Hlavička
06/01/2021

Covid nepolevuje, ale sílí. Opět rekordní číslo: 17 278 nakažených za den

Za včerejšek přibylo v Česku dosud nejvíc nakažených v jediném dni. Optimistické nejsou ani jiné ukazatele – aktivních případů nemoci covid-19 je v tuto chvíli také nejvíce od propuknutí epidemie v březnu. Opatření proti nákaze zůstávají na nejvyšším stupni 5.

reklama

reklama

Přestože čísla vypovídají o zhoršování epidemické situace, index rizika PES paradoxně poklesl z úterního čísla 89 na 86 bodů. Ode dneška se totiž index rizika protiepidemického systému PES počítá jinak.

Namísto počtu zachycených pozitivních testů začal PES zohledňovat nový ukazatel - podíl pozitivně testovaných lidí v posledních dvou týdnech, u kterých se ale nákaza potvrdila až v nemocnici.

Důvodem k této změně je plošné testování antigenními testy. To změnilo podle šéfa Ústavu zdravotnických informacích a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška výpovědní hodnotu tohoto ukazatele. Počet pozitivních nálezů denně bude sice dále sledovaný, ale už nebude mít vliv na výpočet indexu rizika. Ten se ovšem i tak drží v nejvyšším rizikovém stupni pět.

reklama


Nejvíc nakažených od počátku epidemie

Za včerejší úterý přibylo v Česku 17 278 nakažených v jediném dni, což je dosud nejvíc od počátku epidemie v březnu loňského roku. Dalším rekordním číslem je počet aktuálně nakažených. Těch je v tuto chvíli 126 348, což je opět nejvíc v historii.

V nemocnicích se s nákazou koronavirem léčí 7001 lidí a dosud jich v souvislosti s covidem zemřelo 12 436. Celkem se od března v Česku nakazilo skoro 800 000 lidí.


Praha ve statistikách znovu rekordně roste

Varovný a do jisté míry celou nákazu ilustrující je vývoj epidemické situace v Praze. Zatímco v celorepublikovém měřítku zažíváme přinejmenším druhou vlnu epidemie, v Praze se to alespoň podle statistik vyvíjí podobně, jen v jiném čase.

Koncem léta na tom byla metropole zdaleka nejhůř ze všech krajů. Více například v článku Další rekord, v pátek skoro 1 500 nových případů. Praha zažila skok

Pak se situace otočila a v hlavním městě byla situace lepší než ve všech zbývajících krajích. Teď ale Praha opakovaně hlásí rekordní nárůst nově zachycených pozitivních případů. Za včerejší úterý to bylo 2 034 nových nakažených, což je dosud nejvíc za jediný den.

Vliv metropole se zřejmě přenáší i do Středočeského kraje, který ji obklopuje. Tam se rovněž skokově zvýšil počet nově nakažených na 2 623 za den. Ostatně rekordní nárůsty zaznamenali i v Moravskoslezském kraji, který se s nákazou výrazně potýkal zejména v první vlně epidemie.


David Garkisch

Ilustrační foto: Pixnio.com, CC0reklama

reklama

reklama

reklama