Hlavička
Kauzy -
27/03/2018

Drama na JIP: Matka, dítě a aktivistka versus lékař a policie. Kdo je v právu?

Zdánlivě banální spor o přítomnost matky u kojence na JIP, který skončil až asistencí policie, se na sociálních sítích rozrostl do bitvy mezi zastánci lékaře či matky. Spor ilustruje složité vztahy mezi přáními a nároky pacientů, jejich blízkých a možnostmi či realitou. Kdo je v právu?

reklama

reklama

Incident, který skončil až asistencí policie, se odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké Masarykovy nemocnice. Leží tam ti nejzávažnější dětští pacienti, včetně kojenců. 

Takovým bylo i šestitýdenní dítě se zápalem plic. V sobotu večer s ním chtěla na oddělení JIRP přes noc zůstat matka, což lékař odmítl. Proto si přivolala na pomoc svoji známou, Petru Langovou, někdejší aktivistku a členku rady Hnutí za aktivní mateřství, která se věnuje právům žen a dětí v porodnicích.


reklama

Zasahovala policie, padlo trestní oznámení

Spor skončil za asistence policie, kterou přivolal lékař, protože matka odmítala jednotku intezivní péče opustit. Lékař nakonec svolil, aby matka přes noc zůstala. Publicitu celému incidentu dodala aktivistka Langová, když část debaty s policií a lékařem zveřejnila na Facebooku.

Lékaře se ale vzápětí zastala ve svém prohlášení nemocnice, protože postupoval podle předpisů, i když se jimi hájí paradoxně i matka. Případem se zabývá i policie. Aktivistka Petra Langová totiž podala na lékaře trestní oznámení kvůli napadení, když chtěla v noci matku u lůžka vystřídat.


Kdo má pravdu? Smí být matka na JIP? Lze ji odmítnout?

Kdo byl v právu? Smí matka podle svého uvážení nocovat i na jednotce intenzivní péče? Může se tam nechat střídat libovolnou osobou? Smí to lékař odmítnout? V tomto textu jednoznačnou odpověď nenabídneme, protože každá strana sporu zastává svoji pozici a oprávněně rozhodnout může jen soud.

Na sebe například naráží tvrzení aktivistky Langové a lékaře i vedení nemocnice. Obě strany se přitom opírají o tatáž pravidla nemocnice. \"" Vnitřní řád nemocnice má černé na bílém, že rodič může být neomezeně na všech odděleních, tedy i na jipce,\"" tvrdí Langová.

Proti tomu se ohradila nemocnice. \""Lékař se řídil vnitřními předpisy a žádný z právních předpisů nebyl porušen. Zdravotnické zařízení se vždy snaží zajistit společný pokoj pro rodiče a dítě, co nejdříve je to možné. Přímo na oddělení jednotky intenzivní péče však není možné zajistit spaní pro rodiče dítěte. O této skutečnosti byla matka informována. Zdravotnické zařízení má zákonné právo omezit nepřetržitou přítomnost rodičů, pokud by narušila poskytnutí zdravotních služeb, což se v tomto případě stalo,\"" zastal se lékaře ředitel zdravotní péče nemocnice Josef Liehne.


Popis incidentu se liší. Matka prý porušovala řád už předtím

Liší se i výpovědi jednotlivých aktérů sporu. Langová tvrdí, že lékaři obě vadily: \""Sedíme u lůžka... před 19 hodinou přichází lékař a má problém s tím, aby matka trávila noc na křesle na oddělení a dávala dítěti čerstvé odstříkané mléko. (...) Záznam před a po dokazuje, že jsme pouze seděly u lůžka a nic jsme nikomu nečinily. Vadila pouhá přítomnost, nic víc nic méně.\""

Podle nemocnice byla situace složitější. \""Dohoda s matkou o možnostech či podmínkách nepřetržité přítomnosti u dítěte se ukázala jako nemožná. Matka dítěte již předtím opakovaně narušila provozní řád JIRP dětské kliniky, kde se léčí nejzávažnější dětští pacienti, proto byla sloužícím lékařem zodpovědným za chod tohoto oddělení, vyzvána k odchodu z JIRP. Protože matka neuposlechla výzvy, lékař povolal Policii ČR. Poté matka zůstala před dveřmi JIRP,\"" prohlásil generální ředitel Krasjké zdravotní, pod kterou ústecká nemocnice spadá, Petr Fiala.


Pohled jiné matky: Vůbec nebrala ohledy na ostatní děti

Zajímavý úhel pohledu do sporu vložila i matka dalšího dítěte, které leží ve vážném stavu na stejném pokoji. Vyjádřila se rovněž na Facebooku. \""Všichni tady hájíte práva matky. A co práva pacientů? Můj syn je těžce postižený, leží tam v kritickém stavu už skoro čtrnáct dní. Od pátku, kdy bylo přijato tohle miminko, nemá na pokoji klid, protože matka neustále s někým na pokoji telefonuje nebo zatěžuje nesmysly personál. Namísto, aby se starala o zdraví dítěte, jen řeší, zda tam může či nemůže být,\"" napsala matka dalšího dítěte ve stejném pokoji.

\""Je to oddělení JIP, jsou tam opravdu samé závažné případy. (...) Paní absolutně nebere ohledy na ostatní pacienty. Koho z vás by napadlo na pokoji, kde jsou děti závislé na přístrojích telefonovat? Personál je tam úžasný, o pacienty je příkladně postaráno a paní je tam akorát zdržuje od práce. Od pátku jsou tam denně právníci a policie,\"" popsala události svýma očima matka jiného dítěte ve stejném pokoji.

David Garkisch

Foto: Facebook


reklama

reklama

reklama

reklama