Covid nepolevuje, ale sílí. Opět rekordní číslo: 17 278 nakažených za den

Za včerejšek přibylo v Česku dosud nejvíc nakažených v jediném dni. Optimistické nejsou ani jiné ukazatele – aktivních případů nemoci covid-19 je v tuto chvíli také nejvíce od propuknutí epidemie v březnu. Opatření proti nákaze zůstávají na nejvyšším stupni 5.

Přestože čísla vypovídají o zhoršování epidemické situace, index rizika PES paradoxně poklesl z úterního čísla 89 na 86 bodů. Ode dneška se totiž index rizika protiepidemického systému PES počítá jinak.

Namísto počtu zachycených pozitivních testů začal PES zohledňovat nový ukazatel - podíl pozitivně testovaných lidí v posledních dvou týdnech, u kterých se ale nákaza potvrdila až v nemocnici.

Důvodem k této změně je plošné testování antigenními testy. To změnilo podle šéfa Ústavu zdravotnických informacích a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška výpovědní hodnotu tohoto ukazatele. Počet pozitivních nálezů denně bude sice dále sledovaný, ale už nebude mít vliv na výpočet indexu rizika. Ten se ovšem i tak drží v nejvyšším rizikovém stupni pět.


Nejvíc nakažených od počátku epidemie

Za včerejší úterý přibylo v Česku 17 278 nakažených v jediném dni, což je dosud nejvíc od počátku epidemie v březnu loňského roku. Dalším rekordním číslem je počet aktuálně nakažených. Těch je v tuto chvíli 126 348, což je opět nejvíc v historii.

V nemocnicích se s nákazou koronavirem léčí 7001 lidí a dosud jich v souvislosti s covidem zemřelo 12 436. Celkem se od března v Česku nakazilo skoro 800 000 lidí.


Praha ve statistikách znovu rekordně roste

Varovný a do jisté míry celou nákazu ilustrující je vývoj epidemické situace v Praze. Zatímco v celorepublikovém měřítku zažíváme přinejmenším druhou vlnu epidemie, v Praze se to alespoň podle statistik vyvíjí podobně, jen v jiném čase.

Koncem léta na tom byla metropole zdaleka nejhůř ze všech krajů. Více například v článku Další rekord, v pátek skoro 1 500 nových případů. Praha zažila skok

Pak se situace otočila a v hlavním městě byla situace lepší než ve všech zbývajících krajích. Teď ale Praha opakovaně hlásí rekordní nárůst nově zachycených pozitivních případů. Za včerejší úterý to bylo 2 034 nových nakažených, což je dosud nejvíc za jediný den.

Vliv metropole se zřejmě přenáší i do Středočeského kraje, který ji obklopuje. Tam se rovněž skokově zvýšil počet nově nakažených na 2 623 za den. Ostatně rekordní nárůsty zaznamenali i v Moravskoslezském kraji, který se s nákazou výrazně potýkal zejména v první vlně epidemie.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixnio.com, CC0Anketa

Očekáváte, že se epidemická situace opět zhorší?

Celkem hlasovalo 146 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat

Testy na covid už nebudou zdarma. Restaurace budou hosty kontrolovat

Lékaři: Prezident není schopen výkonu své funkce. Prognóza nejistá

Návštěvy u Zemana pohlídá policie. Bez souhlasu lékaře nepřijde nikdo