Miliardy vybrané na zdravotním pojištění zřejmě zůstanou na účtech pojišťoven. Ministr Adam Vojtěch dnes odmítl uvolnit část rezerv do rozpočtu českého zdravotnictví. Oznámil to po jednání s tzv. krizovým štábem, který sdružuje zdravotníky, odboráře i zástupce pacientů.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch stále odmítá uvolnit pro české zdravotnictví miliardy, které z odvodů pacientů a daňových poplatníků nastřádaly zdravotní pojišťovny. Ty na svých účtech zadržují jako rezervu asi 56 miliard korun.
Pojišťovny zadržují desetkrát víc peněz, než jim ukládá zákon
Podle zákona musí mít zdravotní pojišťovny jako rezervu 1,5 procenta rozpočtu, tedy částku, která odpovídá asi čtyřem dnům péče o jejich klienty. V současné době ovšem na účtech zadržují asi desetkrát tolik.
Zdejší systém zdravotní péče je nastavený tak, že jím vybrané peníze v podstatě neustále "protékají". Krizový štáb proto upozorňuje, že uložené rezervy pojišťoven ve zdravotnictví aktuálně chybějí. Zdravotníci, odboráři i zástupci pacientů proto po ministrovi požadují, aby část z těchto rezerv uvolnil. Je to totiž výhradně v jeho moci - stačí, aby to nařídil v úhradové vyhlášce, kterou sestavuje.
České zdravotnictví? V Evropě je jako chudý příbuzný
Příští rok by české zdravotnictví mělo stát odhadem asi 346 miliard korun. To je o 25 miliard korun více než loni. Zdravotníci ale požadují celkem 45 miliard navíc a ukazují právě na peníze, které leží ve zdravotních pojišťovnách. Argumentují tím, že zatímco nemocnicím rostou dluhy a nedostává se jim personálu, pojišťovnám bobtnají účty.
Ačkoliv stát, jak upozorňuje ministr Adam Vojtěch, na zdravotnictví uvolní příští rok dosud nejvyšší částku, stále výrazně zaostává za tím, kolik na zdravotnictví platí jiné evropské státy.
Obvyklým ukazatelem je poměr k hrubému domácímu produktu (HDP). Česko dává na zdravotní péči zhruba 6,8 procenta HDP. To je hluboce pod průměrem EU, který odpovídá 9,9 procentům HDP. Srovnatelně kvalitní zdravotnictví v Německu přitom stojí tamní státní pokladnu 11,1 procenta HDP, ve Francii je to 11,5 procenta a třeba ve Švýcarsku dokonce 12,3 procenta HDP, tedy bezmála dvojnásobek toho, kolik získává české zdravotnictví.
Zdravotníci chtěli jednat s Babišem. Ten byl na zahraniční cestě
Odboráři a zdravotníci se dnes chtěli sejít přímo s premiérem Andrejem Babišem. Ten ale na poslední chvíli vzkázal, že jednání kvůli zahraniční cestě nestihne a zastoupil ho ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Podle očekávání ale jednání s ministrem k ničemu nevedlo. Vojtěch označil protest čtrnácti organizací jako "nátlak lidí, kteří si nevyjednali, co si představovali" a odmítl požadavek, aby zdravotní pojišťovny rozpustily zhruba polovinu svých rezerv ve prospěch zdravotnictví. Zdravotníci proto dále trvají na jednání s premiérem Babišem. Ten jim dnes alespoň slíbil, že najde náhradní termín.
V každé české nemocnici se porušuje zákoník práce
Podle krizového štábu je české zdravotnictví hluboce podfinancované. Důsledkem je, že v nemocnicích chybí lékaři i sestry a další personál. Ten zbývající je přetěžovaný natolik, že to odporuje zákonům.
"V každé české nemocnici se dnes porušuje zákoník práce a zaměstnanci jsou přetěžováni," řekla dnes novinářům před ministerstvem zdravotnictví předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Dopad to má podle krizového štábu už i na pacienty, kterým se neúměrně prodlužují čekací doby na nejrůznější vyšetření nebo zákroky.
Začneme dodržovat zákon, hrozí lékaři i sestry
Pokud premiér nebo ministr zdravotnictví požadavkům na částečné uvolnění rezerv pojišťoven nevyhoví, jsou zdravotníci připravení k nejrůznějším formám protestů. Jednou z nich by mělo být i dodržování zákoníku práce. Lékaři a sestry ze zákona nesmí stávkovat, ale pokud by odmítli sloužit nelegální přesčasy, patrně by to narušilo chod většiny českých nemocnic.
Kromě toho "krizový štáb" plánuje od pondělí zahájit v českých městech a nemocnicích ve všech krajích kampaň, která má upozornit na to, jak je zdejší zdravotnictví podfinancované, personál přetížený a nucený k porušování zákona.
