Hlavička
05/11/2021

Další zpřísnění: Do skiareálů jen s doložením bezinfekčnosti a na větší akce s PCR testem

Od 22. listopadu dojde k dalšímu zpřísnění opatření proti covidu. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka ale mají přijít opatření hned, ne až za dva týdny, aby se mohla ještě třikrát změnit.

reklama

reklama

Zajít si jen rychle na antigenní test a večer na koncert už nebude od 22. listopadu jednoduché. Vláda ČR 5. listopadu schválila nová mimořádná opatření. Jedním z nich je, že antigenní test na covid-19 bude stačit jen na hromadných akcí pro maximálně 1000 lidí.

Další návštěvníci nad tento limit už se musí prokázat O-T-N, tedy očkováním, proděláním nemoci nebo testem PCR.

reklama

„Je nutné, aby lidé byli očkovaní nebo měli PCR test na hudební, filmová nebo divadelní představení i na sportovních utkáních,“ řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Nově se také stanovila hranice maximálně 1000 osob na venkovních hromadných akcí, tedy stejně jako u akcí vnitřních.

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka jsou tato opatření v zásadě sice správná, i když mírnější, ale chybou je 14denní odklad.

\""Vláda donekonečna opakuje chybu, kdy nejdříve uvažuje o nějakých opatřeních. Potom je s velkou s pompou přednese, ale jejich platnost odloží. To se děje i v tomto případě, kdy je platnost opatření odložena až za 14 dnů. Jako by si neuvědomovala, že virus má před námi zhruba čtrnáctidenní náskok,\"" říká Kubek.

Opatření musí přitom podle něj směřovat před ten virus a ne za něj.

\""Počty nakažených je obraz epidemie před týdnem a počty hospitalizovaných odpovídají obrazu epidemie před deseti až čtrnácti dny, protože trvá, než se nakažený člověk stane symptomatickým a než se dostane do nemocnice,\"" dodává.


Bezinfekčnost i ve skiareálech

Kromě hromadných akcí se opatření dotknou výrazně i zimních radovánek a sportu na sjezdovkách. Na základě domluvy s kulturní obcí a Asociací lyžařských středisek, zavedou od 1. prosince provozovatelé lyžařských areálů systém O-T-N, tedy dokládání bezinfekčnosti také pro vleky a lanovky.

„Důsledné kontroly O-T-N jsou v boji s pandemií naprosto zásadní. Podmínky pro nastávající lyžařskou sezonu budou podobné jako v ostatních službách. Bude tak zaveden systém O-T-N při nákupu jízdenek na vleky,“ řekl ministr zdravotnictví.

Podle Vojtěcha bude nutné se prokázat certifikátem kdykoli, kdy vás provozovatel areálu vyzve. V uzavřených kabinách na lanovkách se neobejdete bez ochrany dýchacích cest.

 

Zkrácení platnosti testů v sociálních službách

Poslední změna se dotkne návštěv v zařízeních sociální péče. Podobně jako pro ostatní využití se tam od 15. listopadu zkracuje platnost antigenních testů na jeden den a PCR testů na tři dny.

Testování zaměstnanců v těchto zařízeních jednou týdně, které je povinné pro neočkované, se změny nedotknou. Jejich testy dál hradí zdravotní pojišťovny.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha by se vyhlášená opatření neměla dva až tři týdny měnit za předpokladu, že se situace výrazně nezhorší.

Což je právě otázka. Zhorší, nebo nezhorší? 

\""Když je to opatření potřeba a ministerstvo zdravotnictví za ním stojí, pak musí platit okamžitě. Když ho vyhlásí v pátek, tak by mělo platit například od pondělka. Rozhodně by ale nemělo platit až za 14 dní, kdy ho mohou ještě třikrát zmodifikovat. To samozřejmě podkopává důvěru veřejnosti v jakákoli opatření,\"" myslí si Milan Kubek.

Covid si přitom dál vybírá svoji daň. Ve čtvrtek vyšlo 8419 pozitivních testů na koronavirus a situaci nemají lehkou ani lékaři v nemocnicích, kde se teď po celém Česku starají o 2489 pacientů s covidem. Jen ve středu zemřelo 40 osob s koronavirem, což je nejvíce od 6. května. 


Pavlína Zítková

Ilustrační foto: UnSplash

reklama

reklama

reklama

reklama