Hlavička
14/10/2020

Další zpřísnění. Hloučky jen do 6 lidí, zavřené hospody i zbytek škol

Dneškem přibylo dalších opatření proti epidemii koronaviru. A jsou přitom poměrně přísná. Jak venku tak vevnitř je například zakázáno, aby se shlukovalo více než šest lidí najednou. Hospody mohou mít otevřené jen výdajové okénko. Uzavírá se také zbytek škol.

reklama

reklama

O těchto opatřeních rozhodla už v pondělí vláda. V platnost vešly až dnes. Kromě toho vláda také ze státních rezerv uvolnila 190 000 respirátorů typu FFP2 a milion roušek pro těžce hendikepované osoby. A rovněž schválila uvolnění až 205 milionů korun na nákup remdesiviru.

Rozhodnutí vlády padla po celodenním jednání s odborníky, sociálními partnery i zástupci opozice. Opatřeními chce vláda zvrátit nepříznivý vývoj pandemie nemoci covid-19. \""V podstatě od rána jsme diskutovali ta opatření, o kterých jsme rozhodli, a jsme si vědomi toho, že máme jeden pokus. Jeden pokus, který musí být úspěšný. Úspěšný v tom, abychom i tentokrát nárůst epidemie zvládli,\"" uvedl premiér Andrej Babiš.


reklama

Hospody už jen s výdejovým okénkem

Opatření takřka úplně uzavřelo hospody a restaurace. Nejenže by v nich nesmělo být více než šest lidí pohromadě, al už se do nich nesmí vůbec. Do restaurací, barů a podobných stravovacích zařízení mají zákazníci uzavřený vstup a je možné je obsloužit pouze přes výdejní okénko - ovšem jen do osmé hodiny večer.

Jedinou výjimku mají jen hotelové restaurace pro hotelové hosty a svatební a smuteční hostiny. Zavřít musí také všechny hudební, taneční, herní a další společenské kluby a diskotéky. Na veřejnosti pak bude zcela zakázáno konzumovat alkoholické nápoje.


Končí i základní školy a družiny

Opatření drtivě dopadla i na školy. Nejprve byl rozhodnutím vlády omezený provoz a výuka na vysokých a středních školách. Dneškem ovšem končí i školy základní, družiny a školské kluby.

\""Co je důležité a pozitivní, že už dnes víme, kdy tyto školy otevřeme, a to bude 2. listopadu, a samozřejmě jsou tady ještě prázdniny od 26. října jeden týden. Takže vlastně mluvíme o dvou týdnech,\"" uvedl k uzavření škol premiér Babiš. \""Také jsme rozhodli a domluvili se v rámci koalice, že upravíme ošetřovné, které by mělo zůstat na 60 procentech, ale s minimem 400 korun denně,\"" doplnil Babiš.


Jen děti lékařů, policistů a hasičů budou mít péči

Nejmenší děti ale nezůstanou bezprizorné. Krajští hejtmani a pražský primátor dostali od vlády za úkol zajistit péči o děti ve věku mezi 3 a 10 lety zaměstnanců bezpečnostních sborů, ozbrojených sil a dalších složek integrovaného záchranného systému, hygienických stanic a také poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb. Smyslem je, aby nebyl ohrožen chod kritické infrastruktury a zdravotnických a sociálních zařízení.

Vysokoškolské koleje, domovy mládeže a internáty naopak budou mít zákaz ubytovávat studenty a žáky s výjimkou těch, kterým vláda uložila pracovní povinnost. Pracovní povinnost se přitom týká studentů vybraných ročníků lékařských fakult, farmacie, zubního lékařství a vyšších odborných a středních zdravotnických škol.


Povinnost nosit roušky se rozšiřuje

Už od včerejška si musí lidé nasadit roušky i na zastávkách, nástupištích a v čekárnách hromadné dopravy. \""Chceme požádat veřejnost a občany o porozumění. Je to strašně důležité, protože nechceme riskovat scénář á la Izrael nebo Itálie, jak se stalo na jaře. Rozhodování bylo samozřejmě složité, ale myslím si, že máme jasnou vizi, jak se vrátit do normálu, a já jsem přesvědčen, že se nám to společně s vámi podaří a že ten vir porazíme,\"" dodal Babiš.

Další dopady se týkají omezení provozu sociálních služeb a zákazu vycházet mimo objekt nebo areál zařízení pro klienty sociálních služeb - stejně tomu bylo i na jaře. Navíc lidé, kteří žádají o poskytnutí nepojistných sociálních dávek, nemusejí chodit na úřady se žádostmi. Ty už je přijímají elektronicky nebo je automaticky prodlužují.


Respirátory a roušky pro invalidy a penzisty

Vláda rovněž rozhodla, že ze státních hmotných rezerv uvolní 190 000 kusů respirátorů typu FFP2 a 1 000 000 roušek, které zdarma poskytne lidem s invalidním důchodem třetího stupně a osobám mladším 18 let, kterým byl přiznán průkaz osoby se zdravotním postižením ZTP nebo ZTP/P.

Distribuci respirátorů zajistí Ministerstvo práce a sociálních věcí prostřednictvím České správy sociálního zabezpečení či Úřadu práce. Roušky a respirátory bude distribuovat Česká pošta, na což dostala od vlády 5,95 milionu korun. 


Česko nakupuje další remdesivir

Vláda schválila také uvolnění až 205 milionů korun na zajištění nákupu léčivého přípravku Veklury od firmy Gilead Sciences, který obsahuje léčivou látku remdesivir. Nákupovat se bude prostřednictvím Evropské unie, která má s americkým výrobcem nasmlouvaný objem dodávek.

Jde o logický postup, protože firma kvůli omezeným výrobním kapacitám a obrovské poptávce nejedná s jednotlivými státy, ale pouze s nadnárodními celky. Česko má přislíbeno dodávky 10 000 vialek pro měsíc říjen, což odpovídá zhruba léčbě pro 1 650 pacientů.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pxhere.com, CC0


reklama

reklama

reklama

reklama