Krizový štáb v tuto chvíli sdružuje čtrnáct organizací reprezentujících jak lékaře a sestry, tak i pacienty. Jde o Asociaci českých a moravských nemocnic, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče, Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů, Českou lékařskou komoru, Národní radu osob se zdravotním postižením, Svaz pacientů, Charitu ČR, Diakonii Českobratrské církve evangelické, Asociaci domácí péče, Českou asociaci sester, Radu seniorů, organizaci Gratia futurum 913, Českomoravskou konfederaci odborových svazů a Asociaci samostatných odborů.
David Garkisch
Foto: David Garkisch
Anketa
České zdravotnictví má peněz...
-
Mili Nevím, proč zrovna ministři zdravotnictví se staví proti svému vlastnímu rezortu. To už snad je choroba. -
Pet Já byť ministrom, tak zdravotnikom nedám ani korunu. Prečo by som aj - systém nejako beží, odbory sú slabé, odtiaľ žiadna hrozba pre mocipánov nehrozí.Zdravotníci s prosíkom chodia posledné roky dookola žobrať na ministerstvo, pojišťovny...už ich nikto neberie vážne...občas tiskovka (napr., že ČLK negarantuje kvalitu a bezpečnosť starostlivosti...) ale inak skutek-utek. Keď minulého roku prišiel minister so smiešnym návrhom navýšenia platov 2%, silné slová LOKu sa rozplynuli ako pára nad hrncom, pôvodne zvažováná celorepublikova akcia sa rozdrobila na jednotlivé kraje a tam na jednotlivé špitály a v nich na jednotlivé oddelenia a finálne na pár jedincov... V januári som vykázal přesčasy naostro (cca 130 hod), z 80 pôvodne "aktivne sa tváriacich " odborárov to dotiahlo dokonca pár statočných. Pokiaľ si nebudeme vážiť sami seba a podľa toho konať, posledný kto si nás bude vážiť je politik. -
Eva Taky to tak vidím.... -
M. Souhlas. Nemůžeme jen mluvit, musíme prostě konat. I za tu cenu, že budeme dočasně na nižším příjmu a že na nás budou tlačit a vydírat nás jak přes zaměstnavatele, tak přes média. Poslouchat že jsme vyděrači, vyžírkové a flákači jsme si ostatně už zvykli, ne? Pokud máme dokázat, že mluvíme pravdu a že máme nějakou cenu, musí to zažít pacient na vlastní kůži a natvrdo. Bohužel, jinak to nepůjde. Ministr ať si pak mává svým grafem v noci v prázdné nemocnici jak chce.Není naše chyba, že nemá personál. Já stop řekla již před lety a jsem ráda, že jsem to udělala. Doporučuji všem. -
Tom Bylo by docela zajímavé, kdyby pan ministr pak zase ukazoval svoje grafy o nárůstu průměrného příjmu lékaře...kdyby mu to z těch 80 skočilo najednou na polovinu :) -
Občan Vážení lékaři a zdravotníci, jako občan, který se snažil zjistit si nějaké informace a trošku do hloubky pochopit vaši problematiku se domnívám - při vší a hluboké úctě k vám - že za stávající stav si můžete bohužel sami. Tím, že podepisujete ředitelům nemocnic - pokud se nemýlím - Dohody o pracovní činnosti a přistupujete tak na nezákonné přesčasy, tento nezákonný stav svým jednáním legitimizujete a proto pan ministr může a nadále bude mávat na veřejnost svými grafy. A veřejnost bude na jeho straně, protože veřejnost vidí 70ti a 80ti tis. platy. Ovšem co už veřejnost nevidí či nechce vidět, je to, co takový plat vlastně stojí, tzn., že vy jako jeden lékař nebo jedna sestra odpracujete tolik, co by za normálních okolností odpracovali 2-3 lékaři nebo sestry. A nedej Bože, když se ve stavu vyčerpání něco pokazí, přehlédne nebo se stane chyba. Trestně zodpovědní jste vy, nikoliv ředitel, který vám dal k podpisu DPČ. Moc vám fandím, ale pokud se nesjednotíte, pár jedinců to nezmění.
