Čínská medicína v Česku ještě nemá vyhráno. Dva senátoři vyslyšeli kritiku lékařů, vědců a akademiků proti tomu, aby byla čínská medicína uznávána a vyučována jako medicínský obor. Navrhují zrušit postavení čínských léčitelů na roveň zdravotníkům a Senát tak věc znovu otevře. Návrh má plnou podporu ČLK.
Česká lékařská komora (ČLK) se o víkendu na svém sjezdu plně postavila za dva senátory, Alenu Dernerovou (SD-SN) a Vladimíra Plačka (ČSSD), kteří se rozhodli čelit zavádění čínské medicíny do českého zdravotnictví.
Tentýž Senát, který letos v červnu schválil zařazení poskytovatelů čínské medicíny mezi zdravotnické profese, se v prosinci bude stejnou věcí zabývat znovu. Dva senátoři totiž podali novelu schváleného zákona a navrhují jeho pravý opak - vyškrtnout specialisty čínské medicíny ze zdravotnických profesí a zrušit jim statut odborného zdravotnického pracovníka.
Zákon původně protlačilo ministerstvo zdravotnictví s argumentem, že tak bude alespoň existovat dohled nad vzděláním a kvalitou péče čínských léčitelů. Lékařské fakulty se na vzdělávání v čínské medicíně odmítly podílet a tak ho mají podle zákona zajistit zdravotně-sociální fakulty společně s čínskými univerzitami.
Proti takovému prosazování čínské medicíny do moderního českého zdravotnictví se postavila široká lékařská, vědecká i akademická obec. Zákon strhali děkani lékařských fakult, Česká lékařská komora, Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně a paradoxně i senátní zdravotnický výbor. Přesto prošel.
Léčitelé jako zdravotníci? Česko je v tom raritou
V Evropě jsme tak podle senátorů Dernerové a Plačka naprostým unikátem. "V žádné evropské zemi nejsou léčitelé v právním slova smyslu považováni za zdravotníky, a to bez ohledu na metody, které provozují. Česká republika se tak stala v rámci Evropy absolutní raritou," uvedli senátoři ve svém prohlášení.
Oba také vysvětlili, co jim na zákonu konkrétně vadí. Je to právě fakt, že čínská medicína byla povýšena na obor českého zdravotnictví, že by čínští léčitelé mohli dostávat tituly a jejich služby by hradily zdravotní pojišťovny z balíku peněz určeného na moderní léčbu nemocí.
"Hlavní námitkou proti čínské medicíně jako regulérní součásti českého zdravotnického systému je nejen fakt, že nejde ověřit kvalitu čínských lékařů, ale zvláště to, že peníze za alternativu z Dálného východu mohou chybět jinde, například při léčbě vzácných onemocnění," uvedli senátoři.
Tradiční medicína? Omyl, jen nouzové řešení komunistů
Lékaři i vědci před přijetím zákona marně upozorňovali, že tradiční čínská medicína je mýtus. Ve skutečnosti je stará zhruba 70 let a v Číně ji postupně zavedl "velký kormidelník", předseda komunistické strany Mao Ce-tung. Rozhodně při tom nešlo o pokrok, ale o krajně nouzové řešení. V komunistické diktatuře Číny se nedostávalo skutečných lékařů, zejména na venkově, kde žila většina obyvatel.
Mao Ce-tung se rozhodl kritický nedostatek lékařů nahradit jejich výrobou. V polovině sedmdesátých let vyškolil během několika málo měsíců celou armádu "tradičních čínských lékařů". Titul získali ve tříměsíčních a pětiměsíčních kurzech. Čína tak měla během okamžiku dalších 150 tisíc lékařů a 350 tisíc zdravotníků.
Ti by pochopitelně nedokázali vstřebat v rychlokurzech poznatky moderní medicíny, a tak jim komunisté namixovali onu "tradiční" čínskou medicínu z metod jako je vykuřování, aromaterapie, akupunktura či nejrůznější diety a užívání bylinek. Pochopitelně to na zdravotní stav Číňanů nemělo valný vliv, ale alespoň měli placebo lékařské péče. Po desetiletích se teď Čína snaží tuto medicínu vyvážet do světa. Jedním z míst, odkud se tak bude dít, má být Univerzita Hradec Králové.
