Hlavička
29/12/2021

Do firem se vrací povinné testování pro všechny zaměstnance. Nevyhnou se mu ani ti naočkovaní

Zaměstnavatelé musí od 17. ledna testovat dvakrát týdně všechny své zaměstnance, a to i ty naočkované. Návrh, který má nyní ještě projednat tripartita, představil ve středu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

reklama

reklama

\""Již teď mohu říct, že od 17. ledna bude fungovat testování pomocí antigenních testů ve firmách pro všechny, včetně těch, co mají třetí dávku, a to v režimu s tří až pětidenním intervalem. Detaily domluvíme s tripartitou tak, aby to bylo co nejpohodlnější pro zaměstnance a zaměstnavatele a nejlépe to chránilo občany České republiky,\"" řekl Válek.

Další vlna epidemie koronaviru by měla vrcholit podle Válka na konci ledna, a to z důvodu šíření nové varianty omikronu.

\""I když se zdánlivě zdá, že se situace s covidem-19 zlepšuje, protože čísla klesají, tak je to klid před bouří, protože omikron se šíří Evropou. Omikron je v České republice. Omikron v některých krajích už je v komunitním šíření a my se na to pečlivě připravujeme,\"" dodal.

reklama


Výjimky a proplácení testů

Testování se nebude týkat pracovníků, kteří se nesetkávají se třetími osobami, pracují z domova, měli negativní PCR test v posledních 72 hodinách nebo negativní antigenní test provedený zdravotníkem v posledních 24 hodinách. Výjimku mají podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka také zdravotníci a pracovníci sociálních služeb, kteří pracují v jiném režimu.

„Správná reakce i na základě poučení z minulosti, je právě testování. To nám dá informace, které nám pomohou přijímat další opatření,“ okomentoval rozhodnutí na tiskové konferenci premiér Petr Fiala.

Podle Asociace malých a středních podniků testování všech pracovníků vyřeší složité a legislativně neukotvené dotazování na stav očkování pracovníků. Návrh se ale moc nezamlouvá Hospodářské komoře ČR, podle které bude testování dvakrát týdně logisticky náročné především pro velké firmy.

Dobrou zprávou je, že na proplácení testů by se měly podílet zdravotní pojišťovny. Firmy budou mít možnost čerpat z fondu prevence zdravotních pojišťoven příspěvek ve výši 60 korun na test. Žádat bude možné už od 1. ledna, a to i zpětně za listopad a poté vždy za předchozí měsíc. I když podle Válka s návrhem pojišťovny souhlasily, ještě tento krok neschválily.

Na každého zaměstnance tak vychází podle ministra zdravotnictví v lednu osm testů a v únoru šest testů. Firmy by měly získat platbu maximálně do měsíce a půl.


Přeočkování po pěti měsících už od 18 let

Další novinkou je, že od 4. ledna se mohou všichni lidé starší 18 let přeočkovat proti covidu-19 po pěti měsících od druhé dávky. Zatím to bylo možné jen pro lidi nad 30 let.

Právě posilovací dávka výrazně zvyšuje ochranu před vážným průběhem onemocnění způsobeným mutací omikron. Podle Válka to dokazují aktuální data z Velké Británie, Dánska a dalších zemí.

V úterý bylo odhaleno nových 9089 pozitivně testovaných lidí s covidem-19, což je o téměř čtvrtinu méně než před týdnem. V nemocnicích leží podle údajů ministerstva zdravotnictví 3460 lidí s covidem. To je oproti úterý před týdnem méně o 30 procent. Ve vážném stavu je 673 pacientů. Incidenční číslo, tedy počet nových případů nákazy za poslední týden na každých 100.000 obyvatel, kleslo na 338.


Autor: Pavlína Zítková

Foto: Shutterstock

reklama

reklama

reklama

reklama