Dívka se zhroutila v parku. Lidé ji hodinu a půl přehlíželi. Pomohl její pes

Neskutečný příklad lidské lhostejnosti se odehrál před několika dny v Praze. Zhroucenou bezmocnou dívku tam lidé míjeli hodinu a půl, než se našel člověk ochotný jí pomoci. Věrný zůstal jen její asistenční pes, který k ní vytrvale, ale marně přitahoval kolemjdoucí.

Hermínka, jak si mladá dívka říká na Facebooku, zveřejnila svůj smutný příběh na sociální síti. Chce tak apelovat na lidi, aby nebyli lhostejní ve chvílích, kdy někdo jiný potřebuje jejich pomoc. Hermína ji bohužel potřebuje často – i proto jí průvodkyni životem dělá asistenční signální pes, tedy spíše fenka jménem Margie.


Pes dívku probral a donesl jí telefon

Pes v tomto příběhu projevil mnohem více „lidskosti“ než lidé, kteří zhroucenou dívku obcházeli a přehlíželi. Hermína trpí kolapsovými stavy s bezvědomím, ze kterého se sama neprobere. Právě s tím jí pomáhá asistenční fenka, která svou roli zvládla na jedničku.

Hermína tentokrát omdlela ve středu cestou do práce v parku nedaleko Vozovny Střešovice v Praze. A to za bílého dne, jen hodinu po poledni. Pes se okamžitě ujal své úlohy. „Margie mne probrala jako vždy, ale já si při pádu nejspíše zablokovala hrudní páteř a nemohla jsem pořádně dýchat. Po probrání mi trvá, než začnu normálně vnímat, natož komunikovat. Protože jsem byla zmatená a nevěděla, co se děje a proč nemohu pořádně dýchat, dýchala jsem rychle a brzy mě začaly brnět ruce i nohy,“ popsala Hermína svoji situaci.


Pes marně sháněl pomoc u kolemjdoucích

„Po mém probrání mi Margie donesla telefon a lehla si ke mně. V tu chvíli jsem nebyla schopná mobil ovládat a zavolat si pomoc,“ uvedla dívka, které ovšem nezbývalo nic jiného než jen čekat, zda a kdy jí někdo pomůže.

Pes přitom zdatně pomáhal a aktivně u kolemjdoucích hledal pomoc. „Pokaždé, když někdo procházel okolo, začala Margie štěkat a okamžitě pro kolemjdoucího běžela, když k němu doběhla, otočila se a běžela zpátky ke mně, kde do mě žďoubla, a běžela zpátky ke kolemjdoucím. To celé několikrát opakovala,“ pokračuje ve vyprávění Hermína.


Nemohla jsem ani volat o pomoc

Čekali byste, že mladé dívce na zemi, kolem které běhá pes s výraznou vestou a nápisem asistenční pes, někdo brzy pomůže? Trvalo to hodinu a půl! Po celou dobu přitom Hermína bezmocně sledovala nezájem kolemjdoucích. 

„Když jsem viděla, že lidi nereagují, případně řeknou: jé, pejsek, a má obleček, a jdou dál, bylo mi hůř. Dýchala jsem rychleji a rychleji, a tudíž mě více a více vše brnělo, až se mi zkroutily prsty na rukách a já nemohla hýbat ani rukama, ani nohama. Vnitřně jsem panikařila, ale nemohla jsem volat o pomoc, jen jsem sledovala, jak se Margie bezradně snaží někoho ke mně dostat,“ pokračuje v neuvěřitelném popisu Hermína.


Lidé jen chodili kolem

Parkem podle ní prošlo dost lidí, někteří ji nevšímavě míjeli nanejvýš tři metry daleko, jeden pán dokonce dvakrát, jiná dívka se psem dokonce viděla její pád a zhroucení, ale nikdo nereagoval, nenabídl pomoc. 

Mezitím se jí paradoxně, aniž to tušila, dostávalo pomoci ze zahraničí. Ve chvíli záchvatu totiž mluvila po telefonu se známým v cizině, který o jejích zdravotních problémech věděl. 

„Když jsem do telefonu přestala reagovat, okamžitě začal shánět pomoc. Bohužel byl zrovna v zahraničí, a navíc netušil, kde se zrovna nacházím, protože to v Praze nezná. Zjistil, že zavolat do jiné země záchrannou službu není jednoduché a obvolával ambasády, aby mi tu sanitku někdo zavolal. DÍKY!“ napsala Hermína ve svém příspěvku na Facebooku.


Margie přilákala jiného psa a s ním i pomoc 

Ve stejnou chvíli, kdy se konečně jejímu známému podařilo sehnat pomoc, přilákala asistenční fenka Margie na místo pomoc. Když neuspěla u lidí, zkusila to u svého druhu a přilákala jiného psa. 

„Musel to být její záměr, protože normálně, když omdlím, má tendenci je ke mně spíše nepouštět. Po chvíli, co se okolo mě ten druhý pes motal, si pro něj přišel jeho páníček, a když mě uviděl zblízka, zavolal policii a sanitku,“ popsala rozuzlení příběhu dívka.


Ti lidi by se měli stydět, ostatním děkuji

Ve svém příspěvku posílá velké díky nejen pánovi se psem, ale i městským strážníkům, záchranářům a personálu Ústřední vojenské nemocnice. Ti všichni pomohli nejspíš až nad míru svých povinností. Strážníci dívku i psa na místě utišili, záchranáři ji naložili do sanitky i s Margie a jeden z policistů navíc cestoval s nimi, aby psa klidnil a hlídal při převozu. V nemocnici dokonce ani nebyl problém, aby věrná Margie s Hermínou mohla ležet na jednom lůžku.

„Policii, záchranářům a personálu v nemocnici patří obrovské díky za skvěle vykonanou práci, ale lidi by se měli stydět, protože pokud bych měla například vnitřní krvácení, nechali by mě tam klidně umřít,“ vzkázala dívka ve svém příspěvku na Facebooku.

Svou zkušenost Hermína zveřejnila záměrně. „Chtěla bych vás poprosit o pomoc při šíření téhle mé zkušenosti. Protože se tohle může stát (a nejspíš i stává) lidem, kteří v danou chvíli můžou být v ohrožení života a hodinu a půl čekání by nepřežili. Pokud někde uvidíte někoho, kdo jen trochu vypadá, že by mohl potřebovat pomoc, prosím, pomozte mu! Pokud se k němu bojíte jít, nejste si jistí, zavolejte alespoň policii, protože je lepší, aby měli deset marných výjezdů než jeden nezachráněný život. Nikdy nevíte, jestli takovou pomoc nebudete potřebovat vy nebo vaši blízcí. Děkuji,“ uzavřela Hermína svůj vzkaz. 

Její příběh má na Facebooku za několik dní už pět a půl tisíce sdílení a stovky rozhořčených komentářů nad lhostejností lidí. Pomohli byste v takové situaci vy?


David Garkisch

Foto: Facebook (Hermínka Peo Reznerová)


Anketa

První pomoc...

Celkem hlasovalo 102 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Příběh Tyfové Mary: Vypráví i o odmítačích roušek a očkování

Mia přišla na svět v sanitce, za pár dnů oslaví čtvrt roku