Hlavička
22/12/2021

Děti se v lednu budou testovat dvakrát týdně. Na silvestrovské oslavě mohou ke stolu usednout maximálně čtyři osoby

V prvních čtrnácti dnech v lednu se budou všichni žáci, studenti a zaměstnanci ve všech školách v Česku testovat dvakrát týdně, konkrétně vždy v pondělí a ve čtvrtek. To je jedno z opatření, které dnes představila nová vláda na tiskové konferenci.

reklama

reklama

Testování se dotkne všech bez ohledu na to, jestli jsou, nebo nejsou očkovaní a jestli covid prodělali, nebo neprodělali. Testovat se bude antigenními testy, které prošly kontrolou kvality.

„K opatření jsme se rozhodli ze tří důvodů – zachytit šíření varianty omikronu, minimalizovat riziko karantény a třetí důvod, abychom jasně zjistili situaci ve školách,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Vláda také schválila jako vánoční dárek pro děti, že mohou jet bez omezení na hory. Před odjezdem musí účastníci podstoupit jen PCR test, ale už ho není potřeba během týdenního pobytu opakovat.

reklama

Premiér Petr Fiala opět zopakoval, že vláda nemění svoji strategii, kterou již dříve představila. „Důvěřujeme občanům a budeme na ně apelovat, aby se chovali zodpovědně. Vyzýváme občany, aby se nechali naočkovat, a to i třetí dávkou,“ vysvětlil premiér.


Třetí dávka očkování od 30 let

Od pondělí 27. prosince si nově mohou pro posilující třetí dávku očkování proti covidu-19 přijít už po pěti měsících také lidé starší 30 let. Podle ministra zdravotnictví Válka se to týká i lidí, kteří nejsou objednaní. Zatím tuto možnost měli jen lidé starší 45 let.

V rámci vánočního režimu mohou mít obchody s větší plochou než 200 metrů čtverečních otevřeno v pátek 24. prosince jen do 12 hodin. Následující den musí zůstat obchody zavřené.

Do 3. ledna také vláda rozhodla o omezení osob na nejrůznějších akcích. Velké kulturní akce mohou pojmout maximálně 1000 sedících osob a organizátoři musí ověřovat plné očkování nebo prodělání nemoci z aplikace Tečka pomocí čtečky na QR kódy.

Na akcích, kde účastníci nesedí u stolu a pohybují se, může být maximálně 100 osob. V restauracích může sedět u jednoho stolu nejvíce šest osob s tím, že ve dnech 29. prosince až 2. ledna se na silvestrovských akcích, oslavách a večírcích může sejít maximálně 50 osob a u stolu mohou usednout nanejvýš čtyři osoby.

„Toto opatření neplatí pro členy rodiny, kteří bydlí ve společné domácnosti,“ dodal Válek. 

Vláda tak využila pandemického zákona, protože se rozhodla o neprodloužení nouzového stavu. Ten tak skončí 25. prosince.


Pavlína Zítková
Foto: Shutterstock

reklama

reklama

reklama

reklama