Covid nabírá na síle. V Česku i okolních zemích. Polsko je rizikové

Na cestovatelském semaforu, který určuje míru rizika nákazy covidem-19, se nově zhoršilo Polsko, Nizozemí a Kypr. Právě v Polsku epidemie skokově pokročila tak, že to tamní ministr zdravotnictví označil za „explozi pandemie“. Počty nakažených ale rostou u všech sousedů – v Německu, Rakousku nebo na Slovensku.

Dobré časy nezažívá ani Česko. Za jediný týden poskočily počty nakažených na dvojnásobek. Před možným budoucím vývojem epidemické situace varoval i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Reálně hrozí, že v následujících týdnech, pokud by se situace vyvíjela obdobným způsobem, lidé nevnímali riziko a nedodržovali opatření, opět dojde k zahlcení nemocnic,“ prohlásil ministr.


Španělsko se zlepšilo, kolem Česka je to horší

Cestovatelský semafor od pondělí opět změnil barvu u některých zemí. Nejde přitom jen o špatné zprávy – například Španělsko se posunulo do zelené kategorie, která označuje země s nízkým rizikem nákazy. Patří mezi ně Malta, Itálie, Vatikánský městský stát, zmiňované Španělsko včetně Kanárských ostrovů a Madeira. Z mimoevropských zemí nebo jejich částí pak Austrálie, Bahrajn, Chile, Hongkong, Jordánsko, Korea, Kanada, Katar, Kuvajt, Macao, Nový Zéland, Saudská Arábie, Spojené arabské emiráty, Rwanda, Uruguayská východní republika nebo Tchaj-wan.

U českých sousedů se však situace spíše zhoršuje. Při pohledu na mapu označující míru rizika nákazy je Česko obklopeno zeměmi v červené barvě. Ta značí vysoké riziko nákazy. Aktuálně tam spadá Bulharsko, Belgie, Irsko, Finsko, Lucembursko, Chorvatsko, Slovensko, Kypr, Nizozemsko, Polsko, Maďarsko, Německo, Rakousko, Řecko.
Střední riziko nákazy

Mezi zelenou a červenou kategorií jsou ještě státy označené oranžově. Tam cestovatelům hrozí střední riziko nákazy. Nově se tato skupina rozrostla o Lichtenštejnsko. Patří do ní i Andorra, Dánsko, San Marino, Švédsko, Švýcarsko, Baleárské ostrovy, Norsko, Island, Francie, Monako a Portugalsko včetně Azorských ostrovů.

Jestliže se lidé vracejí ze zemí označených zelenou, oranžovou, červenou nebo dokonce tmavě červenou barvou, musejí nejpozději do pěti dní podstoupit antigenní nebo PCR test. Do zmiňované tmavě červené kategorie, tedy mezi státy s velmi vysokým rizikem nákazy, teď spadají Lotyšsko, Rumunsko, Estonsko, Litva a Slovinsko.


Jaké očkování se uznává?

Pokud jde o červenou a tmavě červenou kategorii, lidé kteří se z těchto zemí vracejí do Česka, musí podstoupit antigenní nebo PCR test ještě před návratem – v případě, že cestují hromadnou dopravou. Pak ale musí testy podstoupit znovu, nejdříve pátý den po návratu a nejpozději do dvou týdnů.

Uznává se také očkování občanům třetích zemí, kteří mají dokončené očkování z mimounijní země látkou schválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky, nebo jí odpovídající vakcínou, která je schválena Světovou zdravotnickou organizací pro nouzové použití. Tyto osoby zároveň musejí mít vystavený ověřitelný certifikát, který je zveřejněný v seznamu certifikátů na webu ministerstva zdravotnictví.  Může se jednat také o očkování ze zemí, pro které byl uzavřen implementační akt a vydávají certifikát podle EU covid nařízení.


David Garkisch

Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČRAnketa

Obáváte se nové vlny epidemie covid-19?

Celkem hlasovalo 116 čtenářů.
Zrušit vztah ke komentáři

Mohlo by vás také zajímat