Hlavička
10/12/2020

Další změny? Možná se uzavřou restaurace a školy, ale obchody ne

Epidemiologická situace se v Česku zhoršuje už týden a to se přitom ještě neprojevily dopady posledního rozvolnění omezení. Připustil to i ministr zdravotnictví a proto uvažuje, že se země vrátí k přísnějším opatřením. Dotklo by se to i škol, restaurací a volného pohybu lidí.

reklama

reklama

Chaos kolem vládních opatření a protiepidemického systému PES trvá. Ačkoliv se krátce zdálo, že počet nově nakažených klesá a vláda a ministerstvo zdravotnictví přistoupily k rozvolňování opatření, statistiky začaly znovu růst.

Trend je přitom zřejmý. A přestože se systém posuzování PES, kterým by se Česko mělo řídit, drží už pátý den na stupni čtyři, protiepidemická opatření zůstávají stále o stupeň níž. Jen za středu přibylo 6 402 nových případů, což je počet, kterého tuzemsko dosáhlo naposledy v polovině listopadu. Více o tom ve včerejším článku Nouzový stav se prodlužuje jen do Vánoc. Případů nákazy opět přibývá


reklama

PES je na čtyřce, Česko stále na trojce

Že se situace zhoršuje téměř ve všech epidemických ohledech dokazuje ministerstvu zdravotnictví i jeho vlastní systém hodnocení rizik PES. Ten je na 64 bodech a už pátý den tak setrvává ve čtvrtém stupni indexu rizika. Na vážnost situace proto upozornila premiéra, ministra zdravotnictví a šéfa krizového štábu i Česká lékařská komora. Více v článku Lékařská komora vyzývá premiéra k okamžitým opatřením proti nákaze

Ministerstvo zdravotnictví přesto ponechává zemi stále ve třetím stupni rizika, který umožnil rozvolnění některých opatření jako například otevření restaurací, byť s omezením. Ministr zdravotnictví Jan Blatný ve čtvrtek už připustil, že se Česko do čtvrté úrovně posune. Hodlá to navrhnout vládě.

\""Je možné, že v pondělí bude rozhodnuto o změně, jednalo by se o stupeň 4. Kdyby k takové změně došlo, byl by dostatečný časový odstup, aby se na to všichni mohli připravit,\"" prohlásil po jednání vlády ministr Blatný.


Ve hře je prodloužení vánočních prázdnin ve školách

Blatný ovšem zvažuje, že pravidla protiepidemického systému PES opět upraví. Tentokrát ve prospěch malých obchodů, které by tak mohly za jistých podmínek zůstat otevřené podobně jako tomu bylo dosud se supermarkety.

Opatření ale možná dopadnou na restaurace, které by buď musely zcela uzavřít nebo přestat vpouštět hosty a vrátit se k výdejním okénkům. Podle ministerstva školství je v úvahu i opětovné omezení škol a také prodloužení vánočních prázdnin. Žáci by tak měli volno od 18. prosince až do Štědrého dnu.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0reklama

reklama

reklama

reklama