Hlavička
Zprávy -
12/05/2021

Dík všem sestrám za jejich úsilí při covidu. Dostaly prestižní cenu

Každý rok se 12. května slaví Mezinárodní den sester. Letos má tento svátek ale ještě hlubší význam – zdravotní sestry už druhým rokem s vyčerpávajícím úsilím čelí pandemii covid-19, přívalu pacientů a náročným podmínkám při své práci. Za to teď všechny získaly i prestižní Cenu Františka Kriegela.

reklama

reklama

Mezinárodní den sester se každoročně připomíná v den narození Florence Nightingalové. Její jméno není lidem příliš známé, ale přesto jí dnes všichni vděčíme za to, jak vypadá a funguje zdravotnictví po celém světě. Způsobila v něm revoluci a zachránila tisíce životů. Stala se vzorem všem zdravotním sestrám, ale i zakladateli Červeného kříže.


Z opovrhované profese k oceňovanému povolání

reklama

Florence Nightingalová (1820 – 1910) byla britská ošetřovatelka, která si prošla krvavou zkušeností krymské války v polovině devatenáctého století. Zděšená podmínkami pro zraněné nebo nemocné vojáky tehdy dokázala s pouhými 38 zdravotními sestrami ošetřovat tisíce vojáků a snížit jejich úmrtnost ze 42 procent na pouhá dvě. Pro svůj zvyk kontrolovat své pacienty i v noci dostala od vojáků láskyplnou přezdívku „dáma s lampičkou“.

Doma se Florence Nightingalová nesetkala s velkým pochopením ani oporou, protože v té době mělo postavení zdravotní sestry velice špatnou pověst. Navíc tehdy ženy z lepších domácností většinou nepracovaly. Problémem doby nebylo jenom prostředí ve kterém se nemocní nacházeli, ale také nedostatečná vzdělanost sester. V nemocnicích se nedodržovaly základy hygieny, chyběla organizace práce a lidský přístup k nemocnému. To všechno Florence změnila. Více jsme o jejím osudu psali v článku \""Dáma s lampičkou\"" změnila celé lékařství. Je symbolem sester


Největší tíha nejobyčejnější, ale potřebné práce

Letos se za své úsilí a vyčerpávající práci v době pandemie nového koronaviru všechny české zdravotní sestry (a bratři) dočkaly alespoň symbolického, přesto prestižního ocenění od Nadace Charty 77. Pro roky 2020 a 2021 získaly Cenu Františka Kriegela. Jeho pozoruhodný příběh jsme zpracovali v článku František Kriegel - příběh lékaře, který svůj národ nezradil

K ocenění se vyjádřila i Česká asociace sester, která k tomu podotkla: „Nejsou samy, stejně obětavě jako ony čelí největší zdravotní kalamitě nejnovějších světových dějin i lékaři, záchranáři, sociální pracovníci, zaměstnanci nemocnic, dobrovolníci a vědci pracující na nových vakcínách a léčivech. Na sestřičkách však leží největší tíha té nejobyčejnější drobné práce, potkávání se s těžkými lidskými osudy, nenápadné pomoci, povzbuzení, pohlazení, útěchy. Svou službu vykonávají neokázale, laskavě a bez ohledu na to, že samy se během pandemie mohly stát obětí covidu-19 stejně jako ti, o které pečují, že mnohokrát zůstávají u lůžek pacientů na úkor času, který kradou svým vlastním rodinám. Bez jejich skromného hrdinství by byl náš boj proti pandemii mnohem těžší i delší, a proto si zaslouží naši úctu i dík.“

Cenu symbolicky převzala prezidentka České asociace sester, Martina Šochmanová. „Jsem velmi potěšena touto úžasnou zprávou a skvělým oceněním. Velmi si vážím toho, že jsem byla vybrána, abych tuto cenu za všechny sestry převzala. Mám z toho za ně obrovskou radost, protože si to všechny opravdu zaslouží.“


David Garkisch

Ilustrační foto: Flickr, CC BY 2.0



reklama

reklama


reklama

reklama