Hlavička
29/01/2021

Co se mění od soboty? Především se zpřísňuje volný pohyb lidí

Vývoj epidemie covidu-19 není příznivý, a vláda proto zpřísnila některá protiepidemická opatření. Začnou platit od dnešní půlnoci. Nejvýraznější je asi omezení volného pohybu osob, nově platí zákaz návštěv v nemocnicích, omezení pro hotely, lanovky a vleky, ale i obchod a služby.

reklama

reklama

V Česku dál platí nejpřísnější pátý stupeň rizika. Na rizikovém indexu PES se země sice v číslech drží na čtvrtém stupni, který odpovídá hodnotě 68, ale přesto roste další nepříznivý údaj – reprodukční číslo. To znovu narostlo na 0,96. Stejně tak stoupl ve středu i denní počet nakažených lidí na 8 452. Vláda proto opatření znovu zpřísnila a odhaduje, že budou platit nejméně příští dva tři týdny.reklama


Na chatu jen s rodinou


Od soboty 28. ledna tak přibylo dalších omezení. Nejpatrnější jsou asi přísnější pravidla pro cestování a pobyt lidí na chatách a chalupách. Ve hře přitom byla i možnost, že vláda zakáže lidem pohyb na delší vzdálenost než 15 kilometrů od místa bydliště – k tomu se ovšem ministři nakonec nepřiklonili.

Lidé tak budou moci cestovat na své chaty a chalupy, ale pobývat na nich smí jen členové jedné domácnosti. Vláda také nařídila, aby lidé omezili kontakty s jinými osobami než se členy domácnosti na nezbytně nutnou míru a důrazně doporučila, aby se lidé zdržovali v místě bydliště pouze se členy vlastní domácnosti.

Doporučením vlády je, aby při styku s jinými lidmi než s těmi ve vlastní domácnosti lidé používali respirátor bez výdechového ventilu třídy FFP2.Konec „rodinných“ služebních cest, vleků a lanovek

Další omezení se týkají obchodu a služeb. Protože lidé obcházejí zákaz ubytování v hotelích, kde přihlašují na služební cesty (platná výjimka) celé rodiny, bude muset mít každý host nově potvrzení od zaměstnavatele o služební cestě. Bude platné jen pro tuto osobu a hotely potvrzení budou muset kontrolovat a uchovávat.


Neuzavřeli jsme hotely a pensiony pro obchodní cestující, ale bude to jen pro ně, ne pro jejich rodinné příslušníky,“ vysvětlil po zasedání kabinetu vicepremiér Karel Havlíček.


Ze stejného důvodu, tedy zneužívání a porušování zákazu, vláda omezila i provoz vleků a lanovek. Nadále už smějí být užívané jen pro dopravní obslužnost, zásobování a pro integrovaný záchranný systém a Horskou službu. Na vleky tak už nesmí lyžaři a na lanovky ani pěší turisté.Zákaz návštěv v nemocnicích


Končí také provoz trhů, tržnic a prodej z pojízdných stánků nebo aut, které měly dosud výjimku. Mobilní prodejny budou moci fungovat jen v těch obcích, kde není možné jinak nakoupit potraviny nebo drogistické zboží.


Okrajovým novým nařízením je, aby žáci i školitelé v autoškole při praktických jízdách povinně nosili respirátory třídy nejméně FFP2. Mnohem větší skupinu ale zasáhne další ze zpřísněných opatření – zákaz návštěv v nemocnicích.


Výjimku budou mít za přísnějších podmínek třetí osoby při porodu, návštěvy pacientů s omezenou svéprávností a návštěvy pacientů v hospicech a dalších pacientů v terminálním stadiu nevyléčitelného onemocnění,“ uvedlo Ministerstvo zdravotnictví.Testy zdarma každé tři dny


Pozitivní zprávou je, že vláda zkrátila lhůtu mezi tím, kdy je možné zdarma podstoupit antigenní testy, tedy jinými slovy, kdy je hradí zdravotní pojišťovna. Dosud bylo možné opakovat je zdarma vždy po pěti dnech. Nově se tato lhůta zkracuje na tři dny. Tím se vláda snaží vyjít vstříc pendlerům, kteří cestují přes hranice za prací. Například v Německu se musí totiž prokazovat negativními testy dvakrát týdně.


Dalším důvodem je výskyt nových a nakažlivějších mutací koronaviru. Častější testování by pomohlo v jejich rychlejším odhalování. Tzv. britská mutace, která se zdá být stále nebezpečnější, byla v Česku poprvé zaznamenána na začátku prosince. Více podrobností v článku Britská mutace koronaviru může být o třetinusmrtelnější, varují vědci.David Garkisch


Ilustrační foto: Pixabay.com, CC0
reklama

reklama

reklama

reklama