ale bylo mnohem víc - kromě samotných teroristů, zásahových a speciálních jednotek policistů, strážníků, hasičů a zdravotníků se ho účastnilo jedenáct stovek figurantů. Šlo dosud o největší podobné cvičení, jaké policisté v Praze pořádali.

Policisté z prvosledových jednotek se do obchodního centra probíjeli s balistickými štíty, používali pyrotechniku i dýmovnice. Vybavení byli cvičnými krátkými i dlouhými zbraněmi s náboji s barvou. Jen policistů při taktickém cvičení zasahovalo kolem 250.


reklama

Ve scénáři byli i fiktivní mrtví

Jenže ovládnutím obchodního centra a likvidací teroristů to zdaleka neskončilo. Evakuovaní figuranti vybíhali s rukama nad hlavou ven, přesto podle scénáře na místě zůstalo přes sto raněných. Z toho dokonce desítky dětí.

Krátce po jedné hodině v noci tak Fakultní nemocnice Motol vyhlásila tzv. traumaplán, a to nejvyššího stupně. Motol byl jedinou nemocnicí, kam byli fiktivně zranění převáženi - na místě se cvičení účastnilo 70 zdravotníků pod dozorem kamer i hodnotitelů, kteří budou výsledky cvičení analyzovat.

Nemocnice traumaplán ukončila až v půl páté ráno. Do té doby lékaři, sestry, záchranáři a další zdravotníci třídili nával přicházejících zraněných. Většina zraněných samozřejmě mířila na oddělení urgentního příjmu dospělých. 

Tam bylo ošetřeno 62 figurantů, z toho 11 s těžkými zraněními, která by si v reálné situaci vyžádala hospitalizaci na ventilovaných lůžkách. Čtyři lidé také podle scénáře zemřeli - dva ještě v sanitce a dva během ošetření v nemocnici.


Náročná noc pro všechny zdravotníky: 109 raněných

Kvůli velkému počtu zraněných dětí se zapojil i dětský urgentní příjem. Tam sanitky svezly 45 dětí, přičemž čtrnáct z nich mělo těžká zranění. Podobně jako u dospělých převažovala zranění typická pro zranění po explozi - popáleniny, pohmožděniny, poranění hlavy a krku, otevřené zlomeniny. 

I když to motolské zdravotníky a další personál stálo jednu náročnou noc, cvičení si nemocnice pochvaluje jako trénink na sice nechtěné, ale přesto možné situace v reálném provozu. 

„Jako největší nemocnice v Česku musíme být dobře připraveni na zvládnutí zcela mimořádných událostí. Tohle taktické cvičení tak bylo unikátní příležitostí vyzkoušet si situaci, která by v reálu znamenala velké zatížení pro běžný nemocniční provoz,“ řekl Martin Holcát, náměstek pro léčebně preventivní péči motolské nemocnice.

V případě většího počtu zraněných musí být tým urgentního příjmu schopen za pouhých 15 minut předat všechny své pacienty na příslušné kliniky a mít k dispozici všechna urgentní akutní lůžka pro příjem zraněných z hromadné nehody.

Kromě zdravotního personálu dostávají pokyny i další zaměstnanci nemocnice. Například je nutné zajistit bezproblémový průjezd sanitních vozů po celém areálu nemocnice anebo se postarat o příbuzné pacientů.


Priorita nemocnice při útoku: správně a včas ošetřit

Během nácviku traumaplánu se v nemocnici současně prověřuje několik faktorů. Především to, jestli správně funguje pohotovostní svolávací systém nebo jak probíhá koordinace práce zdravotníků na urgentních příjmech při ošetřování mnoha zraněných najednou.

Modelová situace také pomůže ověřit, jak kvalitně jsou jednotlivá pracoviště schopna vzájemně si předávat informace a připravenost klinik uvolnit potřebná lůžka. Prioritou přitom zůstává to, aby byli zranění správně a včas ošetřeni a v případě nutnosti i hospitalizováni. 

Taktické cvičení pořádalo Krajské ředitelství policie hlavního města Prahy v noci ze 17. na 18. června a spolupracovali na něm kromě FN Motol také Magistrát hlavního města Prahy, Městská policie hlavního města Prahy, Dopravní podnik hlavního města Prahy a Městská část Praha 5.


David Garkisch

Foto: FN Motol


reklama

reklama

reklama

reklama