David Garkisch
-
Andrea Chirurgie, neurochirurgie a další podobne obory jsou samozrejme opodstatnene, ale je pravda, ze poslední dobou se většina lidi v mem okoli odklání od řešení drobných zdravotních problému pomoci západní medicíny. Vždyť temer vsichni už z vlastní zkušenosti vi, ze antibiotika a kortikoidy na kazdy banální problem jsou spatne. Kamarádky co řešili rok nebo dva zdravotní problemy tradiční cestou se uzdravily až po pomoci čínskou medicínou. Čínský terapeut našel ve -
MUDr Jiří Pospíšil Vážený pane redaktore, v historii mediciny se stále znovu opakovalo, že léčebné metody byly jak sporné( neověřené ?), tak úřinné (ověřené?) a teprve později výzkum,y dokázaly rozlišit metody oprávněné od těch ostatních.Na příklad Mesmer byl ve své době označen za šarlatána a jeho experimentování s hypnotickými jevy a sugescí byly považovány za kejklířství.( cituji Dr Honzáka ).To je jen jedna myšlenka z mých komentářů k t.zv. alternativní medic -
Jan Hach V blízké budoucnosti se může snadno stát, že oni Číňané budou jediní, k nimž se pacient se svými obtížemi vůbec dostane... Buďme vděčni za kohokoliv, kdo dokáže pacientům pomoci, když už dnes se dostupnost lékařské péče v naší zemi zhoršuje, a to zcela exaktně ověřitelným způsobem. Akorát bych nemíchal čínskou a naši medicínu - nechť stojí vedle sebe, nikoliv proti sobě. -
Pospíšil přesně tak !!!
-
-
Pospíšil Vážený pane redaktore, rád bych Vám přeposlal můj článek, týkající se této tématiky, který nebyl přijat ku zveřejnění. S úctou Dr. Pospíšil -
Růžena Jurmanová Vážený pane doktore. Ani nevíte, jak jste mne mile překvapil svým názorem. Jsem sama pacientka, která se obrací na východní medicínu po té, co mi lékaři říkali stále dokola, co bych více chtěla, když jsem přežila rakovinu. Po onkologické léčbě jsem byla úplně zdevastovaná. Těžkou polyneuropatii, nebyla jsem schopná vůbec chůze, velké bolesti i v noci, křeče, ...... To vše v celém těle. Následovaly těžké deprese a úzkostné stavy, zánět štítné žlázy, selhávání ledvin, .... Začarovaný kruh nevyspání, vyčerpání a hlavně nemožností vykonávat profesi zdravotní sestry. Už se mi ani nechtělo žít. Náhodou mi bylo doporučeno od úplně neznámé osoby, jestli nechci zkusit Čínskou medicínu. Stavěla jsem se sice skeptický k této možnosti, ale zkusila jsem se objednat. Navštěvuji TMC již rok. Léčba probíhá ve formě odvarů bylin dietního režimu a akupuntuře. Již 7 měsíců neužívám psychiatrické léky za spolupráce lékařky a terapeuta Čínské medicíny. Naštěstí mám rozumnou psychiatričku a byla ochotná spolupracovat. Chodím v chodítku, porucha stability přetrvává. Ale nejsem uvězněna v bytě a jsem schopna jezdit hromadnou dopravou! Velký podíl měla psychosomatika. Což lékaři západní medicíny nehodlali vůbec připustit. Nemám bolesti, spím, mám chuť do života a učím se žít s tím, že nemůžu chtít svůj stav vrátit do původního stavu. Po ozařování jsem měla inkontinenci moči III. stupně, zmírnila se na II. st. a stav se stále zatím zlepšuje. Hlavně jsem daleko více mobilnější, deprese absolutně pryč a pozitivní myšlení. V tom je základ čínské medicíny. Jak já říkám, restartovat celé tělo a pak teprve se začnou léčit jednotlivé problémy. Takové bludy, jaké píše David Garchis a hlásají naši dva senátoři, to je hrůza a blábol. Můj terapeut mě také upozorňoval, ať to vůbec nesrovávám se západní medicínou. Skutečně sám má názor, že obě medicíny stojí vedle sebe. Dokonce se snaží respektovat léčbu lékařem a v žádném případě nejde proti západní medicíně a je ochoten spolupracovat. Troufám si tvrdit, že bych už byla v tak kritickém stavu, nebo už ani nežila. Má dcera se přiznala, že měla takové mymyšlenky a strach, že déle jak rok nepřežiji. Mimochodem, odvary z bylin jsou opravdu jen byliny, žádné jiné přísady tam nejsou. Tím myslím roh nosorožce..... -
Růžena Jurmanová Omlouvám se za špatně napsané jméno David Garkisch. -
Růžena Jurmanová Mimochodem, můj terapeut je původně lékař západní medicíny ( 6 let studia ) a Čínskou medicínu studoval 5 let !!! Plus se musí celoživotně vzdělávat povinně, včetně opakovaného pobytu v Číně. -
Růžena Jurmanová Omlouvám se za špatně napsané jméno David Garkisch.