Hlavička
Zprávy -
17/08/2021

Dítě ve škole bude muset být očkované, testované nebo s respirátorem

Školní rok začne v září masivním plošným testováním žáků ve školách. Je to sice povinné, ale rodiče smí test dětí odmítnout. Pokud se tak stane, budou muset netestovaní žáci po celou dobu pobytu ve škole, a to i při vyučování, nosit nasazený respirátor. Opatření bude platit zatím na první dva týdny v září.

reklama

reklama

Plošné testování školáků schválila vláda už včera. Více o tom v článku Nová pravidla: masivní testování školáků i více lidí u stolu v restauraci. S dalšími detaily ohledně protiepidemických pravidel ve školách dnes veřejnost seznámili ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a ministr školství Robert Plaga. Žáci se podle tohoto plánu budou testovat 1., 6. a 9. září. Mohou ovšem náhradou donést také doklad o vlastním testu v některém z oficiálních testovacích míst.


Vojtěch: Bude to zásadní obraz toho, jaká je situace po prázdninách

reklama

Jde o mimořádné opatření vyhlášené vládou, je tedy pro žáky škol (i pedagogy a jiné zaměstnance) povinné. Přesto počítá i s tím, že někteří rodiče odmítnou nechat své dítě testovat. Tuto možnost jim vláda sice dává, ale děti pak budou muset plnit přísnější podmínky pobytu ve škole. Znamená to, že kromě jídelny, kde by měly stolovat odděleně od ostatních, budou muset po celou dobu pobytu ve škole nosit respirátor.

Týkat se to bude nejen pohybu po budovách, ale i hodin vyučování. Protože s respirátorem ale nemohou cvičit nebo zpívat, budou tito netestovaní žáci osvobozeni od tělocviku a zpívání v hodinách hudební nauky.

Mimořádné opatření, které obsahuje i povinné plošné testování, je schválené do 10. září. „Pro nás to bude velmi zásadní obraz po návratu z prázdnin, jaká je epidemiologická situace. Povinné to je. Abychom ty peníze nevynaložili zbytečně, musí to být povinné,“ odůvodnil plošné testy ministr Vojtěch.


Rodiče smí testy odmítnout, škola nikoliv

I když mají rodiče možnost odmítnout nechat testovat své dítě, škola takovou benevolenci nemá a musí své žáky nechat testovat, jinak se ocitne v hledáčku hygieniků. „Pokud nějaká škola bude porušovat mimořádné opatření, pak to bude řešit krajská hygienická stanice,“ podotkl Adam Vojtěch.

Výjimku z plošného testování mají jen očkovaní a ti, kdo v posledních 180 dnech prodělali onemocnění covid-19. „My to neděláme, protože nás to baví, že je to nějaký plezír, že zkrátka chceme za každou cenu otestovat děti. Děláme to z toho důvodu, aby ten návrat do standardní výuky – a jsme ve shodě, že chceme, aby ta výuka byla co nejstandardnější –, tak aby byl bezpečný a aby tady pak nemusely celé třídy do karantény a nemusely se zavírat školy,“ řekl dnes na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Vojtěch.


(Připravujeme další podrobnosti)


Ilustrační foto: Pixabay, CC0

reklama

reklama


Mohlo by vás zajímat


Obrázek
Zprávy -
16/04/2024

Už v příštím roce vzniknou sociálně-zdravotní lůžka. Jaké změny to přinese a proč převažují hlavně obavy?

Propojit a vzájemně koordinovat dosud oddělené sféry sociální a zdravotní péče směřující ke zlepšení kvality života klientů v sociálně zdravotních službách. Garance vysoké úrovně poskytované zdravotní i sociální péče klientům, a to na jednom místě. Pružné a efektivní reakce na měnící se potřeby osob s chronickými zdravotními problémy. To jsou hlavní cíle změnového zákona o sociálně-zdravotním pomezí, který ve čtvrtek představili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Reakce na návrh jsou ale dosti rozporuplné. Pomůže, nebo naopak sociálním a zdravotním zařízením spíše přitíží?

reklama

reklama