-
-
Hanka Vite, co je nejhorsi??? My praci najdeme vsude, kde zdravotnictvi jeste bude aspon trosku stat (zahranici), jako zdravotnici dostaneme viza vsude i nase rodiny... On si peci zaplati taky vzdycky... Nejvic je mi lito toho normalniho lidu. Ale my fakt nejsme otroci a jen asi zdravotnik ted pochopi, co jsem napsala :( Ma furt jeden graf s kterym mava vsem pred nosem... Uz je k “smichu”... -
Tomáš Maškulík ak tomu spravne rozumiem, tak minister odmieta uvolnit peniaze, ktore protizakonne zadrzuju poistovne ????? ved ich ma za toto porusenie zakona pokutovat a nie to cele organizovat ..... sice si myslim, ze mat rezervy na horsie casy nie je zla vec, ale tak nech potom zmeni zakon ..... toto uz je kocurkovo a nie pravny stat -
M. Ano, pojišťovny porušují zákon, ministr jim to schvaluje a zároveň nutí lékaře, aby taky porušovali zákon. To hlava fakt nebere. Jako je fajn mít rezervy, ale ne ve chvíli, kdy se hroutí systém zdravotní a domácí péče, protože nemá lidi, kteří za ty současné peníze prostě odmítají otročit.
-
-
Olgoj chorchoj 22-letá pacientka nepřišla v minulosti na plánovanou ambulantní kontrolu. Jako důvod uvedla letní brigádu. Zeptal jsem se kolik měla hodinovou sazbu a co dělala... čepovala pivo a měla 200 CZK čistého na hodinu. Následně jsem se zeptal kolik si myslí, že má doktor na hodinu, který na ni marně čekal v ordinaci. Řekla “dvěstě?” Já na to “Bohužel nemocniční dochtoři ano!” Takže taková je reputace lékařů v českém absudistánu. Můžou za tohle všichni prizdisráči co makají jednou nohou v kriminále za tuhle hanebnou mzdu. -
Jarda Vážené kolegyně a kolegové, prosím, začněme dodržovat zákoník práce, ono se to poté zhroutí. A ten zpěvák si s těmi jeho grafy poté může tak leda vytřít pr..l -
Pepa Zítra bude nás zpěvák v TV na Prime -
Lékař důchodce Stát v osobě ministra je odpovědný za dostupnou zdravotní péči. Teď je nutné ihned zvýšit platy zdravotníků,aby přestali ubývat. Nic jiného není teď důležitější. Mělo k tomu dojít před více lety,to systém fungoval. -
Pepa Nepřestanou ubývat, protože mnozí z nich jsou již v důchodovém věku. A mladí na takovou nevdecnou drinu nechtějí přistoupit. Nedivim se -
Andrej Hrabiš Co si 30% dementního národa zvolilo to máme. Nehledejte v tom vědu. -
Adam Hladky "Zdejší systém zdravotní péče je nastavený tak, že jím vybrané peníze v podstatě neustále "protékají"." .. a tohle je LEŽ. Žádný businessplan nemůže fungovat tak, že faktury se zaplatí z peněz vybraných na další služby. Dá se to krásně demonstrovat na příkladu Mendelovy zdravotní pojišťovny, kterou ministr Stráský kvůli malému počtu pojištěnců zrušil. Ta pojišťovna dostala naposled peníze za pojištěnce v prosinci 1996, ale za zdravotní služby provedené v prosinci platila až v lednu. Proto musela mít na konci prosince 1996 na účtu 1/12 ročního objemu peněz. To, po čem poskytovatelé volají, je "život na dluh", kdy zkonzumovanou službu platím ze záloh na služby budoucí. A to je cesta do pekel. Navíc .. toto je jednorázová možnost: pokud by se rozpočet příštího roku postavil na této jednorázové "injekci", z čeho by se potřebné prostředky vzaly v rozpočtu roku 2012? Poskytovatelé by měli tlačit na regulérní STÁLÉ navýšení rozpočtu zdravotních pojišťoven, např. zvýšením platby státu za "jeho" pojištěnce. Ale tady padají spíš úvahy o zastropování jeho výše, byla dokonce úvaha o jeho zrušení. -
Olgoj Chorchoj Lékaři musí odmítnout mizerně placené přesčasy, poskytovatelé budou nuceni část provozů zavřít. Vohnouti začnou rvát na ulicích (viz Rumburk) a stát přileje finance. Odkud, to není starost ani lékařů ani poskytovatelů Jiný postup není možný -
Xy Olgoj ma pravdu. Jedine co funguje je natlak. Jenom silenec si muze myslet ze neco vyresijinak nez silou. Vlada nam vicemene rika at jdeme doprd..e, tak proste pojdme pryc.
-
-
MIli Včera v debatě na Tv prima doc. Svoboda hovořil o každoroční "taškařici" ohledně vyjednávání platů ve zdravotnictví. On i ministr v debatě zcela veřejně kryjí porušování zákoníku práce. Paní Žitníková se snažila- i když byla pány obviněna ze šíření poplašné zprávy - ale je příliš slušná, než aby mohla čelit takové snůšce lží a manipulací. -
Honza Žádné peníze už nepomůžou, ministr to jistě ví, s proto nepřidá. -
Mili Ony by pomohly, aby nezdrhli ti zbývající zdravotníci. Ale muselo by to stát za to